Quality Clothing, Inc., produces skorts and jumper uniforms for school children. In the process of cutting out the cloth pieces for each product, a certain amount of scrap cloth is produced. Quality has been selling this cloth scrap to Jorge's Scrap Warehouse for $3.15 per pound. Last year, the company sold 40,000 lb. of scrap, which would be enough to make 10,000 teddy bears that the management of Quality is now interested in producing. Their processes would need some reprogramming, particularly in the cutting and stitching processes, but it would require no additional worker training. However, new packaging would be needed. The total variable cost to produce the teddy bears $3.85. Fixed costs would increase by $95,000 per year for the lease of the packaging equipment and Quality estimates it could produce and sell 10,000 teddy bears per year. Finished teddy bears could be sold for $18.00 each. Calculate the effect on operating income. Round your answers to the nearest dollar. Sell at Split-Off $____ Process Further $____ Should Quality continue to sell the scrap cloth or should Quality process the scrap into teddy bears to sell? _____
Variance Analysis
In layman's terms, variance analysis is an analysis of a difference between planned and actual behavior. Variance analysis is mainly used by the companies to maintain a control over a business. After analyzing differences, companies find the reasons for the variance so that the necessary steps should be taken to correct that variance.
Standard Costing
The standard cost system is the expected cost per unit product manufactured and it helps in estimating the deviations and controlling them as well as fixing the selling price of the product. For example, it helps to plan the cost for the coming year on the various expenses.
Quality Clothing, Inc., produces skorts and jumper uniforms for school children. In the process of cutting out the cloth pieces for each product, a certain amount of scrap cloth is produced. Quality has been selling this cloth scrap to Jorge's Scrap Warehouse for $3.15 per pound. Last year, the company sold 40,000 lb. of scrap, which would be enough to make 10,000 teddy bears that the management of Quality is now interested in producing. Their processes would need some reprogramming, particularly in the cutting and stitching processes, but it would require no additional worker training. However, new packaging would be needed. The total variable cost to produce the teddy bears $3.85. Fixed costs would increase by $95,000 per year for the lease of the packaging equipment and Quality estimates it could produce and sell 10,000 teddy bears per year. Finished teddy bears could be sold for $18.00 each.
Calculate the effect on operating income. Round your answers to the nearest dollar.
Sell at Split-Off $____
Process Further $____
Should Quality continue to sell the scrap cloth or should Quality process the scrap into teddy bears to sell?
_____


Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images









