Managerial Accounting
15th Edition
ISBN: 9781337912020
Author: Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher: South-Western College Pub
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Concept explainers
Textbook Question
Chapter 3, Problem 3PB
Equivalent units and related costs; cost of production report; entries
Dover Chemical Company manufactures specialty chemicals by a series of three processes, all materials being introduced in the Distilling Department. From the Distilling Department, the materials pass through the Reaction and Filling departments, emerging as finished chemicals.
The balance in the account Work in Process—Filling was as follows on January 1:
The following costs were charged to Work in Process—Filling during January:
During January, 53,000 units of specialty chemicals were completed. Work in Process—Filling Department on January 31 was 2,700 units, 30% completed.
Instructions
- 1. Prepare a cost of production report for the Filling Department for January.
- 2. Journalize the entries for costs transferred from Reaction to Filling and the costs transferred from Filling to Finished Goods.
- 3. Determine the increase or decrease in the cost per equivalent unit from December to January for direct materials and conversion costs.
- 4. Discuss the uses of the cost of production report and the results of part (3).
Expert Solution & Answer
Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solutionStudents have asked these similar questions
What is the account receivable turnover for Skyline Corporation ?
What is the earnings per shere general accounting question
Financial accounting question
Chapter 3 Solutions
Managerial Accounting
Ch. 3 - Which type of cost system, process or job order,...Ch. 3 - In job order cost accounting, the three elements...Ch. 3 - In a job order cost system, direct labor and...Ch. 3 - Why is the cost per equivalent unit often...Ch. 3 - What is the purpose for determining the cost per...Ch. 3 - Rameriz Company is a process manufacturer with two...Ch. 3 - What is the most important purpose of the cost of...Ch. 3 - How are cost of production reports used for...Ch. 3 - Job order versus process costing Which of the...Ch. 3 - Kraus Steel Company has two departments, Casting...
Ch. 3 - The Rolling Department of Kraus Steel Company had...Ch. 3 - The Rolling Department of Kraus Steel Company had...Ch. 3 - The cost of direct materials transferred into the...Ch. 3 - The costs per equivalent unit of direct materials...Ch. 3 - In October, the cost of materials transferred into...Ch. 3 - Prob. 8BECh. 3 - Entries for materials cost flows in a process cost...Ch. 3 - Flowchart of accounts related to service and...Ch. 3 - Radford Inc. manufactures a sugar product by a...Ch. 3 - The cost accountant for River Rock Beverage Co....Ch. 3 - The Converting Department of Worley Company had...Ch. 3 - Data for the two departments of Kimble Pierce...Ch. 3 - The following information concerns production in...Ch. 3 - a. Based upon the data in Exercise 17-7, determine...Ch. 3 - Equivalent units of production Kellogg Company...Ch. 3 - Costs per equivalent unit Georgia Products Inc....Ch. 3 - The charges to Work in ProcessAssembly Department...Ch. 3 - a. Based on the data in Exercise 17-11, determine...Ch. 3 - Errors in equivalent unit computation Napco...Ch. 3 - Cost per equivalent unit The following information...Ch. 3 - Costs per equivalent unit and production costs...Ch. 3 - Cost of production report The debits to Work in...Ch. 3 - Cost of Production report The Cutting Department...Ch. 3 - Prob. 18ECh. 3 - Prob. 19ECh. 3 - Prob. 20ECh. 3 - The Converting Department of Tender Soft Tissue...Ch. 3 - Units of production data for the two departments...Ch. 3 - The following information concerns production in...Ch. 3 - Prob. 24ECh. 3 - The following information concerns production in...Ch. 3 - Prob. 26ECh. 3 - Prepare a cost of production report for the...Ch. 3 - Entries for process cost system Port Ormond Carpet...Ch. 3 - Cost of production report Hana Coffee Company...Ch. 3 - Equivalent units and related costs; cost of...Ch. 3 - Work in process account data for two months; cost...Ch. 3 - Sunrise Coffee Company roasts and packs coffee...Ch. 3 - Entries for process cost system Preston Grover...Ch. 3 - Cost of production report Bavarian Chocolate...Ch. 3 - Equivalent units and related costs; cost of...Ch. 3 - Work in process account data for two months; cost...Ch. 3 - Blue Ribbon Flour Company manufactures flour by a...Ch. 3 - Dura-Conduit Corporation manufactures plastic...Ch. 3 - Analyzing process cost elements across product...Ch. 3 - Analyzing process cost elements over time Pix...Ch. 3 - Determining cost relationships Midst ate...Ch. 3 - Ethics in Action You are the Cookie division...Ch. 3 - Communications Jamarcus Bradshaw, plant manager of...Ch. 3 - Accounting for materials costs In papermaking...Ch. 3 - During December, Krause Chemical Company had the...Ch. 3 - Jones Corporation uses a first-in, first-out...Ch. 3 - Kimbeth Manufacturing uses a process cost system...Ch. 3 - A company is using process costing with the...
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- Please help me this question generale accountingarrow_forwardHello tutor please solve this questionarrow_forwardMaston Incorporated has the following data for its operation in August: Increase in direct materials inventory 100 Sets Direct materials purchased (AQ) 1,600 Sets Finished goods manufactured 700 units Direct materials purchase-price variance $ 528 Favorable Budgeted Finished goods to manufacture 800 Units Direct materials purchases 2,000 Sets Direct materials per unit of finished goods 2 Sets Direct materials price per set (SP) $ 4.40 What was the direct materials usage variance in August?arrow_forward
- Sub: financial accountingarrow_forwardNonearrow_forwardArlington Corp. has determined a standard direct materials cost per unit of $7.50 (2.5 feet at $3.00 per foot). Last month, Arlington purchased and used 5,000 feet of direct materials, for which it paid $16,000. The company produced and sold 1,950 units during the month. Calculate the direct materials price variance, direct materials quantity variance, and direct materials spending variance.arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage Learning
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,
Cost Accounting - Definition, Purpose, Types, How it Works?; Author: WallStreetMojo;https://www.youtube.com/watch?v=AwrwUf8vYEY;License: Standard YouTube License, CC-BY