![Managerial Accounting (5th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134128528/9780134128528_largeCoverImage.gif)
Sustainability and
SUSTAINABILITY
Revol Industries manufactures plastic bottles for the food industry. On average, Revol pays $76 per ton for its plastics. Revol’s waste-disposal company has increased its waste-disposal charge to $57 per ton for solid and inert waste. Revol generates a total of 500 tons of waste per month.
Revol’s managers have been evaluating the production processes for areas to cut waste. In the process of making plastic bottles, a certain amount of machine “drool” occurs.
Machine drool is the excess plastic that drips off the machine between molds. In the past, Revol has discarded the machine drool. In an average month, 180 tons of machine drool is generated.
Management has arrived at three possible courses of action for the machine drool issue:
- 1. Do nothing and pay the increased waste-disposal charge.
- 2. Sell the machine drool waste to a local recycler for $18 per ton.
- 3. Reengineer the production process at an annual cost of $55,000. This change in the production process would cause the amount of machine drool generated to be reduced by 50% each month. The remaining machine drool would then be sold to a local recycler for $18 per ton.
Requirements
- 1. What is the annual cost of the machine drool currently? Include both the original plastic cost and the waste-disposal cost.
- 2. How much would the company save per year (net) if the machine drool were to be sold to the local recycler?
- 3. How much would the company save per year (net) if the production process were to be reengineered?
- 4. What do you think the company should do? Explain your rationale.
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution![Blurred answer](/static/blurred-answer.jpg)
Chapter 5 Solutions
Managerial Accounting (5th Edition)
- I want the correct answer with accountingarrow_forwardI want the correct answer with accounting questionarrow_forwardOriole Company sells product 2005WSC for $55 per unit and uses the LIFO method. The cost of one unit of 2005WSC is $52, and the replacement cost is $51. The estimated cost to dispose of a unit is $6, and the normal profit is 40% of selling price. At what amount per unit should product 2005WSC be reported, applying lower-of-cost-or-market?arrow_forward
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)