2.5 4 points Problem 8-5 Computing Unit Prices [LO8-2] Calculate the unit price of each of the following items. Note: Enter your answers as cents rounded to 1 decimal place. Item Price Size Unit Price eBook Motor oil $ 1.35 2.0 quarts cents per quart - Ask Cereal 2.15 12 ounces cents per ounce Print Canned fruit 0.71 13 ounces cents per ounce References Facial tissue 2.40 290 100 tissues cents per 100 tissues Shampoo 3.35 12 ounces cents per ounce
2.5 4 points Problem 8-5 Computing Unit Prices [LO8-2] Calculate the unit price of each of the following items. Note: Enter your answers as cents rounded to 1 decimal place. Item Price Size Unit Price eBook Motor oil $ 1.35 2.0 quarts cents per quart - Ask Cereal 2.15 12 ounces cents per ounce Print Canned fruit 0.71 13 ounces cents per ounce References Facial tissue 2.40 290 100 tissues cents per 100 tissues Shampoo 3.35 12 ounces cents per ounce
Chapter1: Taking Risks And Making Profits Within The Dynamic Business Environment
Section: Chapter Questions
Problem 1CE
Related questions
Question
![2.5
4
points
Problem 8-5 Computing Unit Prices [LO8-2]
Calculate the unit price of each of the following items.
Note: Enter your answers as cents rounded to 1 decimal place.
Item
Price
Size
Unit Price
eBook
Motor oil
$ 1.35
2.0 quarts
cents per quart
-
Ask
Cereal
2.15
12 ounces
cents per ounce
Print
Canned fruit
0.71
13 ounces
cents per ounce
References
Facial tissue
2.40
290 100 tissues
cents per 100 tissues
Shampoo
3.35
12 ounces
cents per ounce](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F913dd8a1-24ac-4d15-9ae0-4e3b8e5cde99%2F13af554a-29b6-44e9-975d-eb3bf9a3edd3%2F6zwambh_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:2.5
4
points
Problem 8-5 Computing Unit Prices [LO8-2]
Calculate the unit price of each of the following items.
Note: Enter your answers as cents rounded to 1 decimal place.
Item
Price
Size
Unit Price
eBook
Motor oil
$ 1.35
2.0 quarts
cents per quart
-
Ask
Cereal
2.15
12 ounces
cents per ounce
Print
Canned fruit
0.71
13 ounces
cents per ounce
References
Facial tissue
2.40
290 100 tissues
cents per 100 tissues
Shampoo
3.35
12 ounces
cents per ounce
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 1 steps with 6 images

Recommended textbooks for you

Understanding Business
Management
ISBN:
9781259929434
Author:
William Nickels
Publisher:
McGraw-Hill Education

Management (14th Edition)
Management
ISBN:
9780134527604
Author:
Stephen P. Robbins, Mary A. Coulter
Publisher:
PEARSON

Spreadsheet Modeling & Decision Analysis: A Pract…
Management
ISBN:
9781305947412
Author:
Cliff Ragsdale
Publisher:
Cengage Learning

Understanding Business
Management
ISBN:
9781259929434
Author:
William Nickels
Publisher:
McGraw-Hill Education

Management (14th Edition)
Management
ISBN:
9780134527604
Author:
Stephen P. Robbins, Mary A. Coulter
Publisher:
PEARSON

Spreadsheet Modeling & Decision Analysis: A Pract…
Management
ISBN:
9781305947412
Author:
Cliff Ragsdale
Publisher:
Cengage Learning

Management Information Systems: Managing The Digi…
Management
ISBN:
9780135191798
Author:
Kenneth C. Laudon, Jane P. Laudon
Publisher:
PEARSON

Business Essentials (12th Edition) (What's New in…
Management
ISBN:
9780134728391
Author:
Ronald J. Ebert, Ricky W. Griffin
Publisher:
PEARSON

Fundamentals of Management (10th Edition)
Management
ISBN:
9780134237473
Author:
Stephen P. Robbins, Mary A. Coulter, David A. De Cenzo
Publisher:
PEARSON