Ginny decided to try her hand at beekeeping. The costs that went into the harvesting process included the cost of the beehives, the original bee colony, and her own time and equipment. This past year, she harvested 160 pounds of honey and 40 pounds of honeycomb for a total cost of $2,000. She has several outlets for selling her organic honey. The average sales price at these outlets is $4 per 8 oz. jar. The honeycomb can be sold as well, for $3 per pound. (a) How much of the joint harvesting cost will Ginny allocate to each product if she uses the sales value at split-off method? (Round proportion to 4 decimal places, e.g. 0.2516 and final answers to 2 decimal places, e.g. 5,125.25.) Honeycomb Allocated joint costs $ Honey $
Ginny decided to try her hand at beekeeping. The costs that went into the harvesting process included the cost of the beehives, the original bee colony, and her own time and equipment. This past year, she harvested 160 pounds of honey and 40 pounds of honeycomb for a total cost of $2,000. She has several outlets for selling her organic honey. The average sales price at these outlets is $4 per 8 oz. jar. The honeycomb can be sold as well, for $3 per pound. (a) How much of the joint harvesting cost will Ginny allocate to each product if she uses the sales value at split-off method? (Round proportion to 4 decimal places, e.g. 0.2516 and final answers to 2 decimal places, e.g. 5,125.25.) Honeycomb Allocated joint costs $ Honey $
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Ginny decided to try her hand at beekeeping. The costs that went into the harvesting process included the cost of the beehives, the
original bee colony, and her own time and equipment. This past year, she harvested 160 pounds of honey and 40 pounds of honeycomb
for a total cost of $2,000. She has several outlets for selling her organic honey. The average sales price at these outlets is $4 per 8 oz.
jar. The honeycomb can be sold as well, for $3 per pound.
(a)
How much of the joint harvesting cost will Ginny allocate to each product if she uses the sales value at split-off method? (Round
proportion to 4 decimal places, e.g. 0.2516 and final answers to 2 decimal places, e.g. 5,125.25.)
Honeycomb
Allocated joint costs
$
Honey
$
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education