
Concept explainers
a)
To determine: The present value profit or loss of the deal.
Introduction:
Present value (PV):
It is the value that is in present form of money in contrast to some future amount. This is achieved when it is invested in compound interest.
The NPV is the measurement of profit that is calculated by subtracting the present values of
a)

Answer to Problem 39P
The present value profit or loss of the deal is $77,750.
Explanation of Solution
Given information:
Initial cost = $1,000,000
Salvage cost= $50,000
Interest rate = 10%
Yearly maintenance= $75,000
Yearly dues = $300,000
Number of members = 500
From the present value of $1 table,
PV annuity factor @ 10% for 0 year= 1.000
PV annuity factor @ 10% for 1 year= 0.909
PV annuity factor @ 10% for 2 year= 0.826
PV annuity factor @ 10% for 3 year= 0.751
PV annuity factor @ 10% for 4 year= 0.683
PV annuity factor @ 10% for 5 year= 0.621
Calculation of cost at year 0:
The cost at year 0 is calculated summing the initial investment and yearly maintenance and expenses.
Calculation revenue for year 5:
The revenue of year 5 is calculated by adding the yearly dues and the salvage cost.
The cost for year 1 to year 4 is $75,000. The revenue for year 1 to year 4 is $300,000.
Formula to calculate profit for each year:
Formula to calculate net present value (NPV) for each year:
Formula to calculate total profit:
Formula to calculate total net present value (NPV):
Calculation of profit for each year:
The profit is calculated by subtracting the yearly revenues with yearly cost.
Year 0 Profit:
Year 1 Profit:
Year 2 Profit:
Year 3 Profit:
Year 4 Profit:
Year 5 Profit:
Calculation of total profit:
The total profit is calculated by summing all the individual year profits.
Calculation of net present value (NPV):
The net present value for each year is calculated by multiplying the annuity factor with the respective profit.
Year 0 NPV:
Year 1 NPV:
Year 2 NPV:
Year 3 NPV:
Year 4 NPV:
Year 5 NPV:
Calculation of total net present value (NPV):
The total net present value (NPV) is calculated by summing all the individual NPV values.
Hence, the present value profit of the deal is $77,750.
b)
To determine: The special deal should be made or not made.
Introduction:
Present value (PV):
It is the value that is in present form of money in contrast to some future amount. This is achieved when it is invested in compound interest.
Net present value (NPV):
The NPV is the measurement of profit that is calculated by subtracting the present values of cash outflows and cash inflows. The NPV is used as a tool to measure the profitability of investing in a project.
b)

Answer to Problem 39P
The special deal should be made.
Explanation of Solution
Given information:
Initial cost = $0
Salvage cost= $0
Interest rate = 10%
Yearly maintenance= $0
Yearly dues = $600
From the present value of $1 table,
PV annuity factor @ 10% for 0 year= 1.000
PV annuity factor @ 10% for 1 year= 0.909
PV annuity factor @ 10% for 2 year= 0.826
PV annuity factor @ 10% for 3 year= 0.751
PV annuity factor @ 10% for 4 year= 0.683
PV annuity factor @ 10% for 5 year= 0.621
The cost for year 0 to year 5 is $0. The revenue for year 0 to year 5 is $600.
Formula to calculate profit for each year:
Formula to calculate net present value (NPV) for each year:
Formula to calculate total profit:
Formula to calculate total net present value (NPV):
Calculation of profit for each year:
The profit is calculated by subtracting the yearly revenues with yearly cost.
Year 0 Profit:
Year 1 Profit:
Year 2 Profit:
Year 3 Profit:
Year 4 Profit:
Year 5 Profit:
Calculation of total profit:
The total profit is calculated by summing all the individual year profits.
Calculation of net present value (NPV):
The net present value for each year is calculated by multiplying the annuity factor with the respective profit.
Year 0 NPV:
Year 1 NPV:
Year 2 NPV:
Year 3 NPV:
Year 4 NPV:
Year 5 NPV:
Calculation of total net present value (NPV):
The total net present value (NPV) is calculated by summing all the individual NPV values.
The present value profit of the deal is $2,274. The PV profit is less than $3,000. This deal is more worth than the health club deal.
Hence, the special must be made.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 7 Solutions
Pearson eText Principles of Operations Management: Sustainability and Supply Chain Management -- Instant Access (Pearson+)
- Which of the following statements concerning the evaluation of training programs is true? Most companies thoroughly evaluate the return on investment of their training programs It is relatively easy to establish a control group and a treatment group for evaluation Results level of evaluation measures how well participants liked the program Behavior level criteria measure whether skills learned in training result in behavior changes back on the jobarrow_forwardEligibility testing is an disparate impact validation method none of the above a method to validate promotions and progressive discipline activity a test an employee administers to ensure that the potential employee is capable and qualified to perform the requirements of the positionarrow_forwardA no-strike pledge by a union in a collective bargaining agreement is given in return for management’s agreement to: a grievance procedure a union shop a wage increase a fringe benefit increase binding arbitration of grievancesarrow_forward
- Which is the major OD technique that is used for increasing the communication, cooperation, and cohesiveness of work units? Leadership analysis Developing objectives Groupthink Strategic Planning team Buildingarrow_forwardAn American multinational firm usually is less than fully successful in adapting itself to local practices in each country because: American managers are often ignorant of local conditions None of the above management direction may be centralized in the home office All of the above Foreign subsidiaries often have American managersarrow_forwardWhen salary increases are based on inputs, or performance, companies are following: agency theory equality theory equity theory compliance theory need theoryarrow_forward
- The most frequently used techniques for measuring job satisfaction involves Direct observation Questionnaires Interviews Psychological testsarrow_forwardWhich of the following is not an advantage of on-the-job training? Transfer is less difficult Transfer is less difficult The training is inexpensive Any organizational member can be the trainer without preparation It is relatively easy to use this methodarrow_forwardDiversimilarity is characterized by A systematic and dual emphasis and appreciation of both the differences and the similarities that members of an organization have Everyone is either the same or different Attempting to change the values of minority groups to make them conform with the views of the dominant group Emotional intelligence of everyone involvedarrow_forward
- Cultural environment includes all of the following components except: religious beliefs values/ideologies corporate structure education/human capitalarrow_forwardSearch firms _____________. All of the above place consultants onsite for their clients are outsourced to search and place full-time employees for their clients place contract employees for the clientsarrow_forwardWhich of the following accurately describe the functions of the NLRB: most cases are settled before they reach the board the five member board is required to make a ruling in all cases the board rules only in cases involving interpretation of the Constitution the five member board is required to make a ruling in most casesarrow_forward
- Practical Management ScienceOperations ManagementISBN:9781337406659Author:WINSTON, Wayne L.Publisher:Cengage,MarketingMarketingISBN:9780357033791Author:Pride, William MPublisher:South Western Educational PublishingPurchasing and Supply Chain ManagementOperations ManagementISBN:9781285869681Author:Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. PattersonPublisher:Cengage Learning

