Chapter 6 FSM Putting it into Practice
docx
keyboard_arrow_up
School
Central Arizona College *
*We aren’t endorsed by this school
Course
223
Subject
Health Science
Date
Feb 20, 2024
Type
docx
Pages
3
Uploaded by MinisterWaterWasp44
NAME: ___________________ ______________________________________
1.
What garnishes could be added to increase satisfaction with a pudding supplement?
Whipped cream, fresh fruit, mint leaf, an almond, or a maraschino cherry garnish on top of a pudding supplement would increase satisfaction.
2.
Len has lost 5% of his body weight in 3 months. His diet order is No Added Salt. His doctor prescribed nutritional supplements TID. Do you agree with this order? Explain your answer.
No, I do not agree with this order, because there are too many questions left unanswered. Len’s weight loss warrants further analysis. The no added salt diet is applicable for certain conditions, it is key to make sure that Len is still meeting his nutritional requirements. Regular monitoring of nutrient levels (such as potassium) is essential. Treatment plan should be tailored to his specific needs. If the weight loss persists, a registered dietitian or nutritionist can provide personalized guidance.
3.
Commercial supplements on your formulary cost $2 per serving
. The supplements are a part of your food cost. If you serve 30 supplements each day
, would it be a cost savings to make homemade supplements? Note: the homemade supplements have the same macronutrient profiles.
You have timed your head cook and it takes her 30 minutes to prepare and portion the supplements each day. She gets paid $20 per hour.
The ingredient costs is $17 for 30 servings. 900 servings a month.
Item
Cost
Price per serving
Monthly Cost (30 days)
Commercial Supplement
$2/serving
$60
$54000
Labor-30 minutes
$20/hour
$10
$300
Ingredients
$17/30 servings
$1.76
$1584
Labor + Ingredients
$
$1884
Chapter 6: Preparation and Delivery of Between Meal Snacks Supplements
NAME: ___________________ ______________________________________
4.
Gather a taste panel of 4 people (staff, colleagues, clients, friends or family). Have them sample
and evaluate
5 supplemental nutrition products. The products can be homemade (milkshake, mashed potatoes with milk powder, etc.) or commercial. Each product must have at least 150 calories per serving. Use at least 2 commercial products. After tasting the products yourself, choose the top 2 that you would offer to your clients. Product
Overall Taste
1=terrible
5=excellent
Caloric Value per serving
Comments
1 2 3 4 5 (you)
1 2 3 4 5 (taster 1)
1 2 3 4 5 (taster 2)
1 2 3 4 5 (taster 3)
1 2 3 4 5 (taster 4)
1 2 3 4 5 (you)
1 2 3 4 5 (taster 1)
1 2 3 4 5 (taster 2)
1 2 3 4 5 (taster 3)
1 2 3 4 5 (taster 4)
1 2 3 4 5 (you)
1 2 3 4 5 (taster 1)
1 2 3 4 5 (taster 2)
1 2 3 4 5 (taster 3)
1 2 3 4 5 (taster 4)
1 2 3 4 5 (you)
1 2 3 4 5 (taster 1)
1 2 3 4 5 (taster 2)
Chapter 6: Preparation and Delivery of Between Meal Snacks Supplements
NAME: ___________________ ______________________________________
1 2 3 4 5 (taster 3)
1 2 3 4 5 (taster 4)
1 2 3 4 5 (you)
1 2 3 4 5 (taster 1)
1 2 3 4 5 (taster 2)
1 2 3 4 5 (taster 3)
1 2 3 4 5 (taster 4)
My family and I have food insecurities and were not able to participate in the food panel. Although, I have purchased Ensure glycemic shakes for my Type 1 diabetes. I preferred the strawberry over chocolate flavoring and would not recommend the chocolate to anyone ever. My teens had preferred the strawberry also over the chocolate. I have purchased the Fiber One Oats and Peanut Butter. My family enjoyed this flavor but have not tried any other flavor. I have not made anything at home using nutritional supplements.
Chapter 6: Preparation and Delivery of Between Meal Snacks Supplements
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help