EBK PRINCIPLES OF OPERATIONS MANAGEMENT
EBK PRINCIPLES OF OPERATIONS MANAGEMENT
11th Edition
ISBN: 9780135175859
Author: Munson
Publisher: VST
bartleby

Concept explainers

Question
Book Icon
Chapter 7.S, Problem 26P

a)

Summary Introduction

To determine: The break-even point in dollars per month.

Introduction:

Break-even point (BEP):

The break-even point is measured in units or in sales term to identify the point in a business which is required to cover with the total costs. The total profit at break-even point is 0.

a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 26P

The break-even point in dollars per month is $7,584.83

Explanation of Solution

Given information:

Selling Price (P) Variable Cost (VC) Volume (V)
Drinks 1.50 0.75 30,000
Meals 10.00 5.00 10,000
Desserts 2.50 1.00 10,000
Sandwiches 6.25 3.25 20,000

Fixed cost=Rent, utilities cost+Entertainment cost=$1,800+$2,000=$3,800 / month

Formula to calculate Revenue:

Revenue=Selling price×Volume

Calculation of Revenue:

The revenue is calculated by multiplying the selling price with volume.

Drinks:

Revenue=$1.50×30,000=$45,000

Meals:

Revenue=$10×10,000=$100,000

Desserts:

Revenue=$2.50×10,000=$25,000

Lunch:

Revenue=$6.25×20,000=$125,000

Formula to calculate total revenue:

Total revenue=Individual revenue

Calculation of total revenue:

The total revenue is calculated by summing all the individual revenue.

Total revenue=$45,000+$100,000+$25,000+$125,000=$295,000

Formula to calculate percent of total revenue:

Percent of total revenue=Individual revenueTotal revenue

Calculation of percent of total revenue:

The percent of total revenue is calculated by dividing the individual revenue with the total revenue.

Drinks:

Percent of total revenue=$45,000$295,000=0.153

Meals:

Percent of total revenue=$100,000$295,000=0.339

Desserts:

Percent of total revenue=$25,000$295,000=0.085

Sandwiches:

Percent of total revenue=$125,000$295,000=0.423

Formula to calculate total percent of total revenue:

Total of percent of total revenue=Percent of total revenue

Calculation of Total percent of total revenue:

The total of percent of total revenue is calculated by summing all the individual percent of total revenue.

Total of percent of total revenue=0.153+0.339+0.085+0.423=1.000

Calculation of VCP :

The value is calculated by dividing the variable cost by selling price.

Drinks:

Drinks=0.751.50=0.50

Meals:

Meals=5.0010.00=0.50

Desserts:

Desserts=1.002.50=0.40

Sandwiches:

Sandwiches=3.256.25=0.52

Calculation of 1-VCP :

The value is calculated by subtracting 1 with VCP .

Drinks:

Drinks=1-0.50=0.50

Meals:

Meals=1-0.50=0.50

Desserts:

Desserts=1-0.40=0.60

Sandwiches:

Drinks=1-0.52=0.48

Calculation of 1-VCP×Percent of total revenue :

The value is calculated multiplying the percent of total revenue with the value of 1-VCP .

Drinks:

Drinks=0.50×0.153=0.077

Meals:

Meals=0.50×0.339=0.170

Desserts:

Desserts=0.60×0.085=0.051

Sandwiches:

Sandwichess=0.48×0.423=0.203

Formula to calculate total value of 1-VCP×Percent of total revenue :

Total=1-VCP×Percent of total revenue

Calculation of total value of 1VCP×Percent of total revenue :

The value is calculated by summing all the individual values of 1VCP×Percent of total revenue .

Total=0.077+0.170+0.051+0.203=0.501

Formula to calculate break-even point (BEP) in dollars:

BEP$=Fixed cost1VCP×Percent of total revenue

Calculation of Break-even point (BEP) in dollars:

The Break-even point is calculated by dividing the fixed cost with the value of 1-VCP×Percent of total revenue .

BEP$=3,8000.501=$7,584.83

Hence, the Break-even point (BEP) in dollarsis$7,584.83.

b)

Summary Introduction

To determine: The break-even units per day if it is open for 30 days a month.

Introduction:

Break-even point (BEP):

The break-even point is measured in units or in sales term to identify the point in a business which is required to cover with the total costs. The total profit at break-even point is 0.

b)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 26P

The break-even units per day if it is open for 30 days a month is 9 / day.

Explanation of Solution

Given information:

Selling Price (P) Variable Cost (VC) Volume (V)
Drinks 1.50 0.75 30,000
Meals 10.00 5.00 10,000
Desserts 2.50 1.00 10,000
Sandwiches 6.25 3.25 20,000

Fixed cost=Rent, utilities cost+Entertainment cost=$1,800+$2,000=$3,800 / month

Formula to calculate Revenue:

Revenue=Selling price×Volume

Calculation of Revenue:

The revenue is calculated by multiplying the selling price with volume.

Drinks:

Revenue=$1.50×30,000=$45,000

Meals:

Revenue=$10×10,000=$100,000

Desserts:

Revenue=$2.50×10,000=$25,000

Lunch:

Revenue=$6.25×20,000=$125,000

Formula to calculate total revenue:

Total revenue=Individual revenue

Calculation of total revenue:

The total revenue is calculated by summing all the individual revenue.

Total revenue=$45,000+$100,000+$25,000+$125,000=$295,000

Formula to calculate percent of total revenue:

Percent of total revenue=Individual revenueTotal revenue

Calculation of percent of total revenue:

The percent of total revenue is calculated by dividing the individual revenue with the total revenue.

Drinks:

Percent of total revenue=$45,000$295,000=0.153

Meals:

Percent of total revenue=$100,000$295,000=0.339

Desserts:

Percent of total revenue=$25,000$295,000=0.085

Sandwiches:

Percent of total revenue=$125,000$295,000=0.423

Formula to calculate total percent of total revenue:

Total of percent of total revenue=Percent of total revenue

Calculation of Total percent of total revenue:

The total of percent of total revenue is calculated by summing all the individual percent of total revenue.

Total of percent of total revenue=0.153+0.339+0.085+0.423=1.000

Calculation of VCP :

The value is calculated by dividing the variable cost by selling price.

Drinks:

Drinks=0.751.50=0.50

Meals:

Meals=5.0010.00=0.50

Desserts:

Desserts=1.002.50=0.40

Sandwiches:

Sandwiches=3.256.25=0.52

Calculation of 1VCP :

The value is calculated by subtracting 1 with VCP .

Drinks:

Drinks=10.50=0.50

Meals:

Meals=10.50=0.50

Desserts:

Desserts=10.40=0.60

Sandwiches:

Drinks=10.52=0.48

Calculation of 1VCP×Percent of total revenue :

The value is calculated multiplying the percent of total revenue with the value of 1-VCP .

Drinks:

Drinks=0.50×0.153=0.077

Meals:

Meals=0.50×0.339=0.170

Desserts:

Desserts=0.60×0.085=0.051

Sandwiches:

Sandwichess=0.48×0.423=0.203

Formula to calculate total value of 1VCP×Percent of total revenue :

Total=1-VCP×Percent of total revenue

Calculation of total value of 1VCP×Percent of total revenue :

The value is calculated by summing all the individual values of 1VCP×Percent of total revenue .

Total=0.077+0.170+0.051+0.203=0.501

Formula to calculate break-even point (BEP) in dollars:

BEP$=Fixed cost1VCP×Percent of total revenue

Calculation of Break-even point (BEP) in dollars:

The Break-even point is calculated by dividing the fixed cost with the value of 1VCP×Percent of total revenue .

BEP$=$3,8000.501=$7,584.83

The Break-even point (BEP) in dollars is $7,584.83.

Formula to calculate Dollar volume:

Dollar volume=Percent of total revenue×BEP$

Calculation of dollar volume:

The dollar volume is calculated by multiplying percent of total revenue with the BEP in dollars.

Drinks:

Dollar volume=0.153×$7,584.83=$1,160.48

Meals:

Dollar volume=0.339×$7,584.83=$2,571.26

Desserts:

Dollar volume=0.085×$7,584.83=$644.71

Lunch:

Dollar volume=0.423×$7,584.83=$3,208.38

Formula to calculate BEP units per month:

BEP=Dollar volumeSellingprice

Drinks:

BEP=$1,160.48$1.50=774 units / month

Meals:

BEP=$2,571.26$10.00=258 units / month

Desserts:

BEP=$644.71$2.50=258 units / month

Sandwiches:

BEP=$3,208.28$6.25=514 units / month

Formula to calculate BEP per day:

BEPday=BEP/month30 days / month

Drinks:

BEPday=77430=25.8=26

Meals:

BEPday=25830=8.6=9

Desserts:

BEPday=25830=8.6=9

Sandwiches:

BEPday=51430=17.13=18

Hence, the BEP unit per day is9 units.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Major League Baseball's World Series is a maximum of seven games, with the winner being the first team to win four games. Assume that the Atlanta Braves and the Minnesota Twins are playing in the World Series and that the first two games are to be played in Atlanta, the next three games at the Twins' ballpark, and the last two games, if necessary, back in Atlanta. Taking into account the projected starting pitchers for each game and the home field advantage, suppose the probabilities of Atlanta winning each game are as follows. Game 1 2 3 4 5 6 7 Probability of Win 0.61 0.56 0.47 0.44 0.47 0.54 0.49 Construct a simulation model in which whether Atlanta wins or loses each game is a random variable. Use the model to answer the following questions. (Use at least 1,000 trials.) (a) What is the average number of games played regardless of winner? (Round your answer to one decimal place.) games (b) What is the probability that the Atlanta Braves win the World Series? (Round your answer to…
Model File Available: Download NBAGIMS.xlsx The Iowa Wolves are scheduled to play against the Maine Red Claws in an upcoming game in the National Basketball Association (NBA) G League. Because a player in the NBA G League is still developing his skills, the number of points he scores in a game can vary substantially. Develop a spreadsheet model that simulates the points scored by each team. Assume that each player's point production can be represented as an integer uniform variable with the ranges provided in the following table. (Use at least 1,000 trials.) Player Iowa Wolves Maine Red Claws 1 [5, 20] [6, 12] 2 [7, 20] [15, 20] 3 [5, 10] [10, 20] 4 [10, 40] [15, 30] 5 [7, 20] [6, 10] 6 [2, 10] [1, 20] 7 [2, 5] [1, 4] 8 [2,4] [2,4] (a) Consider the points scored by the Iowa Wolves team. (Round your answers to two decimal places.) What is the average of points scored? What is the standard deviation? What is the shape of the distribution? O uniform bell-shaped skewed left skewed right
The wedding date for a couple is quickly approaching, and the wedding planner must provide the caterer an estimate of how many people will attend the reception so that the appropriate quantity of food is prepared for the buffet. The following table contains information on the number of RSVP guests for the 145 invitations. Unfortunately, the number of guests does not always correspond to the number of RSVPed guests. Based on her experience, the wedding planner knows it is extremely rare for guests to attend a wedding if they notified that they will not be attending. Therefore, the wedding planner will assume that no one from these 50 invitations will attend. The wedding planner estimates that the each of the 25 guests planning to come solo has a 74% chance of attending alone, a 20% chance of not attending, and a 6% chance of bringing a companion. For each of the 60 RSVPs who plan to bring a companion, there is a 90% chance that they will attend with a companion, a 4% chance of attending…

Chapter 7 Solutions

EBK PRINCIPLES OF OPERATIONS MANAGEMENT

Ch. 7.S - Prob. 11DQCh. 7.S - Prob. 12DQCh. 7.S - What are the techniques available to operations...Ch. 7.S - Amy Xias plant was designed to produce 7,000...Ch. 7.S - For the post month, the plant in Problem S7.1,...Ch. 7.S - Prob. 3PCh. 7.S - Prob. 4PCh. 7.S - Prob. 5PCh. 7.S - The effective capacity and efficiency for the next...Ch. 7.S - Southeastern Oklahoma State Universitys business...Ch. 7.S - Prob. 8PCh. 7.S - Prob. 9PCh. 7.S - Prob. 10PCh. 7.S - The three-station work cell illustrated in Figure...Ch. 7.S - The three-station work cell at Pullman Mfg., Inc....Ch. 7.S - The Pullman Mfg., Inc., three-station work cell...Ch. 7.S - Prob. 14PCh. 7.S - 10 minutes per unit. Part 2 is simultaneously...Ch. 7.S - Prob. 16PCh. 7.S - Prob. 17PCh. 7.S - Using the data in Problem S7.17: a) What is the...Ch. 7.S - Prob. 19PCh. 7.S - Prob. 20PCh. 7.S - Prob. 21PCh. 7.S - Prob. 22PCh. 7.S - Prob. 23PCh. 7.S - Prob. 24PCh. 7.S - Prob. 25PCh. 7.S - Prob. 26PCh. 7.S - Prob. 27PCh. 7.S - Prob. 28PCh. 7.S - Prob. 29PCh. 7.S - Prob. 30PCh. 7.S - Prob. 31PCh. 7.S - Prob. 32PCh. 7.S - Prob. 33PCh. 7.S - Prob. 34PCh. 7.S - Prob. 35PCh. 7.S - Prob. 36PCh. 7.S - Prob. 37PCh. 7.S - Prob. 38PCh. 7.S - Prob. 39PCh. 7.S - Prob. 40PCh. 7.S - Prob. 41PCh. 7.S - Prob. 42PCh. 7.S - Prob. 43PCh. 7.S - Prob. 44PCh. 7.S - Prob. 45PCh. 7.S - Prob. 1VCCh. 7.S - a capacity expansion plan and a new 11-story...Ch. 7.S - a capacity expansion plan and a new 11-story...Ch. 7 - Ethical Dilemma For the sake of efficiency and...Ch. 7 - Prob. 1DQCh. 7 - Prob. 2DQCh. 7 - Prob. 3DQCh. 7 - Prob. 4DQCh. 7 - Prob. 5DQCh. 7 - Prob. 6DQCh. 7 - Prob. 7DQCh. 7 - Prob. 8DQCh. 7 - Prob. 9DQCh. 7 - Prob. 10DQCh. 7 - Prob. 11DQCh. 7 - Prob. 12DQCh. 7 - Prob. 13DQCh. 7 - Prob. 14DQCh. 7 - Prob. 15DQCh. 7 - Prob. 16DQCh. 7 - Prob. 17DQCh. 7 - Prob. 18DQCh. 7 - Prob. 19DQCh. 7 - Prob. 1PCh. 7 - Usingthedatain Problem 7.1, determinethemost...Ch. 7 - Prob. 3PCh. 7 - Refer to Problem 7.1. If a contract for the second...Ch. 7 - Stan Fawcetts company is considering producing a...Ch. 7 - Prob. 6PCh. 7 - Prob. 7PCh. 7 - Prob. 8PCh. 7 - Metters Cabinets, Inc., needs to choose a...Ch. 7 - Prob. 10PCh. 7 - Nagle Electric. Inc., of Lincoln, Nebraska, must...Ch. 7 - Stapleton Manufacturing intends to increase...Ch. 7 - Prepare a flowchart for one of the following: a)...Ch. 7 - Prepare a process chart for one of the activities...Ch. 7 - Prob. 15PCh. 7 - Prob. 16PCh. 7 - Prob. 17PCh. 7 - Prob. 1CSCh. 7 - Prob. 2CSCh. 7 - Prob. 3CSCh. 7 - Process Strategy at Wheeled Coach Wheeled Coach,...Ch. 7 - Prob. 1.2VCCh. 7 - Prob. 1.3VCCh. 7 - Prob. 1.4VCCh. 7 - Alaska Airlines: 20-Minute Baggage...Ch. 7 - Prob. 2.2VCCh. 7 - Prob. 2.3VCCh. 7 - Prob. 2.4VCCh. 7 - Prob. 2.5VCCh. 7 - Prob. 3.1VCCh. 7 - Prob. 3.2VCCh. 7 - Prob. 3.3VCCh. 7 - Prob. 3.4VC
Knowledge Booster
Background pattern image
Operations Management
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, operations-management and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Practical Management Science
Operations Management
ISBN:9781337406659
Author:WINSTON, Wayne L.
Publisher:Cengage,
Text book image
MARKETING 2018
Marketing
ISBN:9780357033753
Author:Pride
Publisher:CENGAGE L