
Concept explainers
(a)
Interpretation: The limiting reactant for the given reaction needs to be determined and theoretical yield of carbon dioxide needs to be determined.
Concept Introduction:
A limiting reactant limits the amount of product depends on the reaction.
(a)

Answer to Problem 56A
.Limiting reagent => O2
mass CO2 = 22.92 g
Explanation of Solution
Balanced equation is as:
The number of moles of each reactant can be calculated as follows:
Here,
Mole Ratio C2H5OH : O2 = 1:3
From moles of C2H5OH , moles O2 needed for complete reaction should be
However, available number of moles are 0.7812 moles O2
Thus,
Limiting reagent has fewer moles hence stops the reaction.
Limiting reagent = O2
Theoretical yield
Now, use limiting reagent
Mole Ratio O2 : CO2 = 3:2
Thus,
(b)
Interpretation: The limiting reactant for the given reaction needs to be determined and theoretical yield of NO needs to be determined.
Concept Introduction:
A limiting reactant limits the amount of product depends on the reaction.
(b)

Answer to Problem 56A
- Limiting reagent => O2
- mass NO= 46.89 g
Explanation of Solution
Balanced equation is as:
The number of moles of N2 and O2 can be calculated as follows:
Now,
Mole Ratio N2 : O2 = 1:1
Thus, moles of N2 should be equal moles O2
However, 0.7812 moles O2 and 0.8928 moles N2are present.
Thus limiting reagent has fewer moles hence stops the reaction.
Limiting reagent = O2
Theoretical yield
Use limiting reagent
Mole Ratio O2 : NO = 1:2
Thus,
(c)
Interpretation: The limiting reactant for the given reaction needs to be determined and theoretical yield of NaCl needs to be determined.
Concept Introduction:
A limiting reactant limits the amount of product depends on the reaction.
(c)

Answer to Problem 56A
- Limiting reagent => NaClO2
- mass NaCl= 16.15 g
Explanation of Solution
Balanced equation is as:
Mole Ratio NaClO2 : Cl2 = 2:1
Thus
From moles of Cl2 , moles NaClO2 needed for complete reaction should be twice the number of moles of Cl2 that is 0.70516 mol.
However, available number of moles is 0.2764 moles NaClO2
Thus
Limiting reagent has fewer moles hence stops the reaction.
Limiting reagent NaClO2
Theoretical yield
Use limiting reagent
Mole Ratio NaClO2 : NaCl = 2:2 = 1:1
Thus,
(d)
Interpretation: The limiting reactant for the given reaction needs to be determined and theoretical yield of ammonia needs to be determined.
Concept Introduction:
A limiting reactant limits the amount of product depends on the reaction.
(d)

Answer to Problem 56A
- Limiting reagent => N2
- mass NH3= 30.41 g
Explanation of Solution
Balanced equation is as:
Mole Ratio H2 : N2 = 3:1
Thus
From moles of H2 , moles N2 needed for complete rxn should be:
However, available number of moles is 0.89286 moles N2
Thus,
Limiting reagent has fewer moles hence stops the reaction.
Limiting reagent =N2
Theoretical yield
Use limiting reagent
Mole Ratio N2 : NH3 = 1:2
mass NH3= 30.41 g
Chapter 9 Solutions
World of Chemistry
- 4. Read paragraph 4.15 from your textbook, use your calculated lattice energy values for CuO, CuCO3 and Cu(OH)2 an explain thermal decomposition reaction of malachite: Cu2CO3(OH)2 →2CuO + H2O + CO2 (3 points)arrow_forwardPlease sirrr soollveee these parts pleaseeee and thank youuuuuarrow_forwardIII O Organic Chemistry Using wedges and dashes in skeletal structures Draw a skeletal ("line") structure for each of the molecules below. Be sure your structures show the important difference between the molecules. key O O O O O CHON Cl jiii iiiiiiii You can drag the slider to rotate the molecules. Explanation Check Click and drag to start drawing a structure. Q Search X G ©2025 McGraw Hill LLC. All Rights Reserved. Terms of Use F 3 W C 3/5arrow_forward
- 3. Use Kapustinskii's equation and data from Table 4.10 in your textbook to calculate lattice energies of Cu(OH)2 and CuCO3 (4 points)arrow_forward2. Copper (II) oxide crystalizes in monoclinic unit cell (included below; blue spheres 2+ represent Cu²+, red - O²-). Use Kapustinski's equation (4.5) to calculate lattice energy for CuO. You will need some data from Resource section of your textbook (p.901). (4 points) CuOarrow_forwardWhat is the IUPAC name of the following compound? OH (2S, 4R)-4-chloropentan-2-ol O (2R, 4R)-4-chloropentan-2-ol O (2R, 4S)-4-chloropentan-2-ol O(2S, 4S)-4-chloropentan-2-olarrow_forward
- ChemistryChemistryISBN:9781305957404Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCostePublisher:Cengage LearningChemistryChemistryISBN:9781259911156Author:Raymond Chang Dr., Jason Overby ProfessorPublisher:McGraw-Hill EducationPrinciples of Instrumental AnalysisChemistryISBN:9781305577213Author:Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. CrouchPublisher:Cengage Learning
- Organic ChemistryChemistryISBN:9780078021558Author:Janice Gorzynski Smith Dr.Publisher:McGraw-Hill EducationChemistry: Principles and ReactionsChemistryISBN:9781305079373Author:William L. Masterton, Cecile N. HurleyPublisher:Cengage LearningElementary Principles of Chemical Processes, Bind...ChemistryISBN:9781118431221Author:Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. BullardPublisher:WILEY





