Operations and Supply Chain Management (Mcgraw-hill Education)
Operations and Supply Chain Management (Mcgraw-hill Education)
15th Edition
ISBN: 9781259666100
Author: F. Robert Jacobs, Richard B Chase
Publisher: McGraw-Hill Education
bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 6, Problem 8OQ

a)

Summary Introduction

To determine: The time and parts costs for the dozen units.

Introduction: It is the rate to measure the performance of the person in the new skills and in gaining experiences.

a)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given information:

The first unit produced by Company L took 5,000 hours for production and required $250,000 worth of material. The second unit took 3,500 hours and $200,000. It is given that labor is $30 per hour.

Estimate the learning rate for labor:

Estimate the learning rate for Unit 1 to Unit 2:

It is calculated by dividing the time taken to complete the second unit and first unit.

Learning percentage=Time taken to complete second unitTime taken to complete first unit=3,5005,000=70%

Hence, the learning percentage is 70%.

Estimate the learning rate for material:

Estimate the learning rate for Unit 1 to Unit 2:

It is calculated by dividing the time taken to complete the second unit and first unit.

Learning percentage=Time taken to complete second unitTime taken to complete first unit=200,000250,000=80%

Hence, the learning percentage is 80%.

Determine the labor cost for 10 more units:

It is computed by subtracting the cumulative value for 2 units from cumulative value for 12 units and multiplying it with the time to produce first unit and labor cost per hour.

Labor cost for10 more units}=(Cumulative value for 12 unitsCumulative value for 2 units)×(Time to producefirst unit)×(Labor costper hour)=(5.5011.700)×5,000×30=3.801×5,000×30=$570,150

The cumulative values can be determined using the table of cumulative values. For example, 5.501 is the cumulative value for 12 units and 70% learning rate.

Hence, the labor cost for 10 more units is $570,150.

Determine the material cost for 10 more units:

It is computed by subtracting the cumulative value for 2 units from cumulative value for 12 units and multiplying it with the time to produce first unit and labor cost per hour.

Material cost for10 more units}=(Cumulative value for 12 unitsCumulative value for 2 units)×(Cost to producefirst unit)=(7.2271.800)×250,000=5.427×250,000=$1,356,750

The cumulative values can be determined using the table of cumulative values. For example, 5.427 is the cumulative value for 12 units and 80% learning rate.

Hence, the material cost for 10 more units is $1,356,750.

Compute the total cost:

It is computed by adding labor cost and material cost.

Total cost=Labor costMaterial cost=$570,150+$1,356,750=$1,926,900

Hence, the total cost is $1,926,900.

b)

Summary Introduction

To determine: The way the reassignment of personnel and equipment to another project would affect the subsequent bid.

Introduction: It is the rate to measure the performance of the person in the new skills and in gaining experiences.

b)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given information:

The first unit produced by Company L took 5,000 hours for production and required $250,000 worth of material. The second unit took 3,500 hours and $200,000. It is given that labor is $30 per hour.

Determine the labor cost for 10 more units:

Labor cost for10 more units}=(Cumulative valuefor 10 units)×(Time to producefirst unit)×(Labor costper hour)=(4.931)×5,000×30=$739,650

The cumulative values can be determined using the table of cumulative values. For example, 4.931 is the cumulative value for 10 units and 70% learning rate.

Hence, the labor cost for 10 more units is $739,650.

Determine the material cost for 10 more units:

Material cost for10 more units}=(Cumulative valuefor 10 units)×(Cost to producefirst unit)=6.315×$250,000=$1,578,750

The cumulative values can be determined using the table of cumulative values. For example, 6.315 is the cumulative value for 10 units and 80% learning rate.

Hence, the material cost for 10 more units is $1,578,750.

Compute the total cost:

It is computed by adding labor cost and material cost.

Total cost=Labor costMaterial cost=$739,650+$1,578,750=$2,318,400

Hence, the total cost is $2,318,400.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Dyson, a high-tech home appliance maker, has cut ties with Malaysian supplier ATA IMS Bhd following an audit of the company's labour practices and allegations by a whistleblower. ATA is already under US investigation over forced labour allegations. Dyson has terminated its contracts and is in talks with its customer over the audit findings. ATA, which produces parts for Dyson's vacuum cleaners and air purifiers, tumbled 30% to its lowest since April 2020. The termination is a significant blow for Malaysia, a major electronics manufacturing hub, which has faced scrutiny this year over claims of abusive working and living conditions. Dyson terminated the relationship with six months' contractual notice, hoping it would give ATA the impetus to improve and enable an orderly withdrawal in the interests of the workers they employ. Former ATA worker Dhan Kumar Limbu was beaten by police in Malaysia after sharing information about conditions at the factory with activists. ATA denied all…
Question 4 (25 Marks) Discuss how developing internal performance measures to track the performance of supplier development, can create efficiency for Pick n Pay.
Leadership and people Earlier this year, Pick n Pay actioned the first priority of the plan: the introduction of a new, simplified and seasoned leadership team with proven track records. The team has already implemented strengthened structures, including establishing regional trading areas with local decision-making, with clear sight of strong long-term succession Each operating region now has a regional buying team and store management team in place to meet specific customer needs particular to that region, while also increasing staff training and productivity for an overall improved store experience. Reset the store estate To create a more sustainable supermarket business, the Group is resetting its store estate to minimise losses by creating a smaller but more profitable Pick n Pay store estate. The plan is to leverage the strength of its multi-format model with strategic conversions to lift store profitability: selected Pick n Pay stores will be converted to Boxer, where customer…
Knowledge Booster
Background pattern image
Operations Management
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, operations-management and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Practical Management Science
Operations Management
ISBN:9781337406659
Author:WINSTON, Wayne L.
Publisher:Cengage,
Text book image
Operations Management
Operations Management
ISBN:9781259667473
Author:William J Stevenson
Publisher:McGraw-Hill Education
Text book image
Operations and Supply Chain Management (Mcgraw-hi...
Operations Management
ISBN:9781259666100
Author:F. Robert Jacobs, Richard B Chase
Publisher:McGraw-Hill Education
Text book image
Business in Action
Operations Management
ISBN:9780135198100
Author:BOVEE
Publisher:PEARSON CO
Text book image
Purchasing and Supply Chain Management
Operations Management
ISBN:9781285869681
Author:Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. Patterson
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Production and Operations Analysis, Seventh Editi...
Operations Management
ISBN:9781478623069
Author:Steven Nahmias, Tava Lennon Olsen
Publisher:Waveland Press, Inc.
Process selection and facility layout; Author: Dr. Bharatendra Rai;https://www.youtube.com/watch?v=wjxS79880MM;License: Standard YouTube License, CC-BY