SURVEY OF ACCOUNT.(LL)-W/ACCESS>CUSTOM<
SURVEY OF ACCOUNT.(LL)-W/ACCESS>CUSTOM<
5th Edition
ISBN: 9781260222326
Author: Edmonds
Publisher: MCG CUSTOM
bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 10, Problem 25P

a.

To determine

The total amount of upstream cost.

a.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Upstream cost: This cost is incurred before starting the manufacturing process such as research and development, and product design.

The given information:

  • Fashion design cost is $20,000.
  • Research and development cost is $30,000.

The calculation of upstream cost is as follows:

Upstream cost=Fashion design cost+Research and development cost=$20,000+$30,000=$50,000

Hence, the upstream cost is $50,000.

b.

To determine

The total amount of downstream cost.

b.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Downstream: This cost is incurred after starting the manufacturing process such as marketing, distribution, and customer service

The given information:

  • Advertisement cost is $25,000.
  • Administrative cost is $45,000.

The calculation of downstream cost is as follows:

Downstream cost=Advertisement cost+Administrative cost=$25,000+$45,000=$70,000

Hence, the downstream cost is $70,000.

c.

To determine

The total amount of midstream cost.

c.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Mid-stream: It is a cost incurred in making a product. It includes direct labor, direct materials, and manufacturing overheads.

The given information:

  • Direct materials are $15.
  • Direct labor is $17
  • Manufacturing overheads are $8.
  • Total production is 4,000 units.

The calculation of midstream cost is as follows:

Midstream cost=((Direct materials+Direct labor+Manufacturing overheads)×Number of units produced)=($15+$17+$8)×4,000 units=$40×4,000 units=$160,000

Hence, the midstream cost is $160,000.

d.

To determine

The total amount of sales price.

d.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

The given information:

  • Direct materials are $15.
  • Direct labor is $17
  • Manufacturing overheads are $8.
  • Total production is 4,000 units.
  • 150% on GAPP defined product.

The calculation of sales price is as follows:

Sales price=((Direct materials+Direct labor+Manufacturing overheads)× Percentage defined on product cost)=($15+$17+$8)×150%=$40×150%=$60

Hence, the sales price is $60.

e.

To determine

The income statement based on GAPP.

e.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 25P

The calculation of income statement of Company D is as follows:

SURVEY OF ACCOUNT.(LL)-W/ACCESS>CUSTOM<, Chapter 10, Problem 25P

Hence, the company has a net loss of $40,000.

Explanation of Solution

Income statement:

Income statement is the financial statement of a company that shows all the revenues earned and expenses incurred by the company over a period of time.

The given information:

  • Direct materials are $15.
  • Direct labor is $17
  • Manufacturing overheads are $8.
  • Total production is 4,000 units.
  • Fashion design cost is $20,000.
  • Research and development cost is $30,000.
  • Advertisement cost is $25,000.
  • Administrative cost is $45,000.

The sales revenue is calculated as follows:

Sales revenue=Sales price×Number of units=$60×4000 units=$240,000

Hence, the sales revenue is $240,000.

(1)

The cost of goods sold is calculated as follows:

Cost of goods sold=((Direct materials+Direct labor+Manufacturing overheads)×Number of units)=($15+$17+$8)×4000 units=$40×4000 units=$160,000

Hence, the cost of goods sold is $160,000.

(2)

f.

To determine

Explain the reason for the net loss.

f.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

The management failed to consider the cost of downstream and upstream while pricing the product. Only the cost of GAPP based prices were considered. The selling price of the product is $60 and the total cost price of the product is $70 (3). Therefore, the selling price is less than the cost per unit and this explains why the company is facing loss.

Working notes:

The total cost per unit is calculated as follows:

Total cost per unit=(Midstream+Upstream/Number of units+Downstream/Number of units)=$40+$50,000/4000 units+$70,000/4000 units=$40+$12.50+$17.50=$70

Hence, the total cost per unit is $70.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
PART 2. (22 marks) Mangal Furnishings produce serving trays for the tourist industry in a five-stage process - Cutting & Shaping, Assembly, Sanding, Finishing and Packaging. Upon entering the finishing process, before the trays are stained and polished, a specialized piece of equipment is used to engrave a logo on each tray. After Packaging, the trays are sent to the business warehouse for delivery to customers. The following data relates to the Finishing Process for the month of March during which 3,800 trays valued at $597.90 each were transferred in from the Sanding Process. Other production costs incurred during the month are summarized as follows: Direct Materials Added Direct Manufacturing Wages Hireage cost of specialized logo equipment Manufacturing Overhead $343,380 $830,150 $21,300 $412,100 Process inspection occurs during the process and normally 2% of the trays entering the Finishing process are rejected and sold as scrap to local retailers at $750 each. During the month…
Cline Manufacturing Company uses a job order system and maintains perpetual inventory records. Indicate the the appropriate account(s) to be debited and credited for the transactions listed below. (On multiple entries enter answers in alphabetical order.) Transactions 1. Raw materials were purchased on account. 2. Issued a check to Dixon Machine Shop for repair work on factory equipment. 3. Direct materials were requisitioned for Job 280. 4. Factory labor was paid as incurred. 5. Recognized direct labor and indirect labor used. 6. The production department requisitioned 7. indirect materials for use in the factory. Manufacturing overhead was applied to production based on a predetermined overhead rate of $8 per labor hour. 8. Goods that were completed were transferred to finished goods inventory. 9. Goods costing $80,000 were sold for $105,000 on account. 10. Paid for raw materials purchased previously on account. Account(s) Debited
Based on the screenshot, what is the maximim flow?

Chapter 10 Solutions

SURVEY OF ACCOUNT.(LL)-W/ACCESS>CUSTOM<

Knowledge Booster
Background pattern image
Accounting
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub
Text book image
Survey of Accounting (Accounting I)
Accounting
ISBN:9781305961883
Author:Carl Warren
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College
Text book image
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
alue Chain Analysis EXPLAINED | B2U | Business To You; Author: Business To You;https://www.youtube.com/watch?v=SI5lYaZaUlg;License: Standard Youtube License