OPERATIONS MANAGEMENT IN THE SUPPLY CHAIN: DECISIONS & CASES (Mcgraw-hill Series Operations and Decision Sciences)
OPERATIONS MANAGEMENT IN THE SUPPLY CHAIN: DECISIONS & CASES (Mcgraw-hill Series Operations and Decision Sciences)
7th Edition
ISBN: 9780077835439
Author: Roger G Schroeder, M. Johnny Rungtusanatham, Susan Meyer Goldstein
Publisher: McGraw-Hill Education
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Textbook Question
Book Icon
Chapter 10, Problem 7P

Compute the errors of bias and absolute deviation for the forecasts in problem 6 which of the forecasting models is the best?

Expert Solution & Answer
Check Mark
Summary Introduction

To compute: The errors of bias and absolute deviation and explain which forecast is the best.

Introduction:

Exponential smoothing:

In exponential smoothing forecast method, older data are given lesser importance, and newer data are given more importance. It is efficient in making short-term forecasts.

Explanation of Solution

Given information:

Forecast for period 1 (F1) = 90

Smoothing constant (α) = 0.1

Period Dt
1 92
2 127
3 106
4 165
5 125
6 111
7 178
8 97

Formula for exponential smoothing:

FPeriod=Ft+[α(Dt-Ft)]FPeriod=Forecast for the period calculated.Ft=ForecastedsalesDt=Previousdemandα=Smoothingconstant

Calculation of forecast:

The forecast for period 1 is 90.

Period 2:

F2=F1+[α(D1-F1)]=90+[0.1(92-90)]=90+(0.1×2)=90+0.2=90.2

The forecast for period 2 is 90.2.

Period 3:

F3=F2+[α(D2-F2)]=90.2+[0.1(127-90.2)]=90.2+(0.1×36.8)=90.2+3.68=93.9

The forecast for period 3 is 93.9.

Period 4:

F4=F3+[α(D3-F3)]=93.9+[0.1(106-93.9)]=93.9+(0.1×12.1)=93.9+1.21=95.1

The forecast for period 4 is 95.1.

Period 5:

F5=F4+[α(D4-F4)]=95.1+[0.1(165-95.1)]=95.1+(0.1×70.1)=95.1+7.01=102.1

The forecast for period 5 is 102.1.

Period 6:

F6=F5+[α(D5-F5)]=102.1+[0.1(125-102.1)]=102.1+(0.1×22.9)=102.1+2.29=104.4

The forecast for period 6 is 104.4.

Period 7:

F7=F6+[α(D6-F6)]=104.4+[0.1(111-104.4)]=104.4+(0.1×6.6)=104.4+0.66=105

The forecast for period 7 is 105.

Period 8:

F8=F7+[α(D7-F7)]=105+[0.1(178-105)]=105+(0.1×73)=105+7.3=112.3

The forecast for period 8 is 112.3.

Given information:

Forecast for period 1 (F1) = 90

Smoothing constant (α) = 0.3

Period Dt
1 92
2 127
3 106
4 165
5 125
6 111
7 178
8 97

Calculation of forecast:

The forecast for period 1 is 90.

Period 2:

F2=F1+[α(D1-F1)]=90+[0.3(92-90)]=90+(0.3×2)=90+0.6=90.6

The forecast for period 2 is 90.6.

Period 3:

F3=F2+[α(D2-F2)]=90.6+[0.3(127-90.6)]=90.6+(0.3×36.8)=90.6+10.92=101.5

The forecast for period 3 is 101.5.

Period 4:

F4=F3+[α(D3-F3)]=101.5+[0.3(106-101.5)]=101.5+(0.3×4.5)=101.5+1.35=102.9

The forecast for period 4 is 102.9.

Period 5:

F5=F4+[α(D4-F4)]=102.9+[0.3(165-102.9)]=102.9+(0.3×62.1)=102.9+18.63=121.5

The forecast for period 5 is 121.5.

Period 6:

F6=F5+[α(D5-F5)]=121.5+[0.3(125-121.5)]=121.5+(0.3×3.5)=121.5+1.041=122.6

The forecast for period 6 is 122.6.

Period 7:

F7=F6+[α(D6-F6)]=122.6+[0.3(111-122.6)]=122.6+(0.3×(-11.6))=122.6-3.48=119.1

The forecast for period 7 is 119.1.

Period 8:

F8=F7+[α(D7-F7)]=119.1+[0.3(178-119.1)]=119.1+(0.3×58.9)=119.1+17.67=136.8

The forecast for period 8 is 136.8.

Calculation of error and absolute deviation:

For α = 0.1

Excel work:

OPERATIONS MANAGEMENT IN THE SUPPLY CHAIN: DECISIONS & CASES (Mcgraw-hill Series Operations and Decision Sciences), Chapter 10, Problem 7P , additional homework tip  1

Excel formula:

OPERATIONS MANAGEMENT IN THE SUPPLY CHAIN: DECISIONS & CASES (Mcgraw-hill Series Operations and Decision Sciences), Chapter 10, Problem 7P , additional homework tip  2

For α = 0.3

Excel work:

OPERATIONS MANAGEMENT IN THE SUPPLY CHAIN: DECISIONS & CASES (Mcgraw-hill Series Operations and Decision Sciences), Chapter 10, Problem 7P , additional homework tip  3

Excel formula:

OPERATIONS MANAGEMENT IN THE SUPPLY CHAIN: DECISIONS & CASES (Mcgraw-hill Series Operations and Decision Sciences), Chapter 10, Problem 7P , additional homework tip  4

For α = 0.1

Sum of error = 208

Sum of absolute deviation = 238.6

For α = 0.3

Sum of error = 116

Sum of absolute deviation = 218.8

The sum of error and absolute deviation is lower for α = 0.3 when compared with values of α = 0.1 (116 < 208) and (218.8 < 238.6). Hence, the forecasting method with α = 0.3 will be the best method.

The forecasting method with α = 0.3 is the best method.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Summarize the ethical dilemma encountered in Walmart Inc. Which of Kohlberg's stages of moral development is represented? Is there other theories of moral development that better describes the example? Postulate the (hypothetical or real) best- and worst-case outcomes of this dilemma.   Is it agreeable with the selection of Kohlberg's stages of moral development for their examples?  Is there another theory of moral development that would better describe their examples?
Four-drive theory recommends that companies must keep fulfillment of the four drives in balance. What is this “balance” and why is it important? Can you Give an example (real or hypothetical) of how a company maintains balanced drive fulfillment. Also describe a company that does not provide this balance, including the consequences of this imbalance on employees’ attitudes and behavior. Thank you
what criteria would you utilize to determine if someone's pay is “fair” or “egregious?” Additionally, what should be the mechanism or process to determine how much greater an organizational executive should be paid versus line-level employees?

Chapter 10 Solutions

OPERATIONS MANAGEMENT IN THE SUPPLY CHAIN: DECISIONS & CASES (Mcgraw-hill Series Operations and Decision Sciences)

Knowledge Booster
Background pattern image
Operations Management
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, operations-management and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
  • Text book image
    Contemporary Marketing
    Marketing
    ISBN:9780357033777
    Author:Louis E. Boone, David L. Kurtz
    Publisher:Cengage Learning
    Text book image
    Marketing
    Marketing
    ISBN:9780357033791
    Author:Pride, William M
    Publisher:South Western Educational Publishing
    Text book image
    Practical Management Science
    Operations Management
    ISBN:9781337406659
    Author:WINSTON, Wayne L.
    Publisher:Cengage,
  • Text book image
    Purchasing and Supply Chain Management
    Operations Management
    ISBN:9781285869681
    Author:Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. Patterson
    Publisher:Cengage Learning
Text book image
Contemporary Marketing
Marketing
ISBN:9780357033777
Author:Louis E. Boone, David L. Kurtz
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Marketing
Marketing
ISBN:9780357033791
Author:Pride, William M
Publisher:South Western Educational Publishing
Text book image
Practical Management Science
Operations Management
ISBN:9781337406659
Author:WINSTON, Wayne L.
Publisher:Cengage,
Text book image
Purchasing and Supply Chain Management
Operations Management
ISBN:9781285869681
Author:Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. Patterson
Publisher:Cengage Learning
Single Exponential Smoothing & Weighted Moving Average Time Series Forecasting; Author: Matt Macarty;https://www.youtube.com/watch?v=IjETktmL4Kg;License: Standard YouTube License, CC-BY
Introduction to Forecasting - with Examples; Author: Dr. Bharatendra Rai;https://www.youtube.com/watch?v=98K7AG32qv8;License: Standard Youtube License