
Concept explainers
(a)
Interpretation: The number of Cobalt atoms in 0.00103 g needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of a compound is the sum of the
(a)

Answer to Problem 16A
Explanation of Solution
Molar mass of Co = 58.93 g/mol
Mass of Co given = 0.00103 g
1 mole = 6.022 x 1023atoms
Calculate number of atoms:
(b)
Interpretation: The number of Cobalt atoms in 0.00103 mole needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of a compound is the sum of the atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(b)

Answer to Problem 16A
Explanation of Solution
Molar mass of Co = 58.93 g/mol
Moles of Co given = 0.00103 moles
1 mole = 6.022 x 1023atoms
Calculate number of atoms:
(c)
Interpretation: The number of moles of Cobalt in 2.75 g needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of a compound is the sum of the atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(c)

Answer to Problem 16A
Explanation of Solution
Molar mass of Co = 58.93 g/mol
Mass of Co given = 2.75 g
1 mole = 6.022 x 1023atoms
Calculate number of moles:
(d)
Interpretation: The number of moles of Cobalt in 5.99 x 1021 cobalt atoms needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of a compound is the sum of the atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(d)

Answer to Problem 16A
Explanation of Solution
Molar mass of Co = 58.93 g/mol
Number of atoms of Co given = 5.99 x 1021
1 mole = 6.022 x 1023atoms
Calculate number of moles:
(e)
Interpretation: The mass of 4.23 moles of Cobalt needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of a compound is the sum of the atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(e)

Answer to Problem 16A
Mass =
Explanation of Solution
Molar mass of Co = 58.93 g/mol
Moles of Co given = 4.23 moles
1 mole = 6.022 x 1023atoms
Calculate mass:
(f)
Interpretation: The number of Co atoms in 4.23 moles of Cobalt needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of a compound is the sum of the atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(f)

Answer to Problem 16A
Explanation of Solution
Molar mass of Co = 58.93 g/mol
Moles of Co given = 4.23 moles
1 mole = 6.022 x 1023atoms
Calculate number of atoms:
(g)
Interpretation: The number of Co atoms in 4.23 g of Cobalt needs to be determined.
Concept Introduction: The molecular mass of a compound is the sum of the atomic mass of all the atoms present in the given chemical compound. Mole concept is used to calculate the moles, mass, number of atoms and moles of a compound. The relation between these values can be shown as:
(g)

Answer to Problem 16A
Explanation of Solution
Molar mass of Co = 58.93 g/mol
Mass of Co given = 4.23 g
1 mole = 6.022 x 1023atoms
Calculate number of atoms:
Chapter 6 Solutions
World of Chemistry
- Three pure compounds are formed when 1.00 g samples of element x combine with, respectively, 0.472 g, 0.630 g, and 0.789 g of element z. The first compound has the formula x2Z3. find the empricial formula of the other two compoundsarrow_forwardDraw the product and the mechanism A. excess H*; 人 OH H*; B. C. D. excess OH ✓ OH H*; H₂O 1. LDA 2. H*arrow_forwardIn reactions whose kinetic equation is v = k[A]m, the rate coefficient k is always positive. Is this correct?arrow_forward
- If the concentration of A decreases exponentially with time, what is the rate equation? (A). -d[A] (B). dt d[A] = k[A] e-kt dtarrow_forwardGiven the first-order reaction: aA → products. State its kinetic equation.arrow_forwardDetermine the symmetry of the combination of atomic orbitals for bf 4-arrow_forward
- ChemistryChemistryISBN:9781305957404Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCostePublisher:Cengage LearningChemistryChemistryISBN:9781259911156Author:Raymond Chang Dr., Jason Overby ProfessorPublisher:McGraw-Hill EducationPrinciples of Instrumental AnalysisChemistryISBN:9781305577213Author:Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. CrouchPublisher:Cengage Learning
- Organic ChemistryChemistryISBN:9780078021558Author:Janice Gorzynski Smith Dr.Publisher:McGraw-Hill EducationChemistry: Principles and ReactionsChemistryISBN:9781305079373Author:William L. Masterton, Cecile N. HurleyPublisher:Cengage LearningElementary Principles of Chemical Processes, Bind...ChemistryISBN:9781118431221Author:Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. BullardPublisher:WILEY





