Organicplus processes organic milk into plain yogurt. Organicplus sells plain yogurt to​ hospitals, nursing​ homes, and restaurants in​ bulk, one-gallon containers. Each​ batch, processed at a cost of $870​, yields 645 gallons of plain yogurt. The company sells the​ one-gallon tubs for $6.00 each and spends $0.12 for each plastic tub. Organicplus has recently begun to reconsider its strategy. Management wonders if it would be more profitable to sell​ individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Organicplus could further process each batch of plain yogurt into 13,760 individual portions​ (3/4 cup​ each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Organicplus would sell each individual portion for $0.52. Packaging would cost $0.06 per​ portion, and fruit would cost $0.10 per portion. Fixed costs would not change. Should Organicplus continue to sell only the​ gallon-sized plain yogurt​ (sell as​ is) or convert the plain yogurt into​ individual-sized portions of fruited yogurt​ (process further)?Why?

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
Question
Organicplus processes organic milk into plain yogurt. Organicplus sells plain yogurt to​ hospitals, nursing​ homes, and restaurants in​ bulk, one-gallon containers. Each​ batch, processed at a cost of $870​, yields 645 gallons of plain yogurt. The company sells the​ one-gallon tubs for $6.00 each and spends $0.12 for each plastic tub. Organicplus has recently begun to reconsider its strategy. Management wonders if it would be more profitable to sell​ individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Organicplus could further process each batch of plain yogurt into 13,760 individual portions​ (3/4 cup​ each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Organicplus would sell each individual portion for $0.52. Packaging would cost $0.06 per​ portion, and fruit would cost $0.10 per portion. Fixed costs would not change. Should Organicplus continue to sell only the​ gallon-sized plain yogurt​ (sell as​ is) or convert the plain yogurt into​ individual-sized portions of fruited yogurt​ (process further)?Why?
Expert Solution
Step 1: Define fixed cost

A fixed cost is one that remains constant in the near term, regardless of fluctuations in a company's sales volume or other activity levels. Regardless of the volume of commercial activity, a fixed cost is an expense that stays the same. Fixed costs are expenses like rent and salaries that don't change as the volume of production or business activity varies.

steps

Step by step

Solved in 3 steps

Blurred answer
Knowledge Booster
Inventory Management
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education