Sales (@ $63 per unit) Cost of goods sold (@ $33 per unit) Gross margin Selling and administrative expenses* Net operating income $3 per unit variable; $252,000 fixed each year. The company's $33 unit product cost is computed as follows: Year 1 Year 2 $ 1,197,000 $ 1,827,000 957,000 870,000 339,000 $ 531,000 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead ($312,000+ 24,000 units) Absorption costing unit product cost Units produced Units sold 627,000 570,000 309,000 $261,000 Production and cost data for the first two years of operations are: Year 1 24,000 19,000 Year 2 24,000 29,000 $6 12 2 13 $33 Required: 1. Using variable costing, what is the unit product cost for both years? 2. What is the variable costing net operating income in Year 1 and in Year 2? 3. Reconcile the absorption costing and the variable costing net operating income figures for each year.
Sales (@ $63 per unit) Cost of goods sold (@ $33 per unit) Gross margin Selling and administrative expenses* Net operating income $3 per unit variable; $252,000 fixed each year. The company's $33 unit product cost is computed as follows: Year 1 Year 2 $ 1,197,000 $ 1,827,000 957,000 870,000 339,000 $ 531,000 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead ($312,000+ 24,000 units) Absorption costing unit product cost Units produced Units sold 627,000 570,000 309,000 $261,000 Production and cost data for the first two years of operations are: Year 1 24,000 19,000 Year 2 24,000 29,000 $6 12 2 13 $33 Required: 1. Using variable costing, what is the unit product cost for both years? 2. What is the variable costing net operating income in Year 1 and in Year 2? 3. Reconcile the absorption costing and the variable costing net operating income figures for each year.
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Sales (@ $63 per unit)
Cost of goods sold (@ $33 per unit)
Gross margin
Selling and administrative expenses*
Net operating income
Direct materials
Direct labor
*$3 per unit variable; $252,000 fixed each year.
The company's $33 unit product cost is computed as follows:
Year 1
Year 2
$ 1,197,000 $1,827,000
Units produced
Units sold
627,000
570,000
309,000
$ 261,000
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead ($312,000 + 24,000 units)
Absorption costing unit product cost
Production and cost data for the first two years of operations are:
Year 1
24,000
19,000
Year 2
24,000
29,000
957,000
870,000
339,000
$ 531,000
$6
12
13
$ 33
Required:
Using variable costing, what is the unit product cost for both years?
2. What is the variable costing net operating income in Year 1 and in Year 2?
3. Reconcile the absorption costing and the variable costing net operating income figures for each year.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 5 steps

Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education