An ideal silicon p-n junction has Np= 2x10' cm, NA= 10 cm 2x10* cm? (a) Calculate the theoretical saturation current at 300K. (b) Calculate the forward and reverse and tn = tp = 10° s, and a device area of currents at + 0.7 V.
An ideal silicon p-n junction has Np= 2x10' cm, NA= 10 cm 2x10* cm? (a) Calculate the theoretical saturation current at 300K. (b) Calculate the forward and reverse and tn = tp = 10° s, and a device area of currents at + 0.7 V.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:An ideal silicon p-n junction has Np= 2x10" cm , NA= 1015 cm , and tn = tp = 10-° s, and a device area of
2x10 cm? (a) Calculate the theoretical saturation current at 300K. (b) Calculate the forward and reverse
currents at ±0.7 V.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
