
Exercise 4-4A Pooling
Ware Manufacturing Company produced 2,000 units of inventory in January 2018. It expects to produce an additional 14,000 units during the remaining 11 months of the year. In other words, total production for 2018 is estimated to be 16,000 units. Direct materials and direct labor costs are $64 and $52 per unit, respectively. Ware expects to incur the following manufacturing overhead costs during the 2018 accounting period:
Production supplies | $ 20,000 |
Supervisor salary | 160,000 |
75,000 | |
Utilities | 20,000 |
Rental fee on manufacturing facilities | 45,000 |
Required
a. Combine the individual overhead costs into a cost pool and calculate a predetermined overhead rate assuming the cost driver is number of units.
b. Determine the cost of the 2,000 units of product made in January.
c. Is the cost computed in Requirement b actual or estimated? Could Ware improve accuracy by waiting until December to determine the cost of products? Identify two reasons that a manager would want to know the cost of products in January. Discuss the relationship between accuracy and relevance as it pertains to this problem.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 12 Solutions
Survey Of Accounting
- Please provide the correct answer to this general accounting problem using valid calculations.arrow_forwardUsing the following information for Samson Corp, campute the gross profit.arrow_forwardI am looking for the correct answer to this general accounting question with appropriate explanations.arrow_forward
- I am looking for the correct answer to this general accounting question with appropriate explanations.arrow_forwardPlease provide the answer to this general accounting question with proper steps.arrow_forwardCan you solve this general accounting problem with appropriate steps and explanations?arrow_forward
- Please explain the solution to this general accounting problem with accurate principles.arrow_forwardA business sells 1,000 units of product at $20 each. The variable cost per unit is $8 and total fixed costs are $6,000. What is the profit?A. $2,000B. $6,000C. $8,000D. $10,000arrow_forwardHow can I solve this financial accounting problem using the appropriate financial process?arrow_forward
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubSurvey of Accounting (Accounting I)AccountingISBN:9781305961883Author:Carl WarrenPublisher:Cengage Learning



