COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS
COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS
2nd Edition
ISBN: 9781319414597
Author: Freedman
Publisher: MAC HIGHER
bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 21, Problem 69QAP
To determine

(a)

The impedance of a LRC circuit with 500 O resistor, 0.20 H inductor and 2.0 μF capacitor connected to a 100 V peak, 500 Hz ac source.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 69QAP

The impedance of a LRC circuit with 500 O resistor, 0.20 H inductor and 2.0 μF capacitor connected to a 100 V peak, 500 Hz ac source is found to be 690 Ω.

Explanation of Solution

Given:

L=0.20 HC=2.0 μF=2.0×106FR=500 Ωf=500 HzV0=100 V

Formula used:

The impedance Z of an ac circuit is given by the expression,

  Z=( 1 2πfC2πfL)2+R2

Calculation:

Substitute the values of the variables in the formula and calculate the value of impedance of the circuit.

  Z=( 1 2πfC 2πfL)2+R2=( 1 2( 3.14 )( 500 Hz )( 2.0× 10 6 F ) 2( 3.14 )( 500 Hz )( 0.20 H ))2+( 500 Ω)2=685.5 Ω=690 Ω

Conclusion:

Thus, the impedance of a LRC circuit with 500 O resistor, 0.20 H inductor and 2.0 μF capacitor connected to a 100 V peak, 500 Hz ac source is found to be 690 Ω.

To determine

(b)

The amplitude of the current from the source.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 69QAP

The amplitude of the current from the source is found to be 0.15 A.

Explanation of Solution

Given:

  V0=100 VZ=685.5 Ω

Formula used:

The amplitude of the current from the source is equal to the peak value of current. This is given by,

  i0=V0Z

Calculation:

Substitute the values of the variables in the formula and calculate the value of the peak current.

  i0=V0Z=100 V685.5 Ω Ω=0.146 A=0.15 A

Conclusion;Thus, the amplitude of the current from the source is found to be 0.15 A.

To determine

(c)

The equation which shows the variation of current with time.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 69QAP

The current in the given circuit obeys the following equation:

  i(t)=(0.15 A)sin(1000πt0.754 rad).

Explanation of Solution

Given:

  L=0.20 HC=2.0 μF=2.0×106FR=500 Ωf=500 Hzi0=0.15 A

The equation showing the variation of voltage with time

  V(t)=(100 V)sin(1000πt)

Formula used:

The current in the circuit varies with time according to the equation:

  i(t)=i0sin(1000πt+ϕ)......(1)

The phase angle is given by the expression,

  ϕ=arctan[1R(12πfC2πfL)]......(2)

Calculation:

Calculate the phase angle between current and voltage by substituting the values of the variables in equation (2).

  ϕ=arctan[1R(1 2πfC2πfL)]=arctan[1( 500 Ω)(1 2( 3.14 )( 500 Hz )( 2.0× 10 6 F )2( 3.14)( 500 Hz)( 0.20 H))]=arctan(469 Ω500 Ω)=43.2°

Express the angle in radians.

  ϕ=(43.2°)(π rad180°)=43.2°×3.14 rad180°=0.754 rad

Substitute the value of i0 and ϕ in equation (1).

  i(t)=i0sin(1000πt+ϕ)=(0.15 A)sin(1000πt0.754 rad)

Conclusion:

Thus the current in the given circuit obeys the following equation:

  i(t)=(0.15 A)sin(1000πt0.754 rad).

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A student measuring the wavelength produced by a vapour lamp directed the lightthrough two slits with a separation of 0.20 mm. An interference pattern was created on the screen,3.00 m away. The student found that the distance between the first and the eighth consecutive darklines was 8.0 cm. Draw a quick picture of the setup. What was the wavelength of the light emittedby the vapour lamp?
A ball is tied to one end of a string. The other end of the string is fixed. The ball is set in motion around a vertical circle without friction. At the top of the circle, the ball has a speed of ; = √√ Rg, as shown in the figure. At what angle should the string be cut so that the ball will travel through the center of the circle? The path after string is cut R
(a) A luggage carousel at an airport has the form of a section of a large cone, steadily rotating about its vertical axis. Its metallic surface slopes downward toward the outside, making an angle of 24.5° with the horizontal. A 30.0-kg piece of luggage is placed on the carousel, 7.46 m from the axis of rotation. The travel bag goes around once in 37.5 s. Calculate the magnitude of the force of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N (b) The drive motor is shifted to turn the carousel at a higher constant rate of rotation, and the piece of luggage is bumped to a position 7.94 m from the axis of rotation. The bag is on the verge of slipping as it goes around once every 30.5 s. Calculate the coefficient of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the…

Chapter 21 Solutions

COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS

Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
University Physics Volume 2
Physics
ISBN:9781938168161
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Text book image
Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Glencoe Physics: Principles and Problems, Student...
Physics
ISBN:9780078807213
Author:Paul W. Zitzewitz
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill
Text book image
Physics for Scientists and Engineers, Technology ...
Physics
ISBN:9781305116399
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Introduction To Alternating Current; Author: Tutorials Point (India) Ltd;https://www.youtube.com/watch?v=0m142qAZZpE;License: Standard YouTube License, CC-BY