
Concept explainers
(a)
Interpretation:
The percentage by mass of each element needs to be determined in sodium sulphate.
Concept Introduction:
In any compound, the mass percent of an element can be determined as follows:
(a)

Answer to Problem 27A
Mass percent of Na = 32.37%
Mass percent of S = 22.57%
Mass percent of O = 45.05%
Explanation of Solution
Sodium sulfate: Na2SO4
Molar mass of Na2SO4 = 142.04 g/mol
Molar mass of Na = 22.99 g/mol
Molar mass of S = 32.065 g/mol
Molar mass of O = 15.999 g/mol
There are 2 moles of Na, 1 mol of S and 4 moles of O in 1 mol of Na2SO4
(b)
Interpretation:
The percentage by mass of each element needs to be determined in sodium sulphite.
Concept Introduction:
In any compound, the mass percent of an element can be determined as follows:
(b)

Answer to Problem 27A
Mass percent of Na = 36.48%
Mass percent of S = 25.44%
Mass percent of O = 38.08%
Explanation of Solution
Sodium sulphite: Na2SO3
Molar mass of Na2SO3 = 126.043 g/mol
Molar mass of Na = 22.99 g/mol
Molar mass of S = 32.065 g/mol
Molar mass of O = 15.999 g/mol
There are 2 moles of Na, 1 mol of S and 3 moles of O in 1 mol of Na2SO3
(c)
Interpretation:
The percentage by mass of each element needs to be determined in sodium sulphide.
Concept Introduction:
In any compound, the mass percent of an element can be determined as follows:
(c)

Answer to Problem 27A
Mass percent of Na = 58.91%
Mass percent of S = 41.08%
Explanation of Solution
Sodium sulphide: Na2S
Molar mass of Na2S = 78.05 g/mol
Molar mass of Na = 22.99 g/mol
Molar mass of S = 32.065 g/mol
There are 2 moles of Na and 1 mol of S in 1mol of Na2S
(d)
Interpretation:
The percentage by mass of each element needs to be determined in sodium thiosulphate.
Concept Introduction:
In any compound, the mass percent of an element can be determined as follows:
(d)

Answer to Problem 27A
Mass percent of Na = 29.08%
Mass percent of S = 40.56%
Mass percent of O = 30.36%
Explanation of Solution
(d) Sodium thiosulfate: Na2S2O3
Molar mass of Na2S2O3 = 158.11 g/mol
Molar mass of Na = 22.99 g/mol
Molar mass of S = 32.065 g/mol
Molar mass of O = 15.999 g/mol
(e)
Interpretation:
The percentage by mass of each element needs to be determined in potassium phosphate.
Concept Introduction:
In any compound, the mass percent of an element can be determined as follows:
(e)

Answer to Problem 27A
Mass percent of K = 55.26%
Mass percent of P = 14.59%
Mass percent of O = 30.15%
Mass percent of P = 20.89%
Explanation of Solution
Potassium phosphate: K3PO4
Molar mass of K3PO4 = 212.27 g/mol
Molar mass of K = 39.098 g/mol
Molar mass of P = 30.97 g/mol
Molar mass of O = 15.999 g/mol
1 mol of K3PO4 contains 3 moles of K, 1 mol of P and 4 moles of O.
(f)
Interpretation:
The percentage by mass of each element needs to be determined in potassium hydrogen phosphate.
Concept Introduction:
In any compound, the mass percent of an element can be determined as follows:
(f)

Answer to Problem 27A
Mass percent of K = 44.89%
Mass percent of H = 0.58%
Mass percent of P =17.78%
Mass percent of O = 36.74%
Explanation of Solution
Potassium hydrogen phosphate: K2HPO4
Molar mass of K2HPO4 = 174.2 g/mol
Molar mass of K = 39.098 g/mol
Molar mass of P = 30.97 g/mol
Molar mass of O = 15.999 g/mol
Molar mass of H = 1.008 g/mol
1 mol of K2HPO4 contains 2 moles of K, 1 mol of H, 1 mol of P and 4 moles of O
(g)
Interpretation:
The percentage by mass of each element needs to be determined in potassium dihydrogen phosphate.
Concept Introduction:
In any compound, the mass percent of an element can be determined as follows:
Concept Introduction:
(g)

Answer to Problem 27A
Mass percent of K = 28.73%
Mass percent of H = 1.48%
Mass percent of P = 22.76%
Mass percent of O = 47.03%
Explanation of Solution
(h)
Interpretation:
The percentage by mass of each element needs to be determined in potassium phosphide.
Concept Introduction:
In any compound, the mass percent of an element can be determined as follows:
(h)

Answer to Problem 27A
Mass percent of K = 79.11%
Mass percent of P = 20.89%
Explanation of Solution
Chapter 6 Solutions
World of Chemistry
- Three pure compounds are formed when 1.00 g samples of element x combine with, respectively, 0.472 g, 0.630 g, and 0.789 g of element z. The first compound has the formula x2Z3. find the empricial formula of the other two compoundsarrow_forwardDraw the product and the mechanism A. excess H*; 人 OH H*; B. C. D. excess OH ✓ OH H*; H₂O 1. LDA 2. H*arrow_forwardIn reactions whose kinetic equation is v = k[A]m, the rate coefficient k is always positive. Is this correct?arrow_forward
- If the concentration of A decreases exponentially with time, what is the rate equation? (A). -d[A] (B). dt d[A] = k[A] e-kt dtarrow_forwardGiven the first-order reaction: aA → products. State its kinetic equation.arrow_forwardDetermine the symmetry of the combination of atomic orbitals for bf 4-arrow_forward
- ChemistryChemistryISBN:9781305957404Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCostePublisher:Cengage LearningChemistryChemistryISBN:9781259911156Author:Raymond Chang Dr., Jason Overby ProfessorPublisher:McGraw-Hill EducationPrinciples of Instrumental AnalysisChemistryISBN:9781305577213Author:Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. CrouchPublisher:Cengage Learning
- Organic ChemistryChemistryISBN:9780078021558Author:Janice Gorzynski Smith Dr.Publisher:McGraw-Hill EducationChemistry: Principles and ReactionsChemistryISBN:9781305079373Author:William L. Masterton, Cecile N. HurleyPublisher:Cengage LearningElementary Principles of Chemical Processes, Bind...ChemistryISBN:9781118431221Author:Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. BullardPublisher:WILEY





