Physics Fundamentals
Physics Fundamentals
2nd Edition
ISBN: 9780971313453
Author: Vincent P. Coletta
Publisher: PHYSICS CURRICULUM+INSTRUCT.INC.
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 3, Problem 50P

(a)

To determine

The time taken by the rock thrown from the edge of a cliff to reach the ground.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 50P

The rock takes 2.93 s to reach the ground.

Explanation of Solution

Given:

The depth of the ground from the top of the cliff, y=20.0 m

Velocity of projection

, v0=15.0 m/s

Angle of projection, θ0=30.0°

Formula used:

The time taken to reach the ground is determined using the expression

  y=v0yt12gt2.....(1)

Here, v0y is the vertical component of the rock’s velocity, given by

  v0y=v0cosθ0.....(2)

Calculation:

The path of the rock is shown in the diagram below:

  Physics Fundamentals, Chapter 3, Problem 50P

Calculate the value of v0y by substituting the given values in equation (2).

  v0y=v0sinθ0=(15.0 m/s)(sin30.0°)=7.5 m/s

Substitute the values of variables in equation (1).

  y=v0yt12gt2(20.0 m)=(7.5 m/s)t12(9.8  m/s2)t2

Rewrite the equation as follows:

  (4.9 m/s2)t2(7.5 m/s)t(20.0 m)=0

Solve the quadratic equation.

  t=( 7.5 m/s)± ( 7.5 m/s ) 2 4( 4.9  m/s 2 )( 20.0 m )2( 4.9  m/s 2 )=( 7.5 m/s)±( 21.17 m/s)( 9.8  m/s 2 )

Take the positive root, since time cannot have a negative value.

  t=2.93 s

Conclusion:

Thus, the rock takes 2.93 s to reach the ground.

(b)

To determine

The horizontal distance between the point of projection and the point where the rock lands on the ground.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 50P

The rock lands at a horizontal distance of 38.1 m from the point of projection.

Explanation of Solution

Given:

Velocity of projection, v0=15.0 m/s

Angle of projection, θ=30.0°

Time of flight of the rock, t=2.93 s

Formula used:

The horizontal component of the rock’s velocity is constant, since no force acts on the rock in the horizontal direction in the absence of air resistance.

The horizontal distance travelled by the rock in a time t is given by,

  x=v0xt.....(3)

Here, the horizontal component v0x is given by

  v0x=v0cosθ0.....(4)

Calculation:

Substitute the given values in equation (4) and calculate the value of v0x .

  v0x=v0cosθ0=(15.0 m/s)(cos30.0°)=13.0 m/s

Substitute the values of v0x and t in equation (3) and calculate the value of x .

  x=v0xt=(13.0 m/s)(2.93 s)=38.1 m

Conclusion:

Thus, the rock lands at a horizontal distance of 38.1 m from the point of projection.

(c)

To determine

The velocity of the rock when it lands on the ground.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 50P

The velocity of the rock when it lands on the ground is found to have a magnitude 21.2 m/s at an angle 58.5° to the horizontal.

Explanation of Solution

Given:

The horizontal component of the rock’s initial velocity, v0x=13.0 m/s

The vertical component of the rock’s initial velocity, v0y=7.5 m/s

Time of flight of the rock, t=2.93 s

Formula used:

The vertical component of the rock’s velocity when it reaches the ground is given by the expression,

  vy=v0ygt.....(5)

The horizontal component of the rock’s velocity when it reaches the ground remains unchanged during its motion. Therefore,

  vx=v0x.....(6)

The magnitude of the velocity of the particle when it reaches the ground is given by,

  v=vx2+vy2.....(7)

The angle made by the velocity vector to the horizontal is given by the expression,

  α=tan1(vyvx).....(8)

Calculation:

Calculate the vertical component of the rock’s velocity when it reaches the ground by substituting the values of the variables in equation (5).

  vy=v0ygt=(7.5 m/s)(9.8  m/s2)(2.93 s)=21.2 m/s

Since vx=v0x , therefore,

  vx=13.0 m/s

Substitute the values of vx and vy in equation (7) and calculate the magnitude of v .

  v=vx2+vy2= ( 13.0 m/s )2+ ( 21.2 m/s )2=24.7 m/s

Substitute the values of vx and vy in equation (8) and calculate the value of α .

  α=tan1( v y v x )=tan1( 21.2 m/s 13.0 m/s)=58.5°

Conclusion:

Thus the velocity of the rock when it lands on the ground is found to have a magnitude 21.2 m/s at an angle 58.5° to the horizontal.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
In (Figure 1) C1 = 6.00 μF, C2 = 6.00 μF, C3 = 12.0 μF, and C4 = 3.00 μF. The capacitor network is connected to an applied potential difference Vab. After the charges on the capacitors have reached their final values, the voltage across C3 is 40.0 V. What is the voltage across C4? What is the voltage Vab applied to the network? Please explain everything in steps.
I need help with these questions again. A step by step working out with diagrams that explains more clearly
In a certain region of space the electric potential is given by V=+Ax2y−Bxy2, where A = 5.00 V/m3 and B = 8.00 V/m3. Calculate the direction angle of the electric field at the point in the region that has cordinates x = 2.50 m, y = 0.400 m, and z = 0. Please explain. The answer is not 60, 120, or 30.
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Glencoe Physics: Principles and Problems, Student...
Physics
ISBN:9780078807213
Author:Paul W. Zitzewitz
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill
Text book image
An Introduction to Physical Science
Physics
ISBN:9781305079137
Author:James Shipman, Jerry D. Wilson, Charles A. Higgins, Omar Torres
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Classical Dynamics of Particles and Systems
Physics
ISBN:9780534408961
Author:Stephen T. Thornton, Jerry B. Marion
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 1
Physics
ISBN:9781938168277
Author:William Moebs, Samuel J. Ling, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax - Rice University
Text book image
Physics for Scientists and Engineers, Technology ...
Physics
ISBN:9781305116399
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Kinematics Part 3: Projectile Motion; Author: Professor Dave explains;https://www.youtube.com/watch?v=aY8z2qO44WA;License: Standard YouTube License, CC-BY