Module 3 Unit 3 Assignment C

docx

School

Fanshawe College *

*We aren’t endorsed by this school

Course

MI-JUN ACE

Subject

Mechanical Engineering

Date

Jan 9, 2024

Type

docx

Pages

2

Uploaded by CountComputerBoar33

Report
MODULE 3 UNIT 3 Assignment Part C By: Connie Warburton This assignment is to be sent to your instructor for evaluation. 1. Assuming pressure remains constant, calculate the final volume in each of the following cases: (6 points) a) A volume of 35.0 mL of gaseous hydrogen is heated from 20 °C to 120 °C; Vf = Vi x Tf / Ti ...K = o C + 273 … K= 20 + 273 = 293 / K= 120 + 273 = 393 Vf = 35.0 x 393 / 293 Vf = 46.9453924915 Vf = 46.9 mL b) A volume of 15 L of air is chilled from 80 °C to -25 °C. K = o C + 273 … K = 80 + 273 = 353 / K = -25 + 273 = 248 Vf = Vi x Tf /Ti Vf = 15 x 248 / 353 Vf = 10.5382436261 Vf = 10.5 L 2. What is the final volume if 3.4 L of nitrogen gas at 400 K is cooled to 200 K and kept at the same pressure? (3 points) Vf = Vi x Tf / Ti Vf = 3.4 x 200 / 400 Vf = 1.7 L 3. A man heats a balloon in the oven. If the balloon initially has a volume of 0.4 L and a temperature of 20 °C, what will the volume of the balloon be after he heats it to 250 °C? (3 points) K = o C + 273 ….. K = 20 +273 = 293 / K = 250 + 273 = 523 Vf = Vi x Tf / Ti Vf = 0.4 x 523 / 293 Vf = 0.7139931741 Vf = 0.71 L Submission Instructions Submit your assignment using the drop box on the Assignment page for this unit. Include references.
References: Fanshawe College. (2023) “Module 3 Unit 3 Presentation” Retrieved from https://olmoodle.ontariolearn.com/mod/scorm/player.php? a=8777¤torg=articulate_rise&scoid=17764&sesskey=8GAAYfED4s&display =popup&mode=normal
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help