
a) Potential energy of the book relative to the ground.
b)The potential energy of book relative to person’s head.
c) The relation between the work done by the person to above question.

Answer to Problem 30P
Solution:a) Potential energy of the book relative to the ground is 35.57 J.
b)The potential energy of book relative to person’s head is 9.7 J.
c) Work done by the person is equal to 35.57 J, which is given in part (a).
Explanation of Solution
Given:Mass of book,
The final height of book is
The initial height of book,
The height of person,
Formula Used:
Potential energy is given by
Where m is mass of the book, g is the acceleration due to gravity
hbook is final height of the book
hgroundis the initial height of the book
Calculations:
a) Relative to the ground, the PE is given by
Substitute these values in above equation and solve for potential energy
The potential energy of the book relative to the ground is
b) Relative to the top of the person’s head, the P.E. is given by:
The potential energy of the book relative to the person’s head is 9.7 J
c) The work done by the person lifting the book from the ground to the final height is the same as the answer to part (a), 35.57 J. In part (a), the potential energy is calculated relative to the starting location of the application of the force on the book. The work done by the person is not related to the answer to part (b).
Conclusion:a) Potential energy of the book relative to the ground is
b)The potential energy of book relative to person’s head is
c) Work done by the person is equal to 35.57 J, which is given in part (a).
Chapter 6 Solutions
Physics: Principles with Applications
Additional Science Textbook Solutions
Microbiology: An Introduction
Anatomy & Physiology (6th Edition)
Human Physiology: An Integrated Approach (8th Edition)
Introductory Chemistry (6th Edition)
Applications and Investigations in Earth Science (9th Edition)
Campbell Biology (11th Edition)
- In (Figure 1) C1 = 6.00 μF, C2 = 6.00 μF, C3 = 12.0 μF, and C4 = 3.00 μF. The capacitor network is connected to an applied potential difference Vab. After the charges on the capacitors have reached their final values, the voltage across C3 is 40.0 V. What is the voltage across C4? What is the voltage Vab applied to the network? Please explain everything in steps.arrow_forwardI need help with these questions again. A step by step working out with diagrams that explains more clearlyarrow_forwardIn a certain region of space the electric potential is given by V=+Ax2y−Bxy2, where A = 5.00 V/m3 and B = 8.00 V/m3. Calculate the direction angle of the electric field at the point in the region that has cordinates x = 2.50 m, y = 0.400 m, and z = 0. Please explain. The answer is not 60, 120, or 30.arrow_forward
- An infinitely long line of charge has linear charge density 4.00×10−12 C/m . A proton (mass 1.67×10−−27 kg, charge +1.60×10−19 C) is 18.0 cm from the line and moving directly toward the line at 4.10×103 m/s . How close does the proton get to the line of charge?arrow_forwardat a certain location the horizontal component of the earth’s magnetic field is 2.5 x 10^-5 T due north A proton moves eastward with just the right speed so the magnetic force on it balances its weight. Find the speed of the proton.arrow_forwardExample In Canada, the Earth has B = 0.5 mT, pointing north, 70.0° below the horizontal. a) Find the magnetic force on an oxygen ion (O) moving due east at 250 m/s b) Compare the |FB| to |FE| due to Earth's fair- weather electric field (150 V/m downward).arrow_forward
- Three charged particles are located at the corners of an equilateral triangle as shown in the figure below (let q = 2.20 µC, and L = 0.810 m). Calculate the total electric force on the 7.00-µC charge. What is the magnitude , what is the direction?arrow_forward(a) Calculate the number of electrons in a small, electrically neutral silver pin that has a mass of 9.0 g. Silver has 47 electrons per atom, and its molar mass is 107.87 g/mol. (b) Imagine adding electrons to the pin until the negative charge has the very large value 2.00 mC. How many electrons are added for every 109 electrons already present?arrow_forward(a) Calculate the number of electrons in a small, electrically neutral silver pin that has a mass of 13.0 g. Silver has 47 electrons per atom, and its molar mass is 107.87 g/mol.arrow_forward
- 8 Two moving charged particles exert forces on each other because each creates a magnetic field that acts on the other. These two "Lorentz" forces are proportional to vix (2 xr) and 2 x (vi x-r), where is the vector between the particle positions. Show that these two forces are equal and opposite in accordance with Newton's third law if and only if rx (vi × 2) = 0.arrow_forward6 The force = +3 + 2k acts at the point (1, 1, 1). Find the torque of the force about (a) (b) the point (2, -1, 5). Careful about the direction of ŕ between the two points. the line = 21-+5k+ (i-+2k)t. Note that the line goes through the point (2, -1, 5).arrow_forward5 Find the total work done by forces A and B if the object undergoes the displacement C. Hint: Can you add the two forces first?arrow_forward
- College PhysicsPhysicsISBN:9781305952300Author:Raymond A. Serway, Chris VuillePublisher:Cengage LearningUniversity Physics (14th Edition)PhysicsISBN:9780133969290Author:Hugh D. Young, Roger A. FreedmanPublisher:PEARSONIntroduction To Quantum MechanicsPhysicsISBN:9781107189638Author:Griffiths, David J., Schroeter, Darrell F.Publisher:Cambridge University Press
- Physics for Scientists and EngineersPhysicsISBN:9781337553278Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage LearningLecture- Tutorials for Introductory AstronomyPhysicsISBN:9780321820464Author:Edward E. Prather, Tim P. Slater, Jeff P. Adams, Gina BrissendenPublisher:Addison-WesleyCollege Physics: A Strategic Approach (4th Editio...PhysicsISBN:9780134609034Author:Randall D. Knight (Professor Emeritus), Brian Jones, Stuart FieldPublisher:PEARSON





