Concept explainers
(a)
To calculate the percentage of respondents whose weight is about right.
(a)

Answer to Problem 25E
71.25%
Explanation of Solution
Given:
The Dataset:
Gender | ||||
Female | Male | Total | ||
About right | 560 | 295 | 855 | |
Body image | Overweight | 163 | 72 | 235 |
Underweight | 37 | 73 | 110 | |
Total | 760 | 440 | 1200 |
Calculation:
The number of respondents with the body weight about right are = 855
Total number of respondents are = 1200
(b)
To calculate the proportion of female respondents.
(b)

Answer to Problem 25E
0.6333
Explanation of Solution
Calculation:
No. of female respondents = 760
Total no. of respondents = 1200
(c)
To calculate the percentage of respondents who are male and think that they are overweight or underweight.
(c)

Answer to Problem 25E
Required proportion = 0.5333
Explanation of Solution
Calculation:
No. of male respondents = 440
No. of overweight or underweight respondents = 345
No. of respondents who are male and overweight or underweight respondents = 72 + 73 = 145
Total no. of respondents = 1200
Chapter 1 Solutions
EBK PRACTICE OF STAT.F/AP EXAM,UPDATED
Additional Math Textbook Solutions
Pre-Algebra Student Edition
Elementary Statistics (13th Edition)
Calculus: Early Transcendentals (2nd Edition)
Elementary Statistics: Picturing the World (7th Edition)
A Problem Solving Approach To Mathematics For Elementary School Teachers (13th Edition)
Calculus for Business, Economics, Life Sciences, and Social Sciences (14th Edition)
- Please help me with this statistics questionarrow_forwardPlease help me with the following statistic questionarrow_forwardTo evaluate the success of a 1-year experimental program designed to increase the mathematical achievement of underprivileged high school seniors, a random sample of participants in the program will be selected and their mathematics scores will be compared with the previous year’s statewide average of 525 for underprivileged seniors. The researchers want to determine whether the experimental program has increased the mean achievement level over the previous year’s statewide average. If alpha=.05, what sample size is needed to have a probability of Type II error of at most .025 if the actual mean is increased to 550? From previous results, sigma=80.arrow_forward
- Please help me answer the following questions from this problem.arrow_forwardPlease help me find the sample variance for this question.arrow_forwardCrumbs Cookies was interested in seeing if there was an association between cookie flavor and whether or not there was frosting. Given are the results of the last week's orders. Frosting No Frosting Total Sugar Cookie 50 Red Velvet 66 136 Chocolate Chip 58 Total 220 400 Which category has the greatest joint frequency? Chocolate chip cookies with frosting Sugar cookies with no frosting Chocolate chip cookies Cookies with frostingarrow_forward
- The table given shows the length, in feet, of dolphins at an aquarium. 7 15 10 18 18 15 9 22 Are there any outliers in the data? There is an outlier at 22 feet. There is an outlier at 7 feet. There are outliers at 7 and 22 feet. There are no outliers.arrow_forwardStart by summarizing the key events in a clear and persuasive manner on the article Endrikat, J., Guenther, T. W., & Titus, R. (2020). Consequences of Strategic Performance Measurement Systems: A Meta-Analytic Review. Journal of Management Accounting Research?arrow_forwardThe table below was compiled for a middle school from the 2003 English/Language Arts PACT exam. Grade 6 7 8 Below Basic 60 62 76 Basic 87 134 140 Proficient 87 102 100 Advanced 42 24 21 Partition the likelihood ratio test statistic into 6 independent 1 df components. What conclusions can you draw from these components?arrow_forward
- What is the value of the maximum likelihood estimate, θ, of θ based on these data? Justify your answer. What does the value of θ suggest about the value of θ for this biased die compared with the value of θ associated with a fair, unbiased, die?arrow_forwardShow that L′(θ) = Cθ394(1 −2θ)604(395 −2000θ).arrow_forwarda) Let X and Y be independent random variables both with the same mean µ=0. Define a new random variable W = aX +bY, where a and b are constants. (i) Obtain an expression for E(W).arrow_forward
- MATLAB: An Introduction with ApplicationsStatisticsISBN:9781119256830Author:Amos GilatPublisher:John Wiley & Sons IncProbability and Statistics for Engineering and th...StatisticsISBN:9781305251809Author:Jay L. DevorePublisher:Cengage LearningStatistics for The Behavioral Sciences (MindTap C...StatisticsISBN:9781305504912Author:Frederick J Gravetter, Larry B. WallnauPublisher:Cengage Learning
- Elementary Statistics: Picturing the World (7th E...StatisticsISBN:9780134683416Author:Ron Larson, Betsy FarberPublisher:PEARSONThe Basic Practice of StatisticsStatisticsISBN:9781319042578Author:David S. Moore, William I. Notz, Michael A. FlignerPublisher:W. H. FreemanIntroduction to the Practice of StatisticsStatisticsISBN:9781319013387Author:David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. CraigPublisher:W. H. Freeman





