Principles Of Operations Management
Principles Of Operations Management
11th Edition
ISBN: 9780135173930
Author: RENDER, Barry, HEIZER, Jay, Munson, Chuck
Publisher: Pearson,
Question
Book Icon
Chapter 7.S, Problem 27P

a)

Summary Introduction

To determine: The break-even volume per evening performance.

Introduction:

Break-even point (BEP):

The break-even point is measured in units or in sales term to identify the point in a business which is required to cover with the total costs. The total profit at break-even point is 0.

a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 27P

The break-even volume per evening performance is $986.19

Explanation of Solution

Given information:

 Item Selling Price (P) Variable Cost (VC) % of Revenue
Soft Drink $1.00 $0.65 25
Wine $1.75 $0.95 25
Coffee $1.00 $0.30 30
Candy $1.00 $0.30 20

Fixed cost=Labor cost+Booth rental cost for 5 booths at $50=$250+(5×$50)=$250+$250=$500

Variable cost %=100%+10%=110%

Formula to calculate Total variable cost (TVC):

TVC=Variable cost×Variable cost %

Calculation of Total variable cost (TVC):

The total variable cost is calculated by multiplying the variable cost with the variable cost percentage.

Soft Drinks:

TVC=0.65×110 %=0.65×110100=0.65×1.1=0.715

Wine:

TVC=0.95×110 %=0.95×110100=0.95×1.1=1.045

Coffee:

TVC=0.30×110 %=0.30×110100=0.30×1.1=0.330

Candy:

TVC=0.30×110 %=0.30×110100=0.30×1.1=0.330

Calculation of TVCP :

The value is calculated by dividing the variable cost by selling price.

Soft drinks:

Soft drinks=0.7151.00=0.715

Wine:

Wine=1.0451.75=0.597

Coffee:

Coffee=0.3301.00=0.330

Candy:

Candy=0.3301.00=0.330

Calculation of 1-TVCP :

The value is calculated by subtracting 1 with TVCP .

Soft drinks:

Soft drinks=1-0.715=0.285

Wine:

Wine=1-0.597=0.403

Coffee:

Coffee=1-0.330=0.670

Candy:

Candy=1-0.330=0.670

Calculation of contribution of weighted revenue:

The contribution weighted revenue is calculated by multiplying the value of 1-TVCP with the percent of revenue.

Soft drinks:

Soft drinks=0.285×0.25=0.071

Wine:

Wine=0.403×0.30=0.101

Coffee:

Coffee=0.670×0.30=0.201

Sandwiches:

Candy=0.670×0.20=0.134

Formula to calculate total of contribution weighted revenue:

Total of contribution weighted revenue=Contribution weighted revenue

Calculation of total contribution weighted revenue:

The total contribution weighted revenue is calculated by summing all the individual contribution weighted revenue.

Total contribution weighted revenue=0.071+0.101+0.201+0.134=0.507

Formula to calculate break-even point (BEP) in dollars:

BEP$=Fixed costContribution weighted revenue

Calculation of Break-even point (BEP) in dollars:

The Break-even point is calculated by dividing the fixed cost with the value of total contribution of weighted revenue.

BEP$=$5000.507=$986.19

Hence, the Break-even point (BEP) in dollarsis$986.19.

b)

Summary Introduction

To determine: The sales of wine each evening at the break-even point.

Introduction:

Break-even point (BEP):

The break-even point is measured in units or in sales term to identify the point in a business which is required to cover with the total costs. The total profit at break-even point is 0.

b)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 27P

The sales of wine each evening at the break-even point is 140.9 servings.

Explanation of Solution

Given information:

 Item Selling Price (P) Variable Cost (VC) % of Revenue
Soft Drink $1.00 $0.65 25
Wine $1.75 $0.95 25
Coffee $1.00 $0.30 30
Candy $1.00 $0.30 20

Fixed cost=Labor cost+Booth rental cost for 5 booths at $50=$250+(5×$50)=$250+$250=$500

Variable cost %=100%+10%=110%

Formula to calculate Total variable cost (TVC):

TVC=Variable cost×Variable cost %

Calculation of Total variable cost (TVC):

The total variable cost is calculated by multiplying the variable cost with the variable cost percentage.

Soft Drinks:

TVC=0.65×110 %=0.65×110100=0.65×1.1=0.715

Wine:

TVC=0.95×110 %=0.95×110100=0.95×1.1=1.045

Coffee:

TVC=0.30×110 %=0.30×110100=0.30×1.1=0.330

Candy:

TVC=0.30×110 %=0.30×110100=0.30×1.1=0.330

Calculation of TVCP :

The value is calculated by dividing the variable cost by selling price.

Soft drinks:

Soft drinks=0.7151.00=0.715

Wine:

Wine=1.0451.75=0.597

Coffee:

Coffee=0.3301.00=0.330

Candy:

Candy=0.3301.00=0.330

Calculation of 1-TVCP :

The value is calculated by subtracting 1 with TVCP .

Soft drinks:

Soft drinks=1-0.715=0.285

Wine:

Wine=1-0.597=0.403

Coffee:

Coffee=1-0.330=0.670

Candy:

Candy=1-0.330=0.670

Calculation of contribution of weighted revenue:

The contribution weighted revenue is calculated by multiplying the value of  1TVCP with the percent of revenue.

Soft drinks:

Soft drinks=0.285×0.25=0.071

Wine:

Wine=0.403×0.30=0.101

Coffee:

Coffee=0.670×0.30=0.201

Sandwiches:

Candy=0.670×0.20=0.134

Formula to calculate total of contribution weighted revenue:

Total of contribution weighted revenue=Contribution weighted revenue

Calculation of total contribution weighted revenue:

The total contribution weighted revenue is calculated by summing all the individual contribution weighted revenue.

Total contribution weighted revenue=0.071+0.101+0.201+0.134=0.507

Formula to calculate break-even point (BEP) in dollars:

BEP$=Fixed costContribution weighted revenue

Calculation of Break-even point (BEP) in dollars:

The Break-even point is calculated by dividing the fixed cost with the value of total contribution of weighted revenue.

BEP$=$5000.507=$986.19

The Break-even point (BEP) in dollars is $986.19.

Formula to calculate number of wine servings at breakeven:

Number of wine servings=Break-even sales×Percent of revenueSelling price of wine

Calculation of number of wine servings at breakeven:

The number of wine servings is calculated by dividing the value obtained by multiplying the breakeven sales with percent of revenue with the selling price of wine.

Number of wine servings=$986.19×0.25$1.75=246.5475$1.75=140.88=140.9 servings

Hence, the number of wine servings each evening at break-even is 140.9 servings.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Need help or ideas to design out two slides as my script and writing quite long to squeese into two slides. But can just point form in slides with correct title and a good script for me to present two slides in only 2.5 mins. Following is my draft, pls guide me step by step on powerpoint creation and good script to present findings. My draft: Slide 1: Foreign Labor Exploitation in Dyson's Supply Chain Introduction Dyson's former Malaysian supplier, ATA IMS Bhd, became embroiled in serious labor exploitation allegations in 2021. These concerns surfaced when whistleblowers exposed unethical labor practices affecting migrant workers, primarily from Nepal and Bangladesh. Key Forms of Exploitation Debt Bondage Due to Recruitment Fees Workers were forced to pay exorbitant recruitment fees before securing employment, often taking loans at high interest rates. This financial burden trapped them in debt bondage, leaving them with little choice but to accept exploitative working…
Not use ai please
The Business Development Bank of Canada. (2023). Canadian economic outlook for 2024: Shifting into neutral. https://www.bdc.ca/en/articles-tools/blog/canadian-economic-outlook-for-2024-shifting-into-neutral “Despite persistently high inflation and rising interest rates, the news was generally better than expected for the Canadian economy in 2023” (BDC Blog 2024). Discussion Question: In your view, what are the most pressing problems for Canadian companies or consumers in 2024? Explain your answer using current examples of companies or consumer concerns.

Chapter 7 Solutions

Principles Of Operations Management

Ch. 7.S - Prob. 11DQCh. 7.S - Prob. 12DQCh. 7.S - What are the techniques available to operations...Ch. 7.S - Amy Xias plant was designed to produce 7,000...Ch. 7.S - For the post month, the plant in Problem S7.1,...Ch. 7.S - Prob. 3PCh. 7.S - Prob. 4PCh. 7.S - Prob. 5PCh. 7.S - The effective capacity and efficiency for the next...Ch. 7.S - Southeastern Oklahoma State Universitys business...Ch. 7.S - Prob. 8PCh. 7.S - Prob. 9PCh. 7.S - Prob. 10PCh. 7.S - The three-station work cell illustrated in Figure...Ch. 7.S - The three-station work cell at Pullman Mfg., Inc....Ch. 7.S - The Pullman Mfg., Inc., three-station work cell...Ch. 7.S - Prob. 14PCh. 7.S - 10 minutes per unit. Part 2 is simultaneously...Ch. 7.S - Prob. 16PCh. 7.S - Prob. 17PCh. 7.S - Using the data in Problem S7.17: a) What is the...Ch. 7.S - Prob. 19PCh. 7.S - Prob. 20PCh. 7.S - Prob. 21PCh. 7.S - Prob. 22PCh. 7.S - Prob. 23PCh. 7.S - Prob. 24PCh. 7.S - Prob. 25PCh. 7.S - Prob. 26PCh. 7.S - Prob. 27PCh. 7.S - Prob. 28PCh. 7.S - Prob. 29PCh. 7.S - Prob. 30PCh. 7.S - Prob. 31PCh. 7.S - Prob. 32PCh. 7.S - Prob. 33PCh. 7.S - Prob. 34PCh. 7.S - Prob. 35PCh. 7.S - Prob. 36PCh. 7.S - Prob. 37PCh. 7.S - Prob. 38PCh. 7.S - Prob. 39PCh. 7.S - Prob. 40PCh. 7.S - Prob. 41PCh. 7.S - Prob. 42PCh. 7.S - Prob. 43PCh. 7.S - Prob. 44PCh. 7.S - Prob. 45PCh. 7.S - Prob. 1VCCh. 7.S - a capacity expansion plan and a new 11-story...Ch. 7.S - a capacity expansion plan and a new 11-story...Ch. 7 - Ethical Dilemma For the sake of efficiency and...Ch. 7 - Prob. 1DQCh. 7 - Prob. 2DQCh. 7 - Prob. 3DQCh. 7 - Prob. 4DQCh. 7 - Prob. 5DQCh. 7 - Prob. 6DQCh. 7 - Prob. 7DQCh. 7 - Prob. 8DQCh. 7 - Prob. 9DQCh. 7 - Prob. 10DQCh. 7 - Prob. 11DQCh. 7 - Prob. 12DQCh. 7 - Prob. 13DQCh. 7 - Prob. 14DQCh. 7 - Prob. 15DQCh. 7 - Prob. 16DQCh. 7 - Prob. 17DQCh. 7 - Prob. 18DQCh. 7 - Prob. 19DQCh. 7 - Prob. 1PCh. 7 - Usingthedatain Problem 7.1, determinethemost...Ch. 7 - Prob. 3PCh. 7 - Refer to Problem 7.1. If a contract for the second...Ch. 7 - Stan Fawcetts company is considering producing a...Ch. 7 - Prob. 6PCh. 7 - Prob. 7PCh. 7 - Prob. 8PCh. 7 - Metters Cabinets, Inc., needs to choose a...Ch. 7 - Prob. 10PCh. 7 - Nagle Electric. Inc., of Lincoln, Nebraska, must...Ch. 7 - Stapleton Manufacturing intends to increase...Ch. 7 - Prepare a flowchart for one of the following: a)...Ch. 7 - Prepare a process chart for one of the activities...Ch. 7 - Prob. 15PCh. 7 - Prob. 16PCh. 7 - Prob. 17PCh. 7 - Prob. 1CSCh. 7 - Prob. 2CSCh. 7 - Prob. 3CSCh. 7 - Process Strategy at Wheeled Coach Wheeled Coach,...Ch. 7 - Prob. 1.2VCCh. 7 - Prob. 1.3VCCh. 7 - Prob. 1.4VCCh. 7 - Alaska Airlines: 20-Minute Baggage...Ch. 7 - Prob. 2.2VCCh. 7 - Prob. 2.3VCCh. 7 - Prob. 2.4VCCh. 7 - Prob. 2.5VCCh. 7 - Prob. 3.1VCCh. 7 - Prob. 3.2VCCh. 7 - Prob. 3.3VCCh. 7 - Prob. 3.4VC
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Marketing
Marketing
ISBN:9780357033791
Author:Pride, William M
Publisher:South Western Educational Publishing
Text book image
Practical Management Science
Operations Management
ISBN:9781337406659
Author:WINSTON, Wayne L.
Publisher:Cengage,
Text book image
Purchasing and Supply Chain Management
Operations Management
ISBN:9781285869681
Author:Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. Patterson
Publisher:Cengage Learning
Text book image
MARKETING 2018
Marketing
ISBN:9780357033753
Author:Pride
Publisher:CENGAGE L
Text book image
Contemporary Marketing
Marketing
ISBN:9780357033777
Author:Louis E. Boone, David L. Kurtz
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Management, Loose-Leaf Version
Management
ISBN:9781305969308
Author:Richard L. Daft
Publisher:South-Western College Pub