Concept explainers
Joint cost allocation and performance evaluation
Gigabody, Inc., a nutritional supplement manufacturer, produces five lines of protein supplements. Each product line is managed separately by a senior-level product engineer who is evaluated, in part, based on his or her ability to keep costs low. The five product lines are produced in a joint production process. After splitting off from the joint production process, all five lines are processed further before resale.
Traditionally, joint product costs have been allocated to the five product lines using the physical units method. Recently, however, one of the line managers has complained that the supplement she oversees, the Turbo Capsule, is subsidizing the production of the Power Shake. As she puts it, “The powder for the Power Shake requires a higher temperature in the early refining process than the powder in my capsules, so it should carry more of the joint costs!” However, the line manager does not point out that in terms of the powder used, the Power Shakes sell for a fraction of the Turbo Capsules, such that Turbo Capsules have much higher margins than Power Shakes. This provides a reasonable argument for Turbo Capsules to carry even more of the joint costs than they currently carry.
- a. Did the line manager behave ethically by not disclosing the facts that go against her argument?
- b. What factors should be considered when determining the allocation of joint costs?
Trending nowThis is a popular solution!
Chapter 5 Solutions
Managerial Accounting
- Maston Incorporated has the following data for its operation in August: Increase in direct materials inventory 100 Sets Direct materials purchased (AQ) 1,600 Sets Finished goods manufactured 700 units Direct materials purchase-price variance $ 528 Favorable Budgeted Finished goods to manufacture 800 Units Direct materials purchases 2,000 Sets Direct materials per unit of finished goods 2 Sets Direct materials price per set (SP) $ 4.40 What was the direct materials usage variance in August?arrow_forwardSub: financial accountingarrow_forwardNonearrow_forward
- Arlington Corp. has determined a standard direct materials cost per unit of $7.50 (2.5 feet at $3.00 per foot). Last month, Arlington purchased and used 5,000 feet of direct materials, for which it paid $16,000. The company produced and sold 1,950 units during the month. Calculate the direct materials price variance, direct materials quantity variance, and direct materials spending variance.arrow_forwardProvide answerarrow_forwardSolve this Accounting problemarrow_forward
- Green Grow Incorporated (GGI) manufactures lawn fertilizer. Because of the product’s very high quality, GGI often receives special orders from agricultural research groups. For each type of fertilizer sold, each bag is carefully filled to have the precise mix of components advertised for that type of fertilizer. GGI’s operating capacity is 34,000 one-hundred-pound bags per month, and it currently is selling 32,000 bags manufactured in 32 batches of 1,000 bags each. The firm just received a request for a special order of 7,400 one-hundred-pound bags of fertilizer for $210,000 from APAC, a research organization. The production costs would be the same, but there would be no variable selling costs. Delivery and other packaging and distribution services would cause a one-time $3,900 cost for GGI. The special order would be processed in two batches of 3,700 bags each. (No incremental batch-level costs are anticipated. Most of the batch-level costs in this case are short-term fixed costs,…arrow_forwardWhat is the profit margin ratio for rainbow corp?arrow_forwardQuestionarrow_forward
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage Learning