K Dairymaid processes organic milk into plain yogurt. Dairymaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $870, yields 585 gallons of plain yogurt. The company sells the one-gallon tubs for $5.00 each and spends $0.14 for each plastic tub. Dairymaid has recently begun to reconsider its strategy. Management wonders if it would be more profitable to sell individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Dairymaid could further process each batch of plain yogurt into 12,480 individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Dairymaid would sell each individual portion for $0.46. Packaging would cost $0.08 per portion, and fruit would cost $0.12 per portion. Fixed costs would not change. Should Dairymaid continue to sell only the gallon-sized plain yogurt (sell as is) or convert the plain yogurt into individual-sized portions of fruited yogurt (process further)? Why? Calculate the net benefit per batch under each alternative. (Enter a "0" for any zero amounts. Round the net benefit per batch to the nearest whole dollar.) Less: Net benefit per unit Net benefit per batch containers Sell as gallon-size Sell as individual portions
K Dairymaid processes organic milk into plain yogurt. Dairymaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $870, yields 585 gallons of plain yogurt. The company sells the one-gallon tubs for $5.00 each and spends $0.14 for each plastic tub. Dairymaid has recently begun to reconsider its strategy. Management wonders if it would be more profitable to sell individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Dairymaid could further process each batch of plain yogurt into 12,480 individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Dairymaid would sell each individual portion for $0.46. Packaging would cost $0.08 per portion, and fruit would cost $0.12 per portion. Fixed costs would not change. Should Dairymaid continue to sell only the gallon-sized plain yogurt (sell as is) or convert the plain yogurt into individual-sized portions of fruited yogurt (process further)? Why? Calculate the net benefit per batch under each alternative. (Enter a "0" for any zero amounts. Round the net benefit per batch to the nearest whole dollar.) Less: Net benefit per unit Net benefit per batch containers Sell as gallon-size Sell as individual portions
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
![K
Dairymaid processes organic milk into plain yogurt. Dairymaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $870,
yields 585 gallons of plain yogurt. The company sells the one-gallon tubs for $5.00 each and spends $0.14 for each plastic tub. Dairymaid has recently begun to reconsider its strategy. Management
wonders if it would be more profitable to sell individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Dairymaid could further process each batch of plain yogurt into 12,480 individual
portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Dairymaid would sell each individual portion for $0.46. Packaging would cost $0.08
per portion, and fruit would cost $0.12 per portion. Fixed costs would not change. Should Dairymaid continue to sell only the gallon-sized plain yogurt (sell as is) or convert the plain yogurt
into individual-sized portions of fruited yogurt (process further)? Why?
Calculate the net benefit per batch under each alternative. (Enter a "0" for any zero amounts. Round the net benefit per batch to the nearest whole dollar.)
Less:
Net benefit per unit
Net benefit per batch
containers
Sell as gallon-size Sell as individual
portions](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F51c7c891-3ece-4a39-bb2d-d05305abb633%2F44c6c885-78ee-4c69-a0b1-45d2330fd6cc%2Fjbtsqn_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:K
Dairymaid processes organic milk into plain yogurt. Dairymaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $870,
yields 585 gallons of plain yogurt. The company sells the one-gallon tubs for $5.00 each and spends $0.14 for each plastic tub. Dairymaid has recently begun to reconsider its strategy. Management
wonders if it would be more profitable to sell individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Dairymaid could further process each batch of plain yogurt into 12,480 individual
portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Dairymaid would sell each individual portion for $0.46. Packaging would cost $0.08
per portion, and fruit would cost $0.12 per portion. Fixed costs would not change. Should Dairymaid continue to sell only the gallon-sized plain yogurt (sell as is) or convert the plain yogurt
into individual-sized portions of fruited yogurt (process further)? Why?
Calculate the net benefit per batch under each alternative. (Enter a "0" for any zero amounts. Round the net benefit per batch to the nearest whole dollar.)
Less:
Net benefit per unit
Net benefit per batch
containers
Sell as gallon-size Sell as individual
portions
AI-Generated Solution
Unlock instant AI solutions
Tap the button
to generate a solution
Recommended textbooks for you
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education