COLLEGE PHYSICS
COLLEGE PHYSICS
2nd Edition
ISBN: 9781464196393
Author: Freedman
Publisher: MAC HIGHER
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 3, Problem 69QAP
To determine

(a)

The time taken by a ball released from an airplane to hit the ground.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 69QAP

The ball hits the ground after 9.24 s.

Explanation of Solution

Given:

The speed of the airplane when the ball is released

  v0=35.3 m/s

Angle made by the plane to the horizontal

  θ=30.0°

Height of the airplane above the ground when the ball is released Δy=255 m

Formula used:

The time of flight of the ball is determined using the equation for the vertical motion of the ball.

  Δy=v0yt+12ayt2......(1)

Here, Δy is the total vertical displacement of the ball, v0y is the initial vertical component of the ball's velocity, ay is the acceleration acting on the ball in the vertical direction and t is the time taken by the ball to make the vertical displacement of Δy.

Calculation:

When the airplane releases the ball, the ball has the velocity of the airplane. Its speed is 35.3 m/s and it is released at an angle 30.0o to the horizontal.

Assume the origin to be located at the point where the ball is released. With the x axis parallel to the ground and the + y axis directed upwards.

The ball travels a parabolic path and lands on the ground at point B. Its vertical displacement when it lands on the ground, is equal to Δy

This is shown in the diagram below.

Calculate the vertical component of the ball's velocity.

  v0y=v0sinθ=(35.3 m/s)(sin30.0°)=17.65 m/s

The ball falls under the action of the gravitational force. Hence the acceleration acting on the ball in the vertical direction is the acceleration of free fall.

  ay=g=9.80 m/s2

  COLLEGE PHYSICS, Chapter 3, Problem 69QAP

In equation (1), substitute (255.0 m) for Δy, (17.65 m/s) for v0y and (9.80 m/s2) for ay and write a quadratic equation in t.

  (255.0 m)=(17.65 m/s)t+12(9.80 m/s2)t2

  (4.90 m/s2)t2(17.65 m/s)t+(255.0 m)=0

Solve the quadratic equation to determine t.

  t=(17.65 m/s)± ( 17.65 m/s ) 24( 4.90  m/s 2 )( 255.0 m)2(4.90  m/s 2)=(17.65 m/s)±(72.87 m/s)(9.80  m/s 2)

Taking the positive root,

  t=9.24 s

Conclusion:

Thus, the ball hits the ground after 9.24 s.

To determine

(b)

The maximum height of the ball from the ground.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 69QAP

The ball reaches a maximum height of 270.9 m from the ground.

Explanation of Solution

Given:

The speed of the airplane when the ball is released

  v0=35.3 m/s

Angle made by the plane to the horizontal

  θ=30.0°

Height of the airplane above the ground when the ball is released Δy=255 m

Formula used:

The maximum height reached by the ball can be calculated using the equation of motion,

  vy2=v0y2+2ay(yy0)......(2)

Here, vy is vertical component of the ball's velocity at the position y, v0y is the initial vertical component of the ball's velocity, ay is the acceleration acting on the ball in the vertical direction and y0 is the y coordinate of the point where the ball is launched.

The maximum height h reached by the ball, when measured from the ground is given by,

  h=yΔy

Calculation:

The vertical component of the ball's velocity reduces as it moves up, due to the action of the gravitational force. When the vertical component reaches a value zero, the ball can no longer make an upward displacement, hence after this point it starts its motion in the downward direction.

Therefore, at maximum height,

  vy=0 m/s

In equation (2) substitute 0 m/s for vy, (17.65 m/s) for v0y, (9.80 m/s2) for ay and 0 m for y0.

  vy2=v0y2+2ay(yy0)(0 m/s)2=(17.65 m/s)2+2(9.80 m/s2)[y(0 m)]y=( 17.65 m/s)22(9.80  m/s 2)=15.89 m

This point is 15.89 m above the point of projection. Therefore, its height from the ground is given by,

  h=yΔy=(15.89 m)(255.0 m)=270.2 m

Conclusion:

Thus, the ball reaches a maximum height of 270.9 m from the ground.

To determine

(c)

The horizontal distance traveled by the ball from the point of release to the ground.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 69QAP

The ball travels a horizontal distance of 282.5 m.

Explanation of Solution

Given:

The speed of the airplane when the ball is released

  v0=35.3 m/s

Angle made by the plane to the horizontal

  θ=30.0°

Height of the airplane above the ground when the ball is released Δy=255 m

Time of flight of the ball

  t=9.24 s

Formula used:

The horizontal distance traveled by the ball is calculated using the equation

  Δx=v0xt+12axt2......(3)

Here, Δx is the horizontal displacement of the ball, v0x is the horizontal component of the ball's velocity, ax is the acceleration along the x direction and t is the time of flight of the ball.

Calculation:

The ball makes a vertical displacement of Δy when it reaches the ground and it takes a time t to reach the ground. At the same time, the ball also makes a horizontal displacement Δx. No force acts on the ball in the horizontal direction, hence the acceleration ax=0 m/s2.

Calculate the horizontal component of the ball's velocity.

  v0x=v0cosθ=(35.3 m/s)(cos30.0°)=30.57 m/s

Substitute the values of v0x, ax and t in equation (3) and solve for Δx.

  Δx=v0xt+12axt2=(30.57 m/s)(9.24 s)+12(0 m/s2)(9.24 s)2=282.5 m

Conclusion:

Thus, the ball travels a horizontal distance of 282.5 m.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
(a) A luggage carousel at an airport has the form of a section of a large cone, steadily rotating about its vertical axis. Its metallic surface slopes downward toward the outside, making an angle of 24.5° with the horizontal. A 30.0-kg piece of luggage is placed on the carousel, 7.46 m from the axis of rotation. The travel bag goes around once in 37.5 s. Calculate the magnitude of the force of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N (b) The drive motor is shifted to turn the carousel at a higher constant rate of rotation, and the piece of luggage is bumped to a position 7.94 m from the axis of rotation. The bag is on the verge of slipping as it goes around once every 30.5 s. Calculate the coefficient of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the…
(a) Imagine that a space probe could be fired as a projectile from the Earth's surface with an initial speed of 5.78 x 104 m/s relative to the Sun. What would its speed be when it is very far from the Earth (in m/s)? Ignore atmospheric friction, the effects of other planets, and the rotation of the Earth. (Consider the mass of the Sun in your calculations.) Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s (b) What If? The speed provided in part (a) is very difficult to achieve technologically. Often, Jupiter is used as a "gravitational slingshot" to increase the speed of a probe to the escape speed from the solar system, which is 1.85 x 104 m/s from a point on Jupiter's orbit around the Sun (if Jupiter is not nearby). If the probe is launched from the Earth's surface at a speed of 4.10 x 10 m/s relative…
As shown in the figure, a roller-coaster track includes a circular loop of radius R in a vertical plane. A car of mass m is released from rest at a height h above the bottom of the circular section and then moves freely along the track with negligible energy loss due to friction. i (a) First suppose the car barely makes it around the loop; at the top of the loop, the riders are upside down and feel weightless. Find the required height h of the release point above the bottom of the loop. (Use any variable or symbol stated above along with the following as necessary: g.) h = (b) If the car is released at some point above the minimum required height, determine the amount by which the normal force on the car at the bottom of the loop exceeds the normal force on the car at the top of the loop. (Consider the moments when the car reaches the top and when it reaches the bottom again. Use any variable or symbol stated above along with the following as necessary: g.) NB - NT = The normal force…

Chapter 3 Solutions

COLLEGE PHYSICS

Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781938168000
Author:Paul Peter Urone, Roger Hinrichs
Publisher:OpenStax College
Text book image
Physics for Scientists and Engineers with Modern ...
Physics
ISBN:9781337553292
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:9781337553278
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Relative Velocity - Basic Introduction; Author: The Organic Chemistry Tutor;https://www.youtube.com/watch?v=_39hCnqbNXM;License: Standard YouTube License, CC-BY