Question 7 A well is pumped from a confined aquifer at a constant rate of 1000 gallons per minute (gpm). The following data were collected during the pumping test: . Distance from the well to the observation well (r) = 150 feet Differential drawdown (Ah) in the observation well at this distance = 2.5 feet Aquifer properties: Transmissivity (T) = 25,000 gpd/ft • Storativity (S)- 0.0005 (dimensionless) Pumping time (t) = 5 hours Watch your units !! Using the above information, calculate the drawdown (h) in feet in the observation well at a distance of 150 feet after 5 hours of pumping. (Use the powerpoint slides for approximations for the well function W(u).

Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
icon
Related questions
Question
Question 7
A well is pumped from a confined aquifer at a constant rate of 1000 gallons per minute (gpm). The following data were collected during the pumping
test:
.
Distance from the well to the observation well (r) = 150 feet
Differential drawdown (Ah) in the observation well at this distance = 2.5 feet
Aquifer properties:
Transmissivity (T) = 25,000 gpd/ft
• Storativity (S)- 0.0005 (dimensionless)
Pumping time (t) = 5 hours
Watch your units !!
Using the above information, calculate the drawdown (h) in feet in the observation well at a distance of 150 feet after 5 hours of pumping. (Use the
powerpoint slides for approximations for the well function W(u).
Transcribed Image Text:Question 7 A well is pumped from a confined aquifer at a constant rate of 1000 gallons per minute (gpm). The following data were collected during the pumping test: . Distance from the well to the observation well (r) = 150 feet Differential drawdown (Ah) in the observation well at this distance = 2.5 feet Aquifer properties: Transmissivity (T) = 25,000 gpd/ft • Storativity (S)- 0.0005 (dimensionless) Pumping time (t) = 5 hours Watch your units !! Using the above information, calculate the drawdown (h) in feet in the observation well at a distance of 150 feet after 5 hours of pumping. (Use the powerpoint slides for approximations for the well function W(u).
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps with 3 images

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Elements Of Electromagnetics
Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press
Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON
Thermodynamics: An Engineering Approach
Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education
Control Systems Engineering
Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY
Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning
Engineering Mechanics: Statics
Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY