
Concept explainers
Resolution of the eye, II. The maximum resolution of the eye depends on the diameter of the opening of the pupil (a diffraction effect) and the size of the light receptor cells (rods or cones) on the retina. The size of the retinal cells (about 5.0 μm in diameter) limits the size of an object at the near point (25 cm) of the eye to a height of about 50 μm. (To get a reasonable estimate without having to go through complicated calculations, we shall ignore the effect of the fluid in the eye.) (a) Given that the diameter of the human pupil is about 2.0 mm, does the Rayleigh criterion allow us to resolve a 50-μm-tall object at 25 cm from the eye with light of wavelength 550 nm? (b) According to the Rayleigh criterion, what is the shortest object we could resolve at the 25 cm near point with light of wavelength 550 nm? (c) What angle would the object in part (b) subtend at the eye? Express your answer in minutes (60 min = 1°), and compare it with the experimental value of about 1 min. (d) Which effect is more important in limiting the resolution of our eyes, diffraction or the size of the retinal cells?

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 26 Solutions
College Physics (10th Edition)
Additional Science Textbook Solutions
Cosmic Perspective Fundamentals
College Physics: A Strategic Approach (3rd Edition)
Organic Chemistry (8th Edition)
Biology: Life on Earth (11th Edition)
Campbell Biology: Concepts & Connections (9th Edition)
Campbell Biology (11th Edition)
- RT = 4.7E-30 18V IT = 2.3E-3A+ 12 38Ω ли 56Ω ли r5 27Ω ли r3 28Ω r4 > 75Ω r6 600 0.343V 75.8A Now figure out how much current in going through the r4 resistor. |4 = unit And then use that current to find the voltage drop across the r resistor. V4 = unitarrow_forward7 Find the volume inside the cone z² = x²+y², above the (x, y) plane, and between the spheres x²+y²+z² = 1 and x² + y²+z² = 4. Hint: use spherical polar coordinates.arrow_forwardганм Two long, straight wires are oriented perpendicular to the page, as shown in the figure(Figure 1). The current in one wire is I₁ = 3.0 A, pointing into the page, and the current in the other wire is 12 4.0 A, pointing out of the page. = Find the magnitude and direction of the net magnetic field at point P. Express your answer using two significant figures. VO ΜΕ ΑΣΦ ? Figure P 5.0 cm 5.0 cm ₁ = 3.0 A 12 = 4.0 A B: μΤ You have already submitted this answer. Enter a new answer. No credit lost. Try again. Submit Previous Answers Request Answer 1 of 1 Part B X Express your answer using two significant figures. ΜΕ ΑΣΦ 0 = 0 ? below the dashed line to the right P You have already submitted this answer. Enter a new answer. No credit lost. Try again.arrow_forward
- Principles of Physics: A Calculus-Based TextPhysicsISBN:9781133104261Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage LearningPhysics for Scientists and EngineersPhysicsISBN:9781337553278Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage LearningPhysics for Scientists and Engineers with Modern ...PhysicsISBN:9781337553292Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage Learning
- University Physics Volume 3PhysicsISBN:9781938168185Author:William Moebs, Jeff SannyPublisher:OpenStaxPhysics for Scientists and Engineers: Foundations...PhysicsISBN:9781133939146Author:Katz, Debora M.Publisher:Cengage LearningPhysics for Scientists and Engineers, Technology ...PhysicsISBN:9781305116399Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage Learning





