L2 L₁ = 8 cm L₂ = 16 cm Material: silicon steel S₂ = 3 cm² S₁ = 5 cm² 0.5 cm L2 Figure 8.13 See Problem D8.9. D8.9. Given the magnetic circuit of Figure 8.13, assume B = 0.6 T at the midpoint of the left leg and find: (a) Vm,air; (b) Vm,steel; (c) the current required in a 1300-turn coil linking the left leg. Ans. 3980 A t; 72 A t; 3.12 A

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
7th Edition
ISBN:9781337900348
Author:Stephen L. Herman
Publisher:Stephen L. Herman
Chapter29: Dc Generators
Section: Chapter Questions
Problem 5RQ: What are interpoles, and what is their purpose?
icon
Related questions
Question

engineering electromagnetics subject

L2
L₁ = 8 cm
L₂ = 16 cm
Material: silicon steel
S₂ = 3 cm²
S₁ = 5 cm²
0.5 cm
L2
Figure 8.13 See Problem D8.9.
D8.9. Given the magnetic circuit of Figure 8.13, assume B = 0.6 T at the
midpoint of the left leg and find: (a) Vm,air; (b) Vm,steel; (c) the current required
in a 1300-turn coil linking the left leg.
Ans. 3980 A t; 72 A t; 3.12 A
Transcribed Image Text:L2 L₁ = 8 cm L₂ = 16 cm Material: silicon steel S₂ = 3 cm² S₁ = 5 cm² 0.5 cm L2 Figure 8.13 See Problem D8.9. D8.9. Given the magnetic circuit of Figure 8.13, assume B = 0.6 T at the midpoint of the left leg and find: (a) Vm,air; (b) Vm,steel; (c) the current required in a 1300-turn coil linking the left leg. Ans. 3980 A t; 72 A t; 3.12 A
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps with 4 images

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning