A bone sample has a density p = 1.2x10 kg/m³, a molar mass m = 217 g/mol and an interaction cross section per atom o = 6.0x10-22 cm². Determine the linear attenuation coefficient u (in cm²¹) and the half value layer (in cm). Assume there is no scattering when the radiation interacts with the bone sample. Express the values to 3 significant figures, if necessary.
A bone sample has a density p = 1.2x10 kg/m³, a molar mass m = 217 g/mol and an interaction cross section per atom o = 6.0x10-22 cm². Determine the linear attenuation coefficient u (in cm²¹) and the half value layer (in cm). Assume there is no scattering when the radiation interacts with the bone sample. Express the values to 3 significant figures, if necessary.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:B4. A bone sample has a density p = 1.2x10³ kg/m³, a molar mass m = 217 g/mol and an
interaction cross section per atom o = 6.0x10-22 cm². Determine the linear attenuation
coefficient µ (in cm-¹) and the half value layer (in cm). Assume there is no scattering when
the radiation interacts with the bone sample.
Express the values to 3 significant figures, if necessary.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 4 images
