Introduction To Health Physics
Introduction To Health Physics
5th Edition
ISBN: 9780071835275
Author: Johnson, Thomas E. (thomas Edward), Cember, Herman.
Publisher: Mcgraw-hill Education,
bartleby

Concept explainers

Question
Book Icon
Chapter 4, Problem 4.3P
To determine

To calculate:

The counting rates of 131I and198Au over 16-day period at time t=0, t=3, t=8, t=16 . Also, write the equation of curve for total count rate versus time by plotting graph of daily observation on semi-10 g paper.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Answer to Problem 4.3P

Counting rates of 131I and198Au are as below:

  DayTotal count rate%  198Au%  131I056.66535332.45248814.63268185.61189

The equation of curve for count rate versus time is:

  A(t)=36.8 e0.257t+219.8 e0.086t

Explanation of Solution

Given Information:

Volume of solution = 1ml

Activity of 198Au =370 Bq

Activity of 131I = 185 Bq

Duration =16 days

Formula used:

  A=(A0e λt)198 Au+(A0e λt)131 I

Graph of count rate versus time is as below:

Introduction To Health Physics, Chapter 4, Problem 4.3P

We know that 198Au emits 99.5% γ of total transformation having half-life = 2.7 days.

While 131I emits at 107% γ of total transformation having half-life = 8.05 days.

  At t=0, For 198Au,370×99.5/100×10/100=36.8 count/secFor 131I,185×107/100×10/100=19.8 count/sec

Thus, total number of counts= 36.8+19.8 =56.6

Hence, ratio of counts at t=0

   For 198Au = 36.8/56.6=0.65=65% For 131I =19.8/56.6=0.35=35%

   At t=3,For 198Au,λ=0.693/2.7=0.257d 1A=A0e λt=36.8×e 0.257×3=17count/sec

Where,

  A0=36.8λ=0.257t=3

For 131I

  λ=0.693/8.05=8.6×102d1A=A0eλt=19.8×e8.6× 10 2×3=15.3count/sec

Where,

  A0=19.8λ=8.6×102t=3

  Thus, total number of count Hence ratio of counts at t=3 Fo r 198 Au=17/32.4 =0.52 =52% Fo r 131 I=15.3/32.4 =0.48 =48%

  At t=8

  For 198Auλ=0.257 d 1A0=36.8t =8

  A=A0eλt=36.8×e0.257×8=4.7 count/sec

  For131I,λ=8.6×102A0=19.8t=8

  A=A0eλt=19.8×e8.6×102×8=9.9 count /sec

  Thus, total number of count =4.7+9.9=14.6Hence, ratio of counts at t=8For 198Au=4.7/14.6=0.32=32%For 131I =9.9/14.6=0.68=68%

  At t=16

   For 198Auλ=0.257A0=36.8t=16

  A=A0eλt= 36.8×e0.257×16=0.60 count/sec

  For 131I,λ=8.6×102A0=19.8t=16

  A=A0eλt=19.8×e8.6×102×16=5count/sec

  Thus, total number of count =0.60+5=5.60Hence, ratio of counts at t=16For 198Au=0.60/5.6=0.11=11% 131Au =5/5.6=0.89=89%

Decay activity of a solution is plotted on graph, by plotting count rate per second over a period of 16 days; we get a curve of total activity as a function of time.

The equation of the curve is a summation of activities of two components 198Au and131I . we have the following data regarding each component:

   A0λ 198Au36.80.257 131I19.80.086

Equation of curve of activity versus time is:

  A= ( A 0 e λt ) 198 Au+ ( A 0 e λt ) 131 IA= 36.8 e 0.257t+19.8 e 0.086t

Conclusion:

We calculate the relation count rates over a period of 16 days for 198Au and131I

    198Au 131IAt t=065%35%At t=352%48%At t=832%68%At t=1611%89%

And the corresponding equation of curve obtained by plotting counting rates per second over a period of 16 days is:

  A=36.8 e0.257t+19.8e0.086t

The equation is the addition of activities of 198Au and131I .

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Problem 04.08 (17 points). Answer the following questions related to the figure below. ථි R₁ www R₂ E R₁ www ли R₁ A Use Kirchhoff's laws to calculate the currents through each battery and resistor in terms of R1, R2, E1, & E2. B Given that all the resistances and EMFs have positive values, if E₁ > E2 and R₁ > R2, which direction is the current flowing through E₁? Through R₂? C If E1 E2 and R₁ > R2, which direction is the current flowing through E₁? Through R2?
A 105- and a 45.0-Q resistor are connected in parallel. When this combination is connected across a battery, the current delivered by the battery is 0.268 A. When the 45.0-resistor is disconnected, the current from the battery drops to 0.0840 A. Determine (a) the emf and (b) the internal resistance of the battery. 10 R2 R₁ ww R₁ Emf 14 Emf Final circuit Initial circuit
A ball is shot at an angle of 60° with the ground. What should be the initial velocity of the ball so that it will go inside the ring 8 meters away and 3 meters high. Suppose that you want the ball to be scored exactly at the buzzer, determine the required time to throw and shoot the ball. Full solution and figure if there is.
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781938168000
Author:Paul Peter Urone, Roger Hinrichs
Publisher:OpenStax College
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 3
Physics
ISBN:9781938168185
Author:William Moebs, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax
Text book image
Modern Physics
Physics
ISBN:9781111794378
Author:Raymond A. Serway, Clement J. Moses, Curt A. Moyer
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Classical Dynamics of Particles and Systems
Physics
ISBN:9780534408961
Author:Stephen T. Thornton, Jerry B. Marion
Publisher:Cengage Learning