
LO 4-1 Exercise 4-1A Direct versus indirect costs
Ludmilla Construction Company is composed of two divisions: (1) Home Construction and (2) Commercial Construction. The Home Construction Division is in the process of building 12 houses and the Commercial Construction Division is working on three projects. Cost items of the company follow:
Wages of workers assigned to a specific construction project
Supplies used by the Commercial Construction Division
Labor on a particular house
Salary of the supervisor of commercial construction projects
Supplies, such as glue and nails, used by the Home Construction Division
Cost of building permits
Materials used in commercial construction projects
Company president’s salary
Depreciation on crane used in commercial construction
Depreciation on home office building
Salary of corporate office manager
Required
- a. Identify each cost as being a direct or indirect cost assuming the cost objects are the individual products (houses or projects).
- b. Identify each cost as being a direct or indirect cost, assuming the cost objects are the two divisions.
- c. Identify each cost as being a direct or indirect cost assuming the cost object is Ludmilla Construction Company as a whole.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 12 Solutions
Survey Of Accounting
- I need help with this general accounting problem using proper accounting guidelines.arrow_forwardI am looking for the correct answer to this general accounting question with appropriate explanations.arrow_forwardI need help finding the accurate solution to this general accounting problem with valid methods.arrow_forward
- I am looking for the correct answer to this general accounting problem using valid accounting standards.arrow_forwardCan you help me solve this financial accounting question using the correct financial procedures?arrow_forwardI need assistance with this general accounting question using appropriate principles.arrow_forward
- Please help me solve this financial accounting question using the right financial principles.arrow_forwardPlease provide the solution to this general accounting question with accurate financial calculations.arrow_forwardA product sells for $25 per unit with variable costs of $15 per unit. Fixed costs are $100,000. Calculate the break-even point in units and sales dollars.arrow_forward
- Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,
- Financial & Managerial AccountingAccountingISBN:9781337119207Author:Carl Warren, James M. Reeve, Jonathan DuchacPublisher:Cengage LearningFinancial & Managerial AccountingAccountingISBN:9781285866307Author:Carl Warren, James M. Reeve, Jonathan DuchacPublisher:Cengage Learning




