
Concept explainers
(a)
Interpretation: The mass in grams in
Concept Introduction: The molecular mass of compound is the sum of
(a)

Answer to Problem 14A
Explanation of Solution
Molar mass of calcium carbonate = 100 g/mol
Moles of calcium carbonate=
Thus, there are 100 g in 1 mol.
Calculate mass in grams:
(b)
Interpretation: The mass in grams in 2.75 moles of Helium needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of compound is the sum of atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(b)

Answer to Problem 14A
Explanation of Solution
Molar mass of Helium = 4.00 g/mol
Moles of Helium = 2.75 moles
Thus, 1 mol of He has 4.00 g.
Calculate mass in grams:
(c)
Interpretation: The mass in grams in 0.00975 moles of oxygen gas needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of compound is the sum of atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(c)

Answer to Problem 14A
Explanation of Solution
Molar mass of oxygen gas = 32.0 g/mol
Moles of oxygen gas = 0.00975 moles
Thus, 1 mol of oxygen gas has 32 g.
Calculate mass in grams:
(d)
Interpretation: The mass in grams in
Concept Introduction: The molecular mass of compound is the sum of atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(d)

Answer to Problem 14A
Explanation of Solution
Molar mass of carbon dioxide = 44.0 g/mol
Moles of carbon dioxide =
1 mol of carbon dioxide has 44 g.
Calculate mass in grams:
(e)
Interpretation: The mass in grams in 0.835 moles of iron (II) sulphide needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of compound is the sum of atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(e)

Answer to Problem 14A
Mass =
Explanation of Solution
Molar mass of iron (II) sulfide= 87.9 g/mol
Moles of iron (II) sulfide= 0.835 moles
Thus, 1 mol of iron sulphide has 87.9 g.
Calculate mass in grams:
(f)
Interpretation: The mass in grams in 4.01 moles of potassium hydroxide needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of compound is the sum of atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(f)

Answer to Problem 14A
Mass = 225 g
Explanation of Solution
Molar mass of potassium hydroxide= 56.1 g/mol
Moles of potassium hydroxide= 4.01 moles
1 mol of potassium hydroxide has 56.1 g.
Calculate mass in grams:
(g)
Interpretation: The mass in grams in 0.0219 moles of hydrogen gas needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of compound is the sum of atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(g)

Answer to Problem 14A
Mass =
Explanation of Solution
Molar mass of hydrogen gas = 2.01 g/mol
Moles of hydrogen gas= 0.0219 moles
1 mole of hydrogen gas has 2.01 g.
Calculate mass in grams:
Chapter 9 Solutions
World of Chemistry
- Three pure compounds are formed when 1.00 g samples of element x combine with, respectively, 0.472 g, 0.630 g, and 0.789 g of element z. The first compound has the formula x2Z3. find the empricial formula of the other two compoundsarrow_forwardDraw the product and the mechanism A. excess H*; 人 OH H*; B. C. D. excess OH ✓ OH H*; H₂O 1. LDA 2. H*arrow_forwardIn reactions whose kinetic equation is v = k[A]m, the rate coefficient k is always positive. Is this correct?arrow_forward
- If the concentration of A decreases exponentially with time, what is the rate equation? (A). -d[A] (B). dt d[A] = k[A] e-kt dtarrow_forwardGiven the first-order reaction: aA → products. State its kinetic equation.arrow_forwardDetermine the symmetry of the combination of atomic orbitals for bf 4-arrow_forward
- ChemistryChemistryISBN:9781305957404Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCostePublisher:Cengage LearningChemistryChemistryISBN:9781259911156Author:Raymond Chang Dr., Jason Overby ProfessorPublisher:McGraw-Hill EducationPrinciples of Instrumental AnalysisChemistryISBN:9781305577213Author:Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. CrouchPublisher:Cengage Learning
- Organic ChemistryChemistryISBN:9780078021558Author:Janice Gorzynski Smith Dr.Publisher:McGraw-Hill EducationChemistry: Principles and ReactionsChemistryISBN:9781305079373Author:William L. Masterton, Cecile N. HurleyPublisher:Cengage LearningElementary Principles of Chemical Processes, Bind...ChemistryISBN:9781118431221Author:Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. BullardPublisher:WILEY





