Module 3 Unit 3 Assignment D new

docx

School

Fanshawe College *

*We aren’t endorsed by this school

Course

MI-JUN ACE

Subject

Mechanical Engineering

Date

Jan 9, 2024

Type

docx

Pages

3

Uploaded by CountComputerBoar33

Report
MODULE 3 UNIT 3 Assignment Part D By: Connie Warburton This assignment is to be sent to your instructor for evaluation. 1. A sample of argon goes from 500 K to 350 K and its pressure changes from 280 kPa to 380 kPa. If the initial volume is 18 L, what is the final volume? (4 marks) atm = kPa …. 280 x 1 / 101.325 = 2.76 atm…. 380 x 1 / 101.325 = 3.75 atm Vf = Vi x Pi / Pf x Tf / Ti Vf = 18 L x 2.76 atm / 3.75 atm x 350 K / 500 K Vf = 9.2736 L Vf = 9.3 L 2. A sample of neon experiences a pressure drop from 75 kPa to 53 kPa. The temperature increases from 27 o C to 93 o C. If the initial volume is 12 L, what is the final volume? (4 marks) atm = kPa … 75 x 1 / 101.325 = 0.74 …. 53 x 1 / 101.325 = 0.52 K = o C …. 27 + 273 = 300 …. 93 + 273 = 366 Vf = Vi x Pi / Pf x Tf / Ti Vf = 12 L x 0.74 atm / 0.52 atm x 366 K / 300 K Vf = 20.8338461538 L Vf = 20.8 L 3. A sample of gas has a volume of 5.23 mL at a pressure of 72.6 kPa and a temperature of 25° C. What will be the volume of the gas if the pressure is changed to 124 kPa and the temperature is changed to 0° C? (4 marks) L = mL … 5.23 x 1 / 1000 = 0.00523 K = o C … 25 + 273 = 298 … 0 + 273 = 273 atm = kPa … 72.6 x 1 / 101.325 = 0.72 …. 124 x 1 / 101.325 = 1.22 Vf = Vi x Pi / Pf x Tf / Ti Vf = 0.00523 L x 0.72 atm / 1.22 atm x 273 K / 298 K Vf= 0.00283 L or 2.83 mL 4. A gas balloon has a volume of 106.0 L at 45° C and 98.66 kPa. What will its volume be at 20° C and 104.0 kPa? (4 marks) K = o C … 45 + 273 = 318 …. 20 + 273 = 293 atm = kPa … 98.66 x 1 / 101.325 = 0.974 …. 104.0 x 1 / 101.325 = 1.026 Vf = Vi x Pi / Pf x Tf / Ti Vf = 106.0 L x 0.974 atm / 1.026 atm x 293 K / 318 K Vf = 92.72 L
Total: _____/ 16 marks Submission Instructions Submit your assignment using the drop box on the Assignment page for this unit. Include references.
References: Fanshawe College. (2023) “Module 3 Unit 3 Presentation” Retrieved from https://olmoodle.ontariolearn.com/mod/scorm/player.php? a=8777¤torg=articulate_rise&scoid=17764&sesskey=8GAAYfED4s&display =popup&mode=normal
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help