
Concept explainers
Nowjuice, Inc., produces Shakewell® fruit juice. A planner has developed an aggregate
Use the following information to develop aggregate plans.
Develop an aggregate plan using each of the following guidelines and compute the total cost for each plan. Which plan has the lowest total cost? Note: Backlogs are not allowed.
a. Use level production. Supplement using overtime as needed.
b. Use a combination of overtime (500 cases per period maximum), inventory, and subcontracting (500 cases per period maximum) to handle variations in demand.
C. Use overtime up to 750 cases per period and inventory to handle variations in demand.
a)

To determine: The total cost using level strategy of aggregate planning.
Introduction: Level production strategy is a production strategy used to produce at a constant rate. This strategy keeps constant level of workforce and backlog of demand.
Answer to Problem 8P
Explanation of Solution
Given information:
Regular production cost is $10, overtime production cost is $16, subcontracting cost is $20, holding cost is $1, regular capacity is 5,000 units, and beginning inventory is given as 0 units. In addition to this forecast for 6 months is given as follows:
Month | July | June | July | August | September | October | Total |
Forecast | 4,000 | 4,800 | 5,600 | 7,200 | 6,400 | 5,000 | 33,000 |
Determine the total cost of the plan:
It is given that regular productions should be used. No backlogs are allowed. Supplements can be satisfied using overtime.
Supporting explanation:
Calculate the difference for the month of May:
It is the calculation of difference between forecast and output. Hence, it can be calculated by subtracting the forecast from the output. Hence, the difference is 1,000 units.
Calculate the difference for the month of June:
It is the calculation of difference between forecast and output. Hence, it can be calculated by subtracting the forecast from the output. Hence, the difference is 1,000 units.
Calculate the difference for the month of July:
It is the calculation of difference between forecast and output. Hence, it can be calculated by subtracting the forecast from the output. Hence, the difference is -600 units.
Note: The calculation repeats for all the months.
Beginning inventory:
The initial inventory is given as 0. For the remaining months, ending inventory of previous month would be the beginning inventory of present month.
Ending inventory for the month of May:
Ending inventory can be determined by adding the beginning inventory and difference between output and forecast. Hence, the ending inventory is 1,000 units.
Ending inventory for the month of June:
Ending inventory can be determined by adding the beginning inventory and difference between output and forecast. Hence, the ending inventory is 1,200 units.
Ending inventory for the month of July:
Ending inventory can be determined by adding the beginning inventory and difference between output and forecast. Hence, the ending inventory is 600 units.
Note: The calculation repeats for all the months.
Average inventory for the month of May:
It is calculated by taking an average of beginning inventory and ending inventory. Hence, the average inventory is 500 units.
Average inventory for the month of June:
It is calculated by taking an average of beginning inventory and ending inventory. Hence, the average inventory is 1,100 units.
Average inventory for the month of July:
It is calculated by taking an average of beginning inventory and ending inventory. Hence, the average inventory is 900 units.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the regular time cost for the month of May:
Regular time cost per unit is given as $10 and regular time unit is given as 5,000. Regular time cost is calculated by multiplying regular time unit and regular time cost per unit. Hence, the regular time cost is $50,000.
Calculate the regular time cost for the month of June:
Regular time cost per unit is given as $10 and regular time unit is given as 5,000. Regular time cost is calculated by multiplying regular time unit and regular time cost per unit. Hence, the regular time cost is $50,000.
Calculate the regular time cost for the month of July:
Regular time cost per unit is given as $10 and regular time unit is given as 5,000. Regular time cost is calculated by multiplying regular time unit and regular time cost per unit. Hence, the regular time cost is $50,000.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total regular time cost:
It is calculated by adding the regular time cost of all the months.
Hence, the total regular time cost is $300,000.
Calculate the overtime cost for the month of May:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 0. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $0.
Calculate the overtime cost for the month of June:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 0. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $0.
Calculate the overtime cost for the month of July:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 0. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $0.
Calculate the overtime cost for the month of August:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 1,600. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $25,600.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total overtime cost:
It is calculated by adding the overtime cost of all the months.
Hence, the total overtime cost is 48,000.
Calculate the subcontract cost for the month of May:
Subcontract cost per unit is given as $20 and subcontract unit is given as 0. Subcontract cost is calculated by multiplying subcontract unit and subcontract cost per unit. Hence, the subcontract cost is $0.
Calculate the subcontract cost for the month of June:
Subcontract cost per unit is given as $20 and subcontract unit is given as 0. Subcontract cost is calculated by multiplying subcontract unit and subcontract cost per unit. Hence, the subcontract cost is $0.
Calculate the subcontract cost for the month of July:
Subcontract cost per unit is given as $20 and subcontract unit is given as 0. Subcontract cost is calculated by multiplying subcontract unit and subcontract cost per unit. Hence, the subcontract cost is $0.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total subcontract cost:
It is calculated by adding the subcontract cost of all the months.
Hence, the total subcontract cost is $0.
Calculate the inventory cost for the month of May:
It is calculated by average balance inventory cost and the average inventory units. Hence, the inventory cost is $500.
Calculate the inventory cost for the month of June:
It is calculated by average balance inventory cost and the average inventory units. Hence, the inventory cost is $1,100.
Calculate the inventory cost for the month of July:
It is calculated by average balance inventory cost and the average inventory units. Hence, the inventory cost is $900.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total inventory cost:
It is calculated by adding the inventory cost of all the months.
Hence, the total inventory cost is $2,800.
Calculate the total cost of the plan:
It is calculated by adding the total regular time cost, overtime cost, subcontract cost, and inventory cost.
Hence, the total cost of the plan is $350,800.
b)

To determine: The total cost using level strategy of aggregate planning.
Introduction: Level production strategy is a production strategy used to produce at a constant rate. This strategy keeps constant level of workforce and backlog of demand.
Answer to Problem 8P
Explanation of Solution
Given information:
Regular production cost is $10, overtime production cost is $16, subcontracting cost is $20, holding cost is $1, regular capacity is 5,000 units, and beginning inventory is given as 0 units. Maximum subcontract capacity is 500 units and maximum overtime capacity is 500 units. In addition to this forecast for 6 months is given as follows:
Month | July | June | July | August | September | October | Total |
Forecast | 4,000 | 4,800 | 5,600 | 7,200 | 6,400 | 5,000 | 33,000 |
Determine the total cost of the plan:
It is given that regular productions should be used. No backlogs are allowed. Supplements can be satisfied using overtime.
Supporting explanation:
Calculate the difference for the month of May:
It is the calculation of difference between forecast and output. Hence, it can be calculated by subtracting the forecast from the output. Hence, the difference is 1,500 units.
Calculate the difference for the month of June:
It is the calculation of difference between forecast and output. Hence, it can be calculated by subtracting the forecast from the output. Hence, the difference is 700 units.
Calculate the difference for the month of July:
It is the calculation of difference between forecast and output. Hence, it can be calculated by subtracting the forecast from the output. Hence, the difference is -100 units.
Note: The calculation repeats for all the months.
Beginning inventory:
The initial inventory is given as 0. For the remaining months, ending inventory of previous month would be the beginning inventory of present month.
Ending inventory for the month of May:
Ending inventory can be determined by adding the beginning inventory and difference between output and forecast. Hence, the ending inventory is 1,500 units.
Ending inventory for the month of June:
Ending inventory can be determined by adding the beginning inventory and difference between output and forecast. Hence, the ending inventory is 2,200 units.
Ending inventory for the month of July:
Ending inventory can be determined by adding the beginning inventory and difference between output and forecast. Hence, the ending inventory is 2,100 units.
Note: The calculation repeats for all the months.
Average inventory for the month of May:
It is calculated by taking an average of beginning inventory and ending inventory. Hence, the average inventory is 750 units.
Average inventory for the month of June:
It is calculated by taking an average of beginning inventory and ending inventory. Hence, the average inventory is 1,850 units.
Average inventory for the month of July:
It is calculated by taking an average of beginning inventory and ending inventory. Hence, the average inventory is 2,150 units.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the regular time cost for the month of May:
Regular time cost per unit is given as $10 and regular time unit is given as 5,000. Regular time cost is calculated by multiplying regular time unit and regular time cost per unit. Hence, the regular time cost is $50,000.
Calculate the regular time cost for the month of June:
Regular time cost per unit is given as $10 and regular time unit is given as 5,000. Regular time cost is calculated by multiplying regular time unit and regular time cost per unit. Hence, the regular time cost is $50,000.
Calculate the regular time cost for the month of July:
Regular time cost per unit is given as $10 and regular time unit is given as 5,000. Regular time cost is calculated by multiplying regular time unit and regular time cost per unit. Hence, the regular time cost is $50,000.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total regular time cost:
It is calculated by adding the regular time cost of all the months.
Hence, the total regular time cost is $300,000.
Calculate the overtime cost for the month of May:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 500. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $8,000.
Calculate the overtime cost for the month of June:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 500. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $8,000.
Calculate the overtime cost for the month of July:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 500. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $8,000.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total overtime cost:
It is calculated by adding the overtime cost of all the months.
Hence, the total overtime cost is 40,000.
Calculate the subcontract cost for the month of May:
Subcontract cost per unit is given as $20 and subcontract unit is given as 0. Subcontract cost is calculated by multiplying subcontract unit and subcontract cost per unit. Hence, the subcontract cost is $0.
Calculate the subcontract cost for the month of June:
Subcontract cost per unit is given as $20 and subcontract unit is given as 0. Subcontract cost is calculated by multiplying subcontract unit and subcontract cost per unit. Hence, the subcontract cost is $0.
Calculate the subcontract cost for the month of July:
Subcontract cost per unit is given as $20 and subcontract unit is given as 0. Subcontract cost is calculated by multiplying subcontract unit and subcontract cost per unit. Hence, the subcontract cost is $0.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total subcontract cost:
It is calculated by adding the subcontract cost of all the months.
Hence, the total subcontract cost is $10,000.
Calculate the inventory cost for the month of May:
It is calculated by average balance inventory cost and the average inventory units. Hence, the inventory cost is $750.
Calculate the inventory cost for the month of June:
It is calculated by average balance inventory cost and the average inventory units. Hence, the inventory cost is $1,850.
Calculate the inventory cost for the month of July:
It is calculated by average balance inventory cost and the average inventory units. Hence, the inventory cost is $2,150.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total inventory cost:
It is calculated by adding the inventory cost of all the months.
Hence, the total inventory cost is $6,200.
Calculate the total cost of the plan:
It is calculated by adding the total regular time cost, overtime cost, subcontract cost, and inventory cost.
Hence, the total cost of the plan is $356,200.
c)

To determine: The total cost using aggregate planning.
Introduction: Level production strategy is a production strategy used to produce at a constant rate. This strategy keeps constant level of workforce and backlog of demand.
Answer to Problem 8P
Explanation of Solution
Given information:
Regular production cost is $10, overtime production cost is $16, subcontracting cost is $20, holding cost is $1, regular capacity is 5,000 units, overtime capacity is 750 units, and beginning inventory is given as 0 units. In addition to this forecast for 6 months is given as follows:
Month | July | June | July | August | September | October | Total |
Forecast | 4,000 | 4,800 | 5,600 | 7,200 | 6,400 | 5,000 | 33,000 |
Determine the total cost of the plan:
It is given that regular productions should be used. No backlogs are allowed. Supplements can be satisfied using overtime.
Supporting explanation:
Calculate the difference for the month of May:
It is the calculation of difference between forecast and output. Hence, it can be calculated by subtracting the forecast from the output. Hence, the difference is 1,000 units.
Calculate the difference for the month of June:
It is the calculation of difference between forecast and output. Hence, it can be calculated by subtracting the forecast from the output. Hence, the difference is 950 units.
Calculate the difference for the month of July:
It is the calculation of difference between forecast and output. Hence, it can be calculated by subtracting the forecast from the output. Hence, the difference is 150 units.
Note: The calculation repeats for all the months.
Beginning inventory:
The initial inventory is given as 0. For the remaining months, ending inventory of previous month would be the beginning inventory of present month.
Ending inventory for the month of May:
Ending inventory can be determined by adding the beginning inventory and difference between output and forecast. Hence, the ending inventory is 1,000 units.
Ending inventory for the month of June:
Ending inventory can be determined by adding the beginning inventory and difference between output and forecast. Hence, the ending inventory is 1,950 units.
Ending inventory for the month of July:
Ending inventory can be determined by adding the beginning inventory and difference between output and forecast. Hence, the ending inventory is 2,100 units.
Note: The calculation repeats for all the months.
Average inventory for the month of May:
It is calculated by taking an average of beginning inventory and ending inventory. Hence, the average inventory is 500 units.
Average inventory for the month of June:
It is calculated by taking an average of beginning inventory and ending inventory. Hence, the average inventory is 1,475 units.
Average inventory for the month of July:
It is calculated by taking an average of beginning inventory and ending inventory. Hence, the average inventory is 2,025 units.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the regular time cost for the month of May:
Regular time cost per unit is given as $10 and regular time unit is given as 5,000. Regular time cost is calculated by multiplying regular time unit and regular time cost per unit. Hence, the regular time cost is $50,000.
Calculate the regular time cost for the month of June:
Regular time cost per unit is given as $10 and regular time unit is given as 5,000. Regular time cost is calculated by multiplying regular time unit and regular time cost per unit. Hence, the regular time cost is $50,000.
Calculate the regular time cost for the month of July:
Regular time cost per unit is given as $10 and regular time unit is given as 5,000. Regular time cost is calculated by multiplying regular time unit and regular time cost per unit. Hence, the regular time cost is $50,000.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total regular time cost:
It is calculated by adding the regular time cost of all the months.
Hence, the total regular time cost is $300,000.
Calculate the overtime cost for the month of May:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 0. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $0.
Calculate the overtime cost for the month of June:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 0. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $0.
Calculate the overtime cost for the month of July:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 0. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $0.
Calculate the overtime cost for the month of August:
Overtime cost per unit is given as $16 and overtime unit is given as 1,600. Overtime cost is calculated by multiplying overtime unit and overtime cost per unit. Hence, the overtime cost is $25,600.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total overtime cost:
It is calculated by adding the overtime cost of all the months.
Hence, the total overtime cost is 48,000.
Calculate the subcontract cost for the month of May:
Subcontract cost per unit is given as $20 and subcontract unit is given as 0. Subcontract cost is calculated by multiplying subcontract unit and subcontract cost per unit. Hence, the subcontract cost is $0.
Calculate the subcontract cost for the month of June:
Subcontract cost per unit is given as $20 and subcontract unit is given as 750. Subcontract cost is calculated by multiplying subcontract unit and subcontract cost per unit. Hence, the subcontract cost is $12,000.
Calculate the subcontract cost for the month of July:
Subcontract cost per unit is given as $20 and subcontract unit is given as 750. Subcontract cost is calculated by multiplying subcontract unit and subcontract cost per unit. Hence, the subcontract cost is $12,000.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total subcontract cost:
It is calculated by adding the subcontract cost of all the months.
Hence, the total subcontract cost is $48,000.
Calculate the inventory cost for the month of May:
It is calculated by average balance inventory cost and the average inventory units. Hence, the inventory cost is $500.
Calculate the inventory cost for the month of June:
It is calculated by average balance inventory cost and the average inventory units. Hence, the inventory cost is $1,475.
Calculate the inventory cost for the month of July:
It is calculated by average balance inventory cost and the average inventory units. Hence, the inventory cost is $2,025.
Note: The calculation repeats for all the months.
Calculate the total inventory cost:
It is calculated by adding the inventory cost of all the months.
Hence, the total inventory cost is $5,700.
Calculate the total cost of the plan:
It is calculated by adding the total regular time cost, overtime cost, subcontract cost, and inventory cost.
Hence, the total cost of the plan is $350,800.
Conclusion: Plan from Part (a) should be selected, as it has the lowest cost ($350,800).
Want to see more full solutions like this?
Chapter 11 Solutions
Operations Management
Additional Business Textbook Solutions
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis (16th Edition)
Gitman: Principl Manageri Finance_15 (15th Edition) (What's New in Finance)
Foundations of Financial Management
Essentials of Corporate Finance (Mcgraw-hill/Irwin Series in Finance, Insurance, and Real Estate)
Essentials of MIS (13th Edition)
- Given how TPS has helped change things in so many fields, do you think there are parts of it that might be hard to use in areas that aren’t about making things, like in healthcare or services? If so, why do you think that might be?arrow_forwardDo you feel there is anything positive about rework?arrow_forwardDo you think technology can achieve faster setup times? How would it be implemented in the hospital workforce?arrow_forward
- In your experience or opinion, do you think process changes like organizing workspaces make a bigger difference, or is investing in technology usually the better solution for faster setups?arrow_forwardHave you seen rework done in your business, and what was done to prevent that from occurring again?arrow_forwardResearch a company different than case studies examined and search the internet and find an example of a business that had to rework a process. How was the organization affected to rework a process in order to restore a good flow unit? Did rework hurt a process or improve the organization's operational efficiency? • Note: Include a reference with supportive citations in the discussion reply in your post.arrow_forward
- Setup time is very important in affecting a process and the capacity of a process. How do you reduce setup time? Give examples of reducing setup time. Please Provide a referenecearrow_forwardDo you think TPS was successful? If so, how? Are there other companies that have used TPS? If so, give examples. Please provide a referencearrow_forwardGiven the significant impact on finances, production timelines, and even equipment functionality, as you pointed out, what do you believe is the most effective single strategy a company can implement to significantly reduce the occurrence of rework within their operations?arrow_forward
- Durban woman, Nombulelo Mkumla, took to social media last week to share how she discovered the rodent.In a lengthy Facebook post, she said she purchased the loaf of bread from a local shop after work on August 27.For the next days, Mkumla proceeded to use slices of bread from the load to make toast."Then, on the morning of August 31, I took the bread out of the fridge to make toast and noticed something disgusting andscary. I took a picture and sent it to my friends, and one of them said, 'Yi mpuku leyo tshomi' [That's a rat friend]“."I was in denial and suggested it might be something else, but the rat scenario made sense - it's possible the rat got into thebread at the factory, and no one noticed," Mkumla said.She went back to the shop she'd bought the bread from and was told to lay a complaint directly with the supplier.She sent an email with a video and photographs of the bread.Mkumla said she was later contacted by a man from Sasko who apologised for the incident.According to…arrow_forwardPepsiCo South Africa says the incident where a woman discovered part of a rodent in her loaf of bread, is anisolated occurrence.Durban woman, Nombulelo Mkumla, took to social media last week to share how she discovered the rodent.In a lengthy Facebook post, she said she purchased the loaf of bread from a local shop after work on August 27.For the next days, Mkumla proceeded to use slices of bread from the load to make toast."Then, on the morning of August 31, I took the bread out of the fridge to make toast and noticed something disgusting andscary. I took a picture and sent it to my friends, and one of them said, 'Yi mpuku leyo tshomi' [That's a rat friend]“."I was in denial and suggested it might be something else, but the rat scenario made sense - it's possible the rat got into thebread at the factory, and no one noticed," Mkumla said.She went back to the shop she'd bought the bread from and was told to lay a complaint directly with the supplier.She sent an email with a video and…arrow_forwardDurban woman, Nombulelo Mkumla, took to social media last week to share how she discovered the rodent.In a lengthy Facebook post, she said she purchased the loaf of bread from a local shop after work on August 27.For the next days, Mkumla proceeded to use slices of bread from the load to make toast."Then, on the morning of August 31, I took the bread out of the fridge to make toast and noticed something disgusting andscary. I took a picture and sent it to my friends, and one of them said, 'Yi mpuku leyo tshomi' [That's a rat friend]“."I was in denial and suggested it might be something else, but the rat scenario made sense - it's possible the rat got into thebread at the factory, and no one noticed," Mkumla said.She went back to the shop she'd bought the bread from and was told to lay a complaint directly with the supplier.She sent an email with a video and photographs of the bread.Mkumla said she was later contacted by a man from Sasko who apologised for the incident.According to…arrow_forward
- MarketingMarketingISBN:9780357033791Author:Pride, William MPublisher:South Western Educational PublishingPurchasing and Supply Chain ManagementOperations ManagementISBN:9781285869681Author:Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. PattersonPublisher:Cengage LearningPractical Management ScienceOperations ManagementISBN:9781337406659Author:WINSTON, Wayne L.Publisher:Cengage,
- Foundations of Business (MindTap Course List)MarketingISBN:9781337386920Author:William M. Pride, Robert J. Hughes, Jack R. KapoorPublisher:Cengage Learning


