
Concept explainers
A source-free RC circuit has R = 4 kΩ and C = 22 μF, and with the knowledge that v(0) = 5 V, (a) write an expression for v(t) valid for t > 0; (b) compute v(t) at t = 0, t = 50 ms, and t = 500 ms; and (c) calculate the energy stored in the capacitor at t = 0, t = 50 ms, and t = 500 ms.
(a)

Write an expression for
Answer to Problem 1E
The expression for
Explanation of Solution
Given Data:
The initial value of the voltage across the capacitor is
The resistance of
The capacitance of
Formula used:
The expression for the time constant for
Here,
The expression for the voltage across the capacitor for
Here,
Calculation:
Substitute
Substitute
Conclusion:
Thus, the expression for
(b)

Find
Answer to Problem 1E
The value of the voltage
Explanation of Solution
Given Data:
The time at which voltage has to be calculated is
Calculation:
Substitute
Substitute
Substitute
Conclusion:
Thus, the value of the voltage
(c)

Find the value of energy stored in the capacitor for different time periods.
Answer to Problem 1E
The energy stored in the capacitor at
Explanation of Solution
Given Data:
The time is
Formula used:
The expression for the energy stored in the capacitor is as follows.
Here,
Calculation:
Substitute
Substitute
Substitute
Conclusion:
Thus, the energy stored in the capacitor at
Want to see more full solutions like this?
Chapter 8 Solutions
Loose Leaf for Engineering Circuit Analysis Format: Loose-leaf
Additional Engineering Textbook Solutions
SURVEY OF OPERATING SYSTEMS
Automotive Technology: Principles, Diagnosis, And Service (6th Edition) (halderman Automotive Series)
Vector Mechanics For Engineers
Starting Out with C++: Early Objects (9th Edition)
Starting Out with Java: From Control Structures through Data Structures (4th Edition) (What's New in Computer Science)
Modern Database Management
- C(s) a) Reduce the following system to a single transfer function G(s): R(s) G3(s) R(s) C(s) G1(s) G2(s) G4(s) b) If the input r(t) is a step signal, what will be the output C(s)? Hint: Move the block G₂(s).arrow_forwardConsider the following electrical system. In the figure, u(t) and y(t) denote the input and output voltages, respectively. Please note that y(t) is the voltage across the resistor. с u(t) +1 y(t) R 0000 a) Find the differential equation model of the system. b) Write the transfer function H(s) = Y(s) of the system. U(s) c) If u(t) = 1 volt, what will be the steady-state output voltage?arrow_forwardQ1: A Moore model sequential network has one input (X) and two outputs (Z2 Z1). An output Z2 = 1 and Z1 =0 occurs every time the input sequence 110 is completed and An output Z2 = 0 and Z1 1 occurs every time the input sequence 010 is completed otherwise Z2 = 0 and Z1 =0. Overlap is not allowed. Use D flip-flops in your design: a) Sketch the state diagram with minimum number of states. b) Construct the state table. = c) Construct the state assigned table. d) Determine the next-state and output logic expressions. e) Sketch the logic circuit.arrow_forward
- Consider the following system where two objects are separated by a thermal conductor with thermal resistance R = 1. The temperatures of the objects are denoted by T₁ (t) and T2(t) and their thermal capacities are C₁ = 1 and C2 = 2. Assume, quantities follow their respective SI units. T₁(+) C₁ = 1 12(+) C₂=2 R=1 |T,(0) = 20° -Insulator: no heat flow 5260033500 If the initial temperatures of the two objects are 20°C and 50°C respectively, what will be the steady-state values of the temperatures of these two objects? What is the impact of R in the steady-state value?arrow_forward1 ΚΩ N₁ m ZL (10+j4) ks2 178/0° V N2 -202 Ω Figure P11.31 Circuit for Problem 11.31.arrow_forwardHW_#6 HW_06.pdf EE 213-01 Assignments zm Rich LTI uah.instructure.com Z (MAE 272-01) (SP25) DYNAMICS b My Questions | bartleby ✓ Download → Info Page 1 > of 2 - ZOOM + 1) (5 pts) Note have to use nodal analysis at Vp and Vn. a) Determine Vout in the following ideal op-amp circuit. The power supplies supplying power to the op-amp have voltage values of ±15 volts (Vcc = +15 Volts, -VCC = -15Volts) b) Determine the value of RĘ that makes Vo, -15 Volts. c) What value of RF makes Vo = 0 Volts? out F out = 2V 1V 25K 10K 2V 1V 30K 100K RF 12K 12K + E น out E 2) (5 pts) Find Vout in the following circuit. Perform nodal analysis at nodes VN, VP and Va 20K Va 20K 10K 10K 1 V 2 V 5K Vout 15K Note: There is no restriction on the value for Vout for this problem. 3) (5 pts) For the Thevenin equivalent circuit shown, answer the following questions: 250 Ohms a 200 V ° b a) What load resistor results in maximum power delivered to that resistor? b) What is the maximum power delivered to the resistor in…arrow_forward
- A 30 kVA, single-phase transformer is rated 240/120 volts is connected as a 120 / 360 volt autotransformer. Determine the rating of the auotransformer.arrow_forwardI just want a human answerarrow_forwardDesign a synchronous Up/Down counter to produce the following sequence (4 9 2,0,7,6,3,1,5) using T flip-flop. The counter should count up when Up/Down =1, and down when Up/Down = 0.arrow_forward
- Q2: Using minimum number of D flip-flops, design a synchrounus counter. The counter counts in the sequence 0,15,2,7,0,15,....... When its enable input x is equal to 1; otherwise the counter is idle.arrow_forwardDesign a synchronous Up/Down counter to produce the following sequence (4 9 2,0,7,6,3,1,5) using T flip-flop. The counter should count up when Up/Down =1, and down when Up/Down = 0.arrow_forwardCan you elaborate on how to determine the direction along with solving the requirements? A uniform plane wave propagation in media has: र E = 2 e sin (let-pz) ay Erol, Mr = 20, 6-35/m Find α, B, πarrow_forward
- Introductory Circuit Analysis (13th Edition)Electrical EngineeringISBN:9780133923605Author:Robert L. BoylestadPublisher:PEARSONDelmar's Standard Textbook Of ElectricityElectrical EngineeringISBN:9781337900348Author:Stephen L. HermanPublisher:Cengage LearningProgrammable Logic ControllersElectrical EngineeringISBN:9780073373843Author:Frank D. PetruzellaPublisher:McGraw-Hill Education
- Fundamentals of Electric CircuitsElectrical EngineeringISBN:9780078028229Author:Charles K Alexander, Matthew SadikuPublisher:McGraw-Hill EducationElectric Circuits. (11th Edition)Electrical EngineeringISBN:9780134746968Author:James W. Nilsson, Susan RiedelPublisher:PEARSONEngineering ElectromagneticsElectrical EngineeringISBN:9780078028151Author:Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.Publisher:Mcgraw-hill Education,





