- Water flows at Too₁ = 50 °C, hoo₁ = 3500 W/m² ° C in a pipe with = 1.25 cm, r2=1.33 cm and L= 1 m, the pipe has k= 16 W/m C. The outside of the pipe is exposed to a fluid with Too2=20° C, hoo₂ = 7.6 W/m²° C. Calculate the rate of heat lost by the pipe and find the temperature of the pipe outer surface T₂. Park L 8(51)
- Water flows at Too₁ = 50 °C, hoo₁ = 3500 W/m² ° C in a pipe with = 1.25 cm, r2=1.33 cm and L= 1 m, the pipe has k= 16 W/m C. The outside of the pipe is exposed to a fluid with Too2=20° C, hoo₂ = 7.6 W/m²° C. Calculate the rate of heat lost by the pipe and find the temperature of the pipe outer surface T₂. Park L 8(51)
Principles of Heat Transfer (Activate Learning with these NEW titles from Engineering!)
8th Edition
ISBN:9781305387102
Author:Kreith, Frank; Manglik, Raj M.
Publisher:Kreith, Frank; Manglik, Raj M.
Chapter10: Heat Exchangers
Section: Chapter Questions
Problem 10.33P
Related questions
Question

Transcribed Image Text:- Water flows at Too₁ = 50 °C, hoo₁ = 3500 W/m² ° C in a pipe with = 1.25 cm, r2=1.33 cm and
L= 1 m, the pipe has k= 16 W/m C. The outside of the pipe is exposed to a fluid with
Too2=20° C, hoo₂ = 7.6 W/m²° C. Calculate the rate of heat lost by the pipe and find the
temperature of the pipe outer surface T₂.
Park L
8(51)
AI-Generated Solution
Unlock instant AI solutions
Tap the button
to generate a solution
Recommended textbooks for you

Principles of Heat Transfer (Activate Learning wi…
Mechanical Engineering
ISBN:
9781305387102
Author:
Kreith, Frank; Manglik, Raj M.
Publisher:
Cengage Learning

Principles of Heat Transfer (Activate Learning wi…
Mechanical Engineering
ISBN:
9781305387102
Author:
Kreith, Frank; Manglik, Raj M.
Publisher:
Cengage Learning