
Concept introduction:
Variable cost:
Variable costs are the cost that vary with the level of production and are directly related to the production volume. Example: Cloth (i.e., the raw material) used for producing shirt is a variable cost.
Fixed cost:
Fixed costs are the cost which remain fixed over time or production volume and do not vary with the production level. Example include salaries and wages of officers,
Mixed cost:
Mixed costs are the costs that have some part of cost fixed and some is variable. Example include some production cost which remain fixed at $800 and also increases by R$2 for every unit produced.
Requirement 1
To identify:
The type of cost and the cost per unit.
Concept introduction:
Variable cost:
Variable costs are the cost that vary with the level of production and are directly related to the production volume. Example: Cloth (i.e., the raw material) used for producing shirt is a variable cost.
Fixed cost:
Fixed costs are the cost which remain fixed over time or production volume and do not vary with the production level. Example include salaries and wages of officers, depreciation, etc.
Mixed cost:
Mixed costs are the costs that have some part of cost fixed and some is variable. Example include some production cost which remain fixed at $800 and also increases by R$2 for every unit produced.
Requirement 2
The total fixed cost per month and variable cost per unit
Concept introduction:
Variable cost:
Variable costs are the cost that vary with the level of production and are directly related to the production volume. Example: Cloth (i.e., the raw material) used for producing shirt is a variable cost.
Fixed cost:
Fixed costs are the cost which remain fixed over time or production volume and do not vary with the production level. Example include salaries and wages of officers, depreciation etc.
Mixed cost:
Mixed costs are the costs that have some part of cost fixed and some is variable. Example include some production cost which remain fixed at $800 and also increases by R$2 for every unit produced.
Requirement 3
The linear cost equation.
Concept introduction:
Variable cost:
Variable costs are the cost that vary with the level of production and are directly related to the production volume. Example: Cloth (i.e., the raw material) used for producing shirt is a variable cost.
Fixed cost:
Fixed costs are the cost which remain fixed over time or production volume and do not vary with the production level. Example include salaries and wages of officers, depreciation, etc.
Mixed cost:
Mixed costs are the costs that have some part of cost fixed and some is variable. Example include some production cost which remain fixed at $800 and also increases by R$2 for every unit produced.
Requirement 4
The cost at given units of production

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 5 Solutions
Managerial Accounting
- Kaiser Industries earned an operating income of $35,500 with a contribution margin ratio of 0.40. Actual revenue was $320,000. Calculate the total fixed cost. Round your answer to the nearest dollar, if required.arrow_forwardProvide correct option accounting questionarrow_forwardA business has revenue of $895,000, cost of goods sold of $356,000, operating expenses of $198,000, and pays $82,000 in taxes, what is the net income?arrow_forward
- Zeta Corporation began the accounting period with $90,000 of merchandise, and the net cost of purchases was $310,000. A physical inventory showed $110,000 of merchandise unsold at the end of the period. The cost of goods sold by Zeta Corporation for the period is ____.arrow_forwardI am searching for the accurate solution to this accounting problem with the right approach.arrow_forwardHow does triple bottom line reporting enhance traditional financial statements? (a) It deals exclusively with social impacts (b) It only focuses on environmental costs (c) It measures profit, people, and planet impacts simultaneously (d) It reports financial profits three ways MCQarrow_forward
- Consider the overall effects on Peninsula Lawn Care from selling and performing services on account for $9,200 and paying expenses totaling $5,850. What is Peninsula Lawn Care's net income or net loss? A. Net loss of $3,650 B. Net income of $4,650 C. Net income of $7,800 D. Net income of $3,350 helparrow_forwardCan you help me solve this general accounting question using the correct accounting procedures?arrow_forwardKindly help me with this General accounting questions not use chart gpt please fast given solutionarrow_forward
- I am searching for the accurate solution to this financial accounting problem with the right approach.arrow_forwardI need help solving this accounting question with the proper methodology.arrow_forwardA company manufactures custom lighting fixtures and uses a process costing system. During the month of November, the company started production on 720 units and completed 580 units. The remaining 140 units were65% complete in terms of materials and 35% complete in terms of labor and overhead. The total cost incurred during the month for materials was $46,400,and the cost for labor and overhead was $38,700. Using the weighted-average method, what is the equivalent unit cost for materials and conversion costs(labor and overhead)? Provide right answerarrow_forward
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College