Quality Clothing, Inc., produces skorts and jumper uniforms for school children. In the process of cutting out the cloth pieces for each product, a certain amount of scrap cloth is produced. Quality has been selling this cloth scrap to Jorge's Scrap Warehouse for $3.15 per pound. Last year, the company sold 39,000 lb. of scrap, which would be enough to make 9,750 teddy bears that the management of Quality is now interested in producing. Their processes would need some reprogramming, particularly in the cutting and stitching processes, but it would require no additional worker training. However, new packaging would be needed. The total variable cost to produce the teddy bears $3.80. Fixed costs would increase by $94,000 per year for the lease of the packaging equipment and Quality estimates it could produce and sell 9,750 teddy bears per year. Finished teddy bears could be sold for $18.00 each. Calculate the effect on operating income. Round your answers to the nearest dollar. Sell at Split-Off $fill in the blank 1 Process Further $fill in the blank 2

Essentials Of Investments
11th Edition
ISBN:9781260013924
Author:Bodie, Zvi, Kane, Alex, MARCUS, Alan J.
Publisher:Bodie, Zvi, Kane, Alex, MARCUS, Alan J.
Chapter1: Investments: Background And Issues
Section: Chapter Questions
Problem 1PS
icon
Related questions
Question

Quality Clothing, Inc., produces skorts and jumper uniforms for school children. In the process of cutting out the cloth pieces for each product, a certain amount of scrap cloth is produced. Quality has been selling this cloth scrap to Jorge's Scrap Warehouse for $3.15 per pound. Last year, the company sold 39,000 lb. of scrap, which would be enough to make 9,750 teddy bears that the management of Quality is now interested in producing. Their processes would need some reprogramming, particularly in the cutting and stitching processes, but it would require no additional worker training. However, new packaging would be needed. The total variable cost to produce the teddy bears $3.80. Fixed costs would increase by $94,000 per year for the lease of the packaging equipment and Quality estimates it could produce and sell 9,750 teddy bears per year. Finished teddy bears could be sold for $18.00 each.

Calculate the effect on operating income. Round your answers to the nearest dollar.

Sell at Split-Off $fill in the blank 1
Process Further $fill in the blank 2
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Essentials Of Investments
Essentials Of Investments
Finance
ISBN:
9781260013924
Author:
Bodie, Zvi, Kane, Alex, MARCUS, Alan J.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,
FUNDAMENTALS OF CORPORATE FINANCE
FUNDAMENTALS OF CORPORATE FINANCE
Finance
ISBN:
9781260013962
Author:
BREALEY
Publisher:
RENT MCG
Financial Management: Theory & Practice
Financial Management: Theory & Practice
Finance
ISBN:
9781337909730
Author:
Brigham
Publisher:
Cengage
Foundations Of Finance
Foundations Of Finance
Finance
ISBN:
9780134897264
Author:
KEOWN, Arthur J., Martin, John D., PETTY, J. William
Publisher:
Pearson,
Fundamentals of Financial Management (MindTap Cou…
Fundamentals of Financial Management (MindTap Cou…
Finance
ISBN:
9781337395250
Author:
Eugene F. Brigham, Joel F. Houston
Publisher:
Cengage Learning
Corporate Finance (The Mcgraw-hill/Irwin Series i…
Corporate Finance (The Mcgraw-hill/Irwin Series i…
Finance
ISBN:
9780077861759
Author:
Stephen A. Ross Franco Modigliani Professor of Financial Economics Professor, Randolph W Westerfield Robert R. Dockson Deans Chair in Bus. Admin., Jeffrey Jaffe, Bradford D Jordan Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education