First monthly exam Third stage Gas dynamics Q1/A stream function in a two-dimensional flow is w. 1. Show that the flow represents a possible flow. 2. Show that the flow is irrotational (potential) and determine the corresponding velocity potential function. Q2/ Water at 15 C flow through a 300 mm diameter riveted steel pipe, Є=3 mm with a head loss of 6 m in 300 m. Determine the flow rate in pipe. Use moody chart. Q3/ Water, p=998 kg/m3, v = 1.005 × 10-6 m2 /s flows through a 0.6 cm tube diameter, 30 m long, at a flow rate of 0.34 L/min. If the pipe discharges to the atmosphere, determine the supply pressure ( p1) if the tube is inclined 10° above the horizontal in the flow direction. 30 m ev 10°
First monthly exam Third stage Gas dynamics Q1/A stream function in a two-dimensional flow is w. 1. Show that the flow represents a possible flow. 2. Show that the flow is irrotational (potential) and determine the corresponding velocity potential function. Q2/ Water at 15 C flow through a 300 mm diameter riveted steel pipe, Є=3 mm with a head loss of 6 m in 300 m. Determine the flow rate in pipe. Use moody chart. Q3/ Water, p=998 kg/m3, v = 1.005 × 10-6 m2 /s flows through a 0.6 cm tube diameter, 30 m long, at a flow rate of 0.34 L/min. If the pipe discharges to the atmosphere, determine the supply pressure ( p1) if the tube is inclined 10° above the horizontal in the flow direction. 30 m ev 10°
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question

Transcribed Image Text:First monthly exam
Third stage
Gas dynamics
Q1/A stream function in a two-dimensional flow is w.
1. Show that the flow represents a possible flow.
2. Show that the flow is irrotational (potential) and
determine the corresponding velocity potential function.
Q2/ Water at 15 C flow through a 300 mm diameter riveted
steel pipe, Є=3 mm with a head loss of 6 m in 300 m.
Determine the flow rate in pipe. Use moody chart.
Q3/ Water, p=998 kg/m3, v = 1.005 × 10-6 m2 /s flows
through a 0.6 cm tube diameter, 30 m long, at a flow rate
of 0.34 L/min. If the pipe discharges to the atmosphere,
determine the supply pressure ( p1) if the tube is
inclined 10° above the horizontal in the flow direction.
30 m
ev
10°
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY