A thermally isolated system at constant pressure consists of 10 kg of air at a temperature of 1000 K and 10 kg of water at 300 K, connected together by a heat engine. What would be the equilibrium temperature of the system if 1. the heat engine has a thermal efficiency of zero; 2. the heat engine is reversible? [Hint: consider the definition of equilibrium defined by the entropy change of the system.] Assume [432.4 K; 376.7 K] for water: C₁ = 4.2 kJ/kg K; K = Cp/C₁ = 1.0; for air: Cy = 0.7 kJ/kg K; K = Cp/C₁ = 1.4.
A thermally isolated system at constant pressure consists of 10 kg of air at a temperature of 1000 K and 10 kg of water at 300 K, connected together by a heat engine. What would be the equilibrium temperature of the system if 1. the heat engine has a thermal efficiency of zero; 2. the heat engine is reversible? [Hint: consider the definition of equilibrium defined by the entropy change of the system.] Assume [432.4 K; 376.7 K] for water: C₁ = 4.2 kJ/kg K; K = Cp/C₁ = 1.0; for air: Cy = 0.7 kJ/kg K; K = Cp/C₁ = 1.4.
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question
![A thermally isolated system at constant pressure consists of 10 kg of air at a temperature of
1000 K and 10 kg of water at 300 K, connected together by a heat engine. What would be the
equilibrium temperature of the system if
1. the heat engine has a thermal efficiency of zero;
2. the heat engine is reversible?
[Hint: consider the definition of equilibrium defined by the entropy change of the system.]
Assume
[432.4 K; 376.7 K]
for water:
C₁ = 4.2 kJ/kg K;
K = Cp/C₁ = 1.0;
for air:
Cy = 0.7 kJ/kg K;
K = Cp/C₁ = 1.4.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F6d71d81e-879d-421f-bb8d-f6105f09838d%2F6b6e8211-7c81-466c-87d4-7f5d3738f8df%2Fdvml1d9_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:A thermally isolated system at constant pressure consists of 10 kg of air at a temperature of
1000 K and 10 kg of water at 300 K, connected together by a heat engine. What would be the
equilibrium temperature of the system if
1. the heat engine has a thermal efficiency of zero;
2. the heat engine is reversible?
[Hint: consider the definition of equilibrium defined by the entropy change of the system.]
Assume
[432.4 K; 376.7 K]
for water:
C₁ = 4.2 kJ/kg K;
K = Cp/C₁ = 1.0;
for air:
Cy = 0.7 kJ/kg K;
K = Cp/C₁ = 1.4.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 3 images

Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY