TPN Practice Problems

docx

School

University of Alabama *

*We aren’t endorsed by this school

Course

465

Subject

Chemistry

Date

Feb 20, 2024

Type

docx

Pages

10

Uploaded by KidKangaroo4464

Report
TPN Practice Problems Your patient is receiving 1L of D 50 W per day. How many kcal and grams of dextrose are provided daily? D 50 W = 50% dextrose 0.5 x 1000 ml = 500 g dextrose Dextrose provides 3.4 kcal/g 500 g x 3.4 = 1700 kcal So, if you gave a patient 1L of D 50 W, you would be giving 500 g dextrose and 1700 kcal. Your patient is receiving 1L of D 50 W per day. What is the osmolarity of the solution? D 50 W = 50% dextrose 0.5 x 1000 ml = 500 g dextrose/L Osmolarity = 5 x g/L dextrose 5 x 500 g/L = 2500 mOsm/L So, D 50 W provides 500 g dextrose/L and 2500 mOsm/L Your patient is receiving 700 ml of D 50 W per day. How many kcal and grams of dextrose are provided daily? D 50 W = 50% dextrose 0.5 x 1000 ml = 500 g dextrose in 1L We are only giving 700 ml (or 0.7 L) 0.7 x 500 g = 350 g dextrose Dextrose provides 3.4 kcal/g 350 g x 3.4 = 1190 kcal So, if you gave a patient 700 ml of D 50 W, you would be giving 350 g dextrose and 1190 kcal. Your patient is receiving 700 ml of D 50 W per day. What is the osmolarity of this solution?
D 50 W = 50% dextrose 0.5 x 1000 ml = 500 g dextrose in 1L Osmolarity = 5 x g/L dextrose 5 x 500 g/L = 2500 mOsm/L Note: Osmolarity is calculated as mOsm/L, so you aren’t concerned with how many liters you’re giving; you’re concerned with g/L. Your patient is receiving 500 ml of D 20 W per day. How many kcal and grams of dextrose are provided daily? D 20 W = 20% dextrose 0.2 x 1000 ml = 200 g dextrose in 1L We are only giving 500 ml (or 0.5 L) 0.5 x 200 g = 100 g dextrose Dextrose provides 3.4 kcal/g 100 g x 3.4 = 340 kcal So, if you gave a patient 500 ml of D 20 W, you would be giving 100 g dextrose and 340 kcal. Your patient is receiving 500 ml of D 20 W per day. What is the osmolarity of this solution? D 20 W = 20% dextrose 0.2 x 1000 ml = 200 g dextrose in 1L Osmolarity = 5 x g/L dextrose 5 x 200 g/L = 1000 mOsm/L Note: Osmolarity is calculated as mOsm/L, so you aren’t concerned with how many liters you’re giving; you’re concerned with grams/L. Your patient is receiving D 70 W at 50 ml/hr. How many kcal and grams of dextrose are they receiving per day? D 70 W = 70% dextrose 0.7 x 1000 ml = 700 g dextrose in 1L We are giving 50 ml/hr x 24 hrs = 1200 ml (or 1.2 L)
1.2 L x 700 g/L = 840 g dextrose Dextrose provides 3.4 kcal/g 840 g x 3.4 = 2856 kcal So, if you gave a patient 1.2 L of D 70 W, you would be giving 840 g dextrose and 2856 kcal. Your patient is receiving D 70 W at 50 ml/hr. What is the osmolarity of the solution? D 70 W = 70% dextrose 0.7 x 1000 ml = 700 g dextrose in 1L Osmolarity = 5 x g/L dextrose 5 x 700 g/L = 3500 mOsm/L Note: Osmolarity is calculated as mOsm/L, so you aren’t concerned with how many liters you’re giving, you’re concerned with g/L. Your patient is receiving 500 ml of 10% AA per day. How many kcal and grams of AA are they receiving daily? 10% AA 0.1 x 1000 ml = 100 g AA in 1 L We are giving 500 ml/day, so 0.5 L 0.5 L x 100 g/L = 50 g AA AA provides 4 kcal/g 50 g x 4 = 200 kcal from AA So, if you gave a patient 0.5 L of 10% AA, you would be giving 50 g AA and 200 kcal . Your patient is receiving 500 ml of 10% AA per day. What is the osmolarity of the solution? 10% AA 0.1 x 1000 ml = 100 g AA in 1 L Osmolarity = 10 x g/L AA 10 x 100 g/L = 1000 mOsm/L
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
Your patient is receiving 8.5% AA at 50 ml/hr. How many kcal and grams of protein are they receiving per day? 8.5% AA 0.085 x 1000 ml = 85 g AA in 1L We are giving 50 ml/hr x 24 hrs = 1200 ml (or 1.2 L) 1.2 L x 85 g/L = 102 g AA AA provides 4 kcal/g 102 g x 4 = 408 kcal from AA So, if you gave a patient 1.2 L of 8.5% AA, you would be giving 102 g AA and 408 kcal. Your patient is receiving 8.5% AA at 50 ml/hr. What is the osmolarity of the solution? 8.5% AA 0.085 x 1000 ml = 85 g AA/L Osmolarity = 10 x g/L AA 10 x 85 g/L = 850 mOsm/L Your patient is receiving 250 ml of 20% lipid per day. How many kcal and grams of lipid does this provide? 20% lipid 0.2 x 1000 ml = 200 g/L We are giving 250 ml, so 0.25 L 200 g/L x 0.25 L = 50 g lipid 20% lipid provides 10 kcal/g 50 g x 10 kcal/g = 500 kcal Your patient is receiving 250 ml of 20% lipid per day. What is the osmolarity of this solution?
N/A – lipid does NOT contribute to osmolarity Your patient is receiving 500 ml of 10% lipid today. How many kcal and grams of lipid does this provide? 10% lipid 0.1 x 1000 ml = 100 g/L We are giving 500 ml, so 0.5 L 100 g/L x 0.5 L = 500 g lipid 10% lipid provides 11 kcal/g 50 g x 11 kcal/g = 550 kcal Your patient is receiving D 50 W and 10% AA at 85 ml/hr. How many kcal, grams of protein, and grams of CHO are provided daily? D 50 W = 50% dex = 0.5 x 1000 ml = 500 g/L 10% AA = 0.1 x 1000 ml = 100 g/L 85 ml/hr x 24 hrs = 2040 ml, or 2.04 L 2.04 L x 500 g/L dex = 1020 g dextrose 2.04 L x 100 g/L AA = 204 g AA 1020 g dextrose x 3.4 kcal/g = 3468 kcal/dex 204 g AA x 4 kcal/g = 816 kcal/AA Total kcal: 3468 + 816 = 4284 kcal Your patient is receiving D 50 W and 10% AA at 85 ml/hr. What is the osmolarity of the solution? 50% dex = 500 g/L 500 g/L x 5 = 2500 mOsm/L 10% AA = 100 g/L 100 g/L x 10 = 1000 mOsm/L
Total osmolarity: 2500 + 1000 = 3500 mOsm/L Your patient is receiving D 50 W and 10% AA at 85 ml/hr. Could this solution be given via PPN? Total osmolarity: 2500 + 1000 = 3500 mOsm/L No , the solution is > 900 mOsm/L, so it could NOT be given via PPN. It could only be given via central TPN. Your patient is receiving 450 ml of D 50 W and 600 ml of 8.5% AA per day. How many grams of dextrose and AA is he receiving daily? D 50 W = 50% dextrose = 500 g/L 500 g/L x 0.45 L = 225 g dex 8.5% AA = 0.85 x 1000 ml = 85 g/L 85 g/L x 0.6 L = 51 g AA Your patient is receiving 450 ml of D 50 W and 600 ml of 8.5% AA per day. How many kcal is he receiving daily? 225 g dex x 3.4 kcal/g = 765 kcal dextrose 51 g AA x 4 kcal/g = 204 kcal AA Total kcal: 765 + 204 = 969 kcal Your patient is receiving 450 ml of D 50 W and 600 ml of 8.5% AA per day. What is the osmolarity of the solution? Should it be given as TPN or PPN? D 50 W = 50% dex = 500 g/L 500 g/L x 5 = 2500 mOsm/L 8.5% AA = 0.085 x 1000 ml = 85 g/L 85 g/L x 10 = 850 mOsm/L Total Osmolarity: 2500 + 850 = 3350 mOsm/L
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
This CANNOT be given via PPN. It should be given via TPN. o For PPN, it should be ≤ 900 mOsm/L Your patient weighs 75 kg. How many grams of dextrose can she tolerate per day (using 3 – 5 mg/kg/min)? 3 mg/kg/min – 5 mg/kg/min There are 1440 min/day (24 hrs x 60 min) 3 x 75 x 1440 = 324000 mg CHO = 324 g 5 x 75 x 1440 = 540000 mg CHO = 540 g So, she can tolerate 324 – 540 g dex/day Your patient needs 125 g protein per day. Your pharmacy stocks 12% AA. How many ml of 12% AA does she need per day to meet her needs? 12% AA = 120 g/L 125 g ÷ 120 g/L = 1.042 L 1.042 L = 1042 ml Your patient needs 1042 ml of 12% AA to provide her with 125 g protein/day. Your patient needs 90 g protein per day. Your pharmacy stocks 10% AA. How many ml of 10% AA does she need per day to meet her needs? 10% AA = 100 g/L 90 g ÷ 100 g/L = 0.9 L 0.9 L = 900 ml Your patient needs 900 ml of 10% AA to provide her with 90 g protein/day. A TPN bag with 1500 ml has a final concentration of 8% dextrose and 3.2% AA. How many grams of dextrose and AA does the bag contain? 8% dextrose = 0.08 x 1000 ml = 80 g/L dex 3.2% AA = 0.032 x 1000 ml = 32 g/L AA We are giving 1500 ml, or 1.5 L 80 g/L x 1.5 L = 120 g dextrose 32 g x 1.5 L = 48 g AA
A TPN bag with 1500 ml has a final concentration of 8% dextrose and 3.2% AA. How many kcal does the bag provide? 80 g/L x 1.5 L = 120 g dextrose 120 g x 3.4 kcal/g = 408 kcal from dex 32 g/L x 1.5 L = 48 g AA 48 g x 4 kcal/g = 192 kcal from AA Total kcal: 408 + 192 = 600 kcal. A TPN bag with 1500 ml has a final concentration of 8% dextrose and 3.2% AA. What is the osmolarity of the solution? Can you give via PPN? 80 g/L dex x 5 = 400 mOsm/L 32 g/L AA x 10 = 320 mOsm/L Total Osmolarity: 400 + 320= 820 mOsm/L Yes , you can give this via PPN, as the total osmolarity is ≤ 900 mOsm/L. Your patient who weighs 60 kg needs 1800 kcal & 60 g protein/day. Your pharmacy stock D 50 W, 10% AA, and 20% lipid. Write a TPN prescription to meet his needs. Step 1: Determine how many ml of AA to provide. o 10% AA provides 100 g/L o Your patient needs 60 g o 60 g ÷ 100 g/L = 0.6 or 600 ml o Your patient needs 600 ml of 10% AA Step 2: Determine how many grams dex to provide. (using 3 – 5 mg/kg/min) o 3 mg/kg/min 3 x 60 x 1440 = 259200 mg of CHO, or 259.2 g CHO o 5 mg/kg/min 5 x 60 x 1440 = 432000 mg of CHO, or 432 g CHO o So, your patient needs ~259 – 432 g CHO/day o Let’s go in the middle and aim for 350 g dextrose/day It’s also correct as 259 + 432 = 691 / 2 = 345.5 = 346 g dex/day
Step 3: Determine how many ml of dex to provide. o We want to give 350 g dex/day o D 50 W provides 500 g/L o 350 g ÷ 500 g/L = 0.7 L or 700 ml D 50 W Step 4a: Calculate the remaining kcal to provide from lipid. o We’re giving 60 g AA and 350 g CHO/day o 60 g AA x 4 kcal/g = 240 kcal AA o 350 g CHO x 3.4 kcal/g = 1190 kcal dextrose o 1800 kcal total – 240 – 1190 = 370 kcal left to give from lipid Step 4b: Make sure this is < 30% of kcal. o 370 kcal from lipid ÷ 1800 kcal total = 0.2056 = 20.56% kcal from lipid o We are under 30%, so we are good Step 5: Determine how many ml of lipid to provide. o 20% lipid provides 10 kcal/g o 370 kcal of lipid ÷ 10 kcal/g = 37 g lipid o 20% lipid provides 200 g/L o We need to provide 37 g o 37 g ÷ 200 g/L = 0.185 L or 185 ml of 20% lipid Our final TPN prescription is: o 600 ml of 10% AA o 700 ml of D 50 W o 185 ml of 20% lipid o Let’s verify how much this provides 10% AA = 100 g/L x 0.6 L = 60 g AA 60 g x 4 kcal/g = 240 kcal from AA 50% dex = 500 g/L x 0.7 L = 350 g dex 350 g x 3.4 kcal/g = 1190 kcal dex 20% lipid = 200 g/L x 0.185 L = 37 g lipid 37 g x 10 kcal/g = 370 kcal lipid Total kcal: 240 + 1190 + 370 = 1800 kcal Our TPN prescription is: 600 ml of 10% AA, 700 ml of D 50 W, 185 ml of 20% lipid. What is the final concentration of this solution?
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
Total volume: 600 ml + 700 ml + 185 ml = 1485 ml 60 g AA / 1485 ml = 0.0404 = 4.04% AA 350 g dex / 1485 ml = 0.2357 = 23.57% dex 37 g lipid / 1485 ml = 0.0249 = 2.49% lipid