a Bar of intrinsic silicon having a cross-sectional area of 3x10-4 m² has an n; = 1.5×10¹6 m²³. If n = 0.14 m²/V.sand up = 0.05 m²/V.s, how long should the bar be in order that the current in it be 1.2 mA when 9 V is applied across its ends.
a Bar of intrinsic silicon having a cross-sectional area of 3x10-4 m² has an n; = 1.5×10¹6 m²³. If n = 0.14 m²/V.sand up = 0.05 m²/V.s, how long should the bar be in order that the current in it be 1.2 mA when 9 V is applied across its ends.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:a Bar of intrinsic
-3
silicon having a cross-sectional area of 3x10-4 m² has an
n; = 1.5×10¹6 m²³. If n = 0.14 m² /V.sand up = 0.05 m²/V.s, how long should the bar be in
order that the current in it be 1.2 mA when 9 V is applied across its ends.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
