Question: Carter Manufacturing uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of the single product it produces: Cost Component Standard Requirement Direct materials 5 gallons at $9 per gallon Direct labor 1.5 hours at $18 per hour During August, the company produced 7,500 units and incurred the following costs: Cost Component Direct materials purchased Direct materials used Direct labor used Actual Usage and Cost 32,000 gallons at $9.30 per gallon 30,500 gallons 11,400 hours at $17.80 per hour The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. Required: The materials price variance for August was:

Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Chapter5: Process Costing
Section: Chapter Questions
Problem 2PB: The following product costs are available for Kellee Company on the production of eyeglass frames:...
icon
Related questions
Question

Certer manufacturing uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of the single product it produces:

Question:
Carter Manufacturing uses standard costing and has established the following direct
material and direct labor standards for each unit of the single product it produces:
Cost Component Standard Requirement
Direct materials 5 gallons at $9 per gallon
Direct labor
1.5 hours at $18 per hour
During August, the company produced 7,500 units and incurred the following costs:
Cost Component
Direct materials purchased
Direct materials used
Direct labor used
Actual Usage and Cost
32,000 gallons at $9.30 per gallon
30,500 gallons
11,400 hours at $17.80 per hour
The direct materials purchases variance is computed when the materials are
purchased.
Required:
The materials price variance for August was:
Transcribed Image Text:Question: Carter Manufacturing uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of the single product it produces: Cost Component Standard Requirement Direct materials 5 gallons at $9 per gallon Direct labor 1.5 hours at $18 per hour During August, the company produced 7,500 units and incurred the following costs: Cost Component Direct materials purchased Direct materials used Direct labor used Actual Usage and Cost 32,000 gallons at $9.30 per gallon 30,500 gallons 11,400 hours at $17.80 per hour The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. Required: The materials price variance for August was:
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Cost Accounting
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub
Financial And Managerial Accounting
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337902663
Author:
WARREN, Carl S.
Publisher:
Cengage Learning,