COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS
COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS
2nd Edition
ISBN: 9781319414597
Author: Freedman
Publisher: MAC HIGHER
bartleby

Concept explainers

Question
Book Icon
Chapter 21, Problem 64QAP
To determine

(a)

The peak value of the current and average power delivered when a sinusoidal voltage of 40.0 V rms and a frequency of 100 Hz is applied to a 100 O resistor.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 64QAP

When a sinusoidal voltage of 40.0 V rms and a frequency of 100 Hz is applied to a 100 O resistor, the peak current is found to be 0.57 A and the average power delivered is 16 W.

Explanation of Solution

Given:

  R=100 ΩVrms=40.0 Vf=100 Hz

Formula used:

The peak value of current imax in an ac circuit is given by,

  imax=2irms......(1)

Here, the rms value of current irms is given by,

  irms=VrmsR......(2)

The average power dissipated in the circuit is given by,

  Pav=Vrmsirms......(3)

Calculation:

Calculate the rms value of current irms by substituting the values of the variables in equation (2).

  irms=VrmsR=40.0 V100 Ω=0.40 A

Calculate the value of peak current using equation (1).

  imax=2irms=2(0.40 A)=0.57 A

Calculate the average power delivered using equation (3).

  Pav=Vrmsirms=(40.0 V)(1.2 A)=16 W

Conclusion;Thus, when a sinusoidal voltage of 40.0 V rms and a frequency of 100 Hz is applied to a 100 O resistor, the peak current is found to be 0.57 A and the average power delivered is 16 W.

To determine

(b)

The peak value of the current and average power delivered when a sinusoidal voltage of 40.0 V rms and a frequency of 100 Hz is applied to a 0.200 H inductor.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 64QAP

When a sinusoidal voltage of 40.0 V rms and a frequency of 100 Hz is applied to a 0.200 H inductor, the peak current is found to be 0.45A and the average power delivered is 0 W.

Explanation of Solution

Given:

  L=0.200 HVrms=40.0 Vf=100 Hz

Formula used:

The peak value of current imax in an ac circuit is given by,

  imax=2irms......(1)

Here, the rms value of current irms is given by,

  irms=Vrms2πfL......(4)

The average power dissipated in the circuit is given by,

  Pav=Vrmsirmscosϕ......(5)

Here, ϕ is the phase difference between current and voltage.

Calculation:

Calculate the rms value of current irms by substituting the values of the variables in equation (4).

  irms=Vrms2πfL=40.0 V2(3.14)(100 Hz)(0.200 H)=0.32 A

Calculate the value of peak current using equation (1).

  imax=2irms=2(0.32 A)=0.45 A

Calculate the average power delivered using equation (5). The phase difference between voltage and current in a ac circuit containing an inductor is 90o

  ϕ=90°

Therefore, since cos90°=0

  Pav=Vrmsirmscosϕ=0

Conclusion;Thus, when a sinusoidal voltage of 40.0 V rms and a frequency of 100 Hz is applied to a 0.200 H inductor, the peak current is found to be 0.45A and the average power delivered is 0 W.

To determine

(c)

The peak value of the current and average power delivered when a sinusoidal voltage of 40.0 V rms and a frequency of 100 Hz is applied to a 50.0 μF capacitor.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 64QAP

When a sinusoidal voltage of 40.0 V rms and a frequency of 100 Hz is applied to a 50.0 μF capacitor, the peak current is found to be 1.8 A and the average power delivered is 0 W.

Explanation of Solution

Given:

  L=50.0 μF=50.0×106FVrms=40.0 Vf=100 Hz

Formula used:

The peak value of current imax in an ac circuit is given by,

  imax=2irms......(1)

Here, the rms value of current irms is given by,

  irms=2πfCVrms......(6)

The average power dissipated in the circuit is given by,

  Pav=Vrmsirmscosϕ......(3)

Here, ϕ is the phase difference between current and voltage.

Calculation:

Calculate the rms value of current irms by substituting the values of the variables in equation (6).

  irms=2πfCVrms=2(3.14)(100 Hz)(50.0×106F)(40.0 V)=1.256 A

Calculate the value of peak current using equation (1).

  imax=2irms=2(1.256 A)=1.776 A=1.8 A

Calculate the average power delivered using equation (5). The phase difference between voltage and current in a ac circuit containing a capacitor is 90o

  ϕ=90°

Therefore, since cos90°=0

  Pav=Vrmsirmscosϕ=0

Conclusion;Thus, when a sinusoidal voltage of 40.0 V rms and a frequency of 100 Hz is applied to a 50.0 μF capacitor, the peak current is found to be 1.8 A and the average power delivered is 0 W.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Block A, with a mass of 10 kg, rests on a 30° incline. The coefficient of kinetic friction is 0.20. The attached string is parallel to the incline and passes over a massless, frictionless pulley at the top. Block B, with a mass of 15.0 kg. is attached to the dangling end of the string. What is the acceleration of Block B in m/s?  show all steps please
When current is flowing through the coil, the direction of the torque can be thought of in two ways. Either as the result of the forces on current carrying wires, or as a magnetic dipole moment trying to line up with an external field (e.g. like a compass). Note: the magnetic moment of a coil points in the direction of the coil's magnetic field at the center of the coil. d) Forces: We can consider the left-most piece of the loop (labeled ○) as a short segment of straight wire carrying current directly out of the page at us. Similarly, we can consider the right-most piece of the loop (labeled ) as a short segment straight wire carrying current directly into the page, away from us. Add to the picture below the two forces due to the external magnetic field acting on these two segments. Then describe how these two forces give a torque and determine if the torque acts to rotate the loop clockwise or counterclockwise according to this picture? B
In each of the following, solve the problem stated. Express your answers in three significant figures. No unit is considered incorrect. 1. For the circuit shown, determine all the currents in each branch using Kirchhoff's Laws. (3 points) 6 5V 2 B C 4 A www 6 VT ww T10 V F E 2. Compute for the total power dissipation of the circuit in previous item. (1 point) 3. Use Maxwell's Mesh to find Ix and VAB for the circuit shown. (3 points) Ix 50 V 20 ww 21x B 4. Calculate all the currents in each branch using Maxwell's Mesh for the circuit shown. (3 points) www 5ი 10 24V 2A 2002 36V

Chapter 21 Solutions

COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS

Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781938168000
Author:Paul Peter Urone, Roger Hinrichs
Publisher:OpenStax College
Text book image
Physics for Scientists and Engineers, Technology ...
Physics
ISBN:9781305116399
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:9781337553278
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers with Modern ...
Physics
ISBN:9781337553292
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning