COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS
COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS
2nd Edition
ISBN: 9781319414597
Author: Freedman
Publisher: MAC HIGHER
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 21, Problem 80QAP
To determine

(a)

The voltage and current amplitudes for the light bulb connected to an ac generator.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 80QAP

For the bulb connected to the ac generator, the voltage amplitude is found to be 13 V and the current amplitude is 1.53 A.

Explanation of Solution

Given:

Magnetic field applied

  B=0.225 T

Number of turns

  N=33

Length of a side of the square coil

  l=15.0 cm=15.0×102m

Frequency of the generator

  f=745 rpm=74560rps

Resistance of the bulb

  R=8.50 Ω

Formula used:

The voltage amplitude is given by the expression,

  V0=NBA(2πf)

Here, A is the area of the square coil, given by,

  A=l2

Therefore,

  V0=NBl2(2πf)......(1)

The current amplitude is given by,

  i0=V0R......(2)

Calculation:

Substitute the known values of variables in equation (1) and calculate the voltage amplitude.

  V0=NBl2(2πf)=(33)(0.225 T)(15.0× 10 2m)2(2)(3.14)(74560rps)=13.03 V

Calculate the current amplitude by substituting the value of R and the calculated value of V0 in equation (2).

  i0=V0R=13.03 V8.50 Ω=1.533 A

Conclusion:

Thus, for the bulb connected to the ac generator, the voltage amplitude is found to be 13 V and the current amplitude is 1.53 A.

To determine

(b)

The average rate at which heat is generated in the bulb connected to the ac generator.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 80QAP

The average rate at which heat is generated in the bulb connected to the ac generator is 9.99 W.

Explanation of Solution

Given:

The current amplitude

  i0=1.533 A

Resistance of the bulb

  R=8.50 Ω

Formula used:

The average rate at which heat is generated in the bulb is equal to the power dissipated by the bulb. This is given by,

  Pav=irms2R

Here, irms is the rms current flowing in the bulb and it is related to the current amplitude as,

  irms=i02

Therefore,

  Pav=i022R......(3)

Calculation:

Substitute the values of the variables in equation (3) and calculate the rate at which heat is generated in the bulb.

  Pav=i022R=( 1.533 A)22(8.50 Ω)=9.988 W

Conclusion:

Thus, the average rate at which heat is generated in the bulb connected to the ac generator is 9.99 W.

To determine

(c)

The energy consumed by the bulb every hour.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 80QAP

The energy consumed by the bulb every hour is 3.6×104J.

Explanation of Solution

Given:

Average power

  Pav=9.988 W

Time interval

  Δt=1 h

Formula used:

The energy consumed by the bulb every hour is given by,

  E=PavΔt

Calculation:

Substitute the values of variables in the formula and calculate the energy consumed in one hour.

  E=PavΔt=(9.988 W)(1h×3600 s1 h)=3.595×104J=3.6×104J

Conclusion:

Thus, the energy consumed by the bulb every hour is 3.6×104J.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A student measuring the wavelength produced by a vapour lamp directed the lightthrough two slits with a separation of 0.20 mm. An interference pattern was created on the screen,3.00 m away. The student found that the distance between the first and the eighth consecutive darklines was 8.0 cm. Draw a quick picture of the setup. What was the wavelength of the light emittedby the vapour lamp?
A ball is tied to one end of a string. The other end of the string is fixed. The ball is set in motion around a vertical circle without friction. At the top of the circle, the ball has a speed of ; = √√ Rg, as shown in the figure. At what angle should the string be cut so that the ball will travel through the center of the circle? The path after string is cut R
(a) A luggage carousel at an airport has the form of a section of a large cone, steadily rotating about its vertical axis. Its metallic surface slopes downward toward the outside, making an angle of 24.5° with the horizontal. A 30.0-kg piece of luggage is placed on the carousel, 7.46 m from the axis of rotation. The travel bag goes around once in 37.5 s. Calculate the magnitude of the force of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N (b) The drive motor is shifted to turn the carousel at a higher constant rate of rotation, and the piece of luggage is bumped to a position 7.94 m from the axis of rotation. The bag is on the verge of slipping as it goes around once every 30.5 s. Calculate the coefficient of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the…

Chapter 21 Solutions

COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS

Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
University Physics Volume 2
Physics
ISBN:9781938168161
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Glencoe Physics: Principles and Problems, Student...
Physics
ISBN:9780078807213
Author:Paul W. Zitzewitz
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Magnets and Magnetic Fields; Author: Professor Dave explains;https://www.youtube.com/watch?v=IgtIdttfGVw;License: Standard YouTube License, CC-BY