
Concept explainers
i.
Book Value after 2 years.

Answer to Problem 51P
Book Value after 2 years is $40800.
Explanation of Solution
Given:
Useful Life = 5 years
Cost of asset = $85000
Salvage Value = $15000
ADR life = 8 years.
Calculation:
MACRS
Recovery Year, t (year) | MACRS |
1 | 20% |
2 | 32% |
3 | 19.20% |
4 | 11.52% |
5 | 11.52% |
6 | 5.76% |
100% |
The asset is a 5-year property with asset depreciation range (ADR) class life of more than 10 years and less than 16 years.
Book Value is calculated of an asset at the end of 1st year of its useful life period.
T = 1
B = $85000
Years | Depreciation charge | Book Value |
1 | 17000 | 68000 |
2 | 27200 | 40800 |
3 | 16320 | 24480 |
4 | 9792 | 14688 |
5 | 9792 | 4896 |
6 | 4896 | 0 |
7 | 0 | 0 |
8 | 0 | 0 |
85000 |
Conclusion:
Book Value after 2 years is $40800.
ii.
Book Value after 4 years.

Answer to Problem 51P
The book value of the asset after 4 years of its useful life is $14688.
Explanation of Solution
Given:
Useful Life = 5 years
Cost of asset = $85000
Salvage Value = $15000
ADR life = 8 years.
Calculation:
The book value of the asset after 4 years of its useful life is $14688.
Years | Depreciation charge | Book Value |
1 | 17000 | 68000 |
2 | 27200 | 40800 |
3 | 16320 | 24480 |
4 | 9792 | 14688 |
5 | 9792 | 4896 |
6 | 4896 | 0 |
7 | 0 | 0 |
8 | 0 | 0 |
85000 |
Conclusion:
The book value of the asset after 4 years of its useful life is $14688.
iii.
The accumulated depreciation charge of the asset through the 5th year.

Answer to Problem 51P
The accumulated depreciation charge of the asset through the 5th year is $80104.
Explanation of Solution
Given:
Useful Life = 5 years
Cost of asset = $85000
Salvage Value = $15000
ADR life = 8 years.
Calculation:
The accumulated depreciation charge of the asset through the 5th year
Here,
Year | depreciation (d) |
1 | $17,000 |
2 | $27,200 |
3 | $16,320 |
4 | $9,792 |
5 | $9,792 |
$80,104 |
Conclusion:
The accumulated depreciation charge of the asset through the 5th year is $80104.
iv.
Depreciation charge of the asset for the 6th year.

Answer to Problem 51P
The depreciation charge of the asset for the 6th year is $4896.
Explanation of Solution
Given:
Useful Life = 5 years
Cost of asset = $85000
Salvage Value = $15000
ADR life = 8 years.
Calculation:
Years | Depreciation charge | Book Value |
1 | 17000 | 68000 |
2 | 27200 | 40800 |
3 | 16320 | 24480 |
4 | 9792 | 14688 |
5 | 9792 | 4896 |
6 | 4896 | 0 |
7 | 0 | 0 |
8 | 0 | 0 |
85000 |
Conclusion:
The depreciation charge of the asset for the 6th year is $4896.
v.
The book value of the asset for the 8th year.

Answer to Problem 51P
The book value of the asset for the 8th year, using MACRS is $0.
Explanation of Solution
Given:
Useful Life = 5 years
Cost of asset = $85000
Salvage Value = $15000
ADR life = 8 years.
Calculation:
Book Value is calculated of an asset at the end of 1st year of its useful life period.
Useful Life = 5 years
Cost of asset = $85000
Salvage Value = $15000
ADR life = 8 years.
T = 1
B = $85000
Years | Depreciation charge | Book Value |
1 | 17000 | 68000 |
2 | 27200 | 40800 |
3 | 16320 | 24480 |
4 | 9792 | 14688 |
5 | 9792 | 4896 |
6 | 4896 | 0 |
7 | 0 | 0 |
8 | 0 | 0 |
85000 |
Conclusion:
The book value of the asset for the 8th year, using MACRS is $0.
vi.
Book Value at the end of 3rd year using straight Line Method.

Answer to Problem 51P
The book value of the asset after 3rd year is $58570.
Explanation of Solution
Given:
Useful Life = 5 years
Cost of asset = $85000
Salvage Value = $15000
ADR life = 8 years.
Calculation:
Straight Line depreciation Method:
T = 1 year
B = $85000
S = $15000
N = 8
Straight Line depreciation is constant throughout the depreciable Life. Thus, the depreciation charge for the asset is $8750 for every year throughout the depreciable life of the asset.
Book Value at the end of 3rd year
Conclusion:
Thus, the book value of the asset after 3rd year is $58570.
vi.
Book value of the asset after 8th year.

Answer to Problem 51P
Book value of the asset after 8th year is $15000.
Explanation of Solution
Given:
Useful Life = 5 years
Cost of asset = $85000
Salvage Value = $15000
ADR life = 8 years.
Calculation:
Conclusion:
Thus, the book value of the asset after 8th year is $15000.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 11 Solutions
Engineering Economic Analysis
- Allocative efficiency WITHIN the health care sector refers to What mix of nonmedical and medical goods and services should be produced in the macro-economy What mix of medical goods and services should be produced in the health economy What specific health care resources should be used to produce the chosen medical goods and services Who should receive the medical goods and services that are producedarrow_forwardProduction efficiency is most concerned with Choice of inputs in production process Quantity of outputs resulting from the production process The technological process of production All of the abovearrow_forwardChoose all of the following that are assumed to be constant while constructing the production possibilities curve Technology Precise mix of inputs Institutional arrangements like judicial protection of business contracts Outputsarrow_forward
- A point that lies OUTSIDE of the PPC can be achieved if A major technological innovation increases production efficiency A sudden influx of resources e.g., massive immigration of trained nurses Economic reform resulting in greater protection of intellectual property rights All of the above Only options 1 and 2arrow_forwardThe marginal benefit from each successive unit of medical care consumed declines BECAUSE each successive unit is more expensive to produce True Falsearrow_forwardIn the Human Capital approach, estimated monetary worth of life is MOST SENSITIVE to which key indicator Discount rate Social security payroll taxes Labour market earnings Workplace injury compensationarrow_forward
- Over the last few decades out-of-pocket costs have formed a DECLINING proportion of total consumer expenditure on medical care True Falsearrow_forwardCost benefit analyses often assumes the following about consumers EXCEPT Consumers have clear preferences among choices they are exposed to Consumers purposely choose actions that result in higher satisfaction Consumers factor in uncertainty of outcomes in their decision-making regarding net benefits and costs Consumers lack information about attributes of market goods that are necessary for ranking their choice setarrow_forwardThe TRUE relationship between MARGINAL utility and an individual’s stock of health can be best described as a scatter plot True Falsearrow_forward
- Many health economists believe that the United States spends its MARGINAL dollars on healthcare in a highly wasteful manner. This view is also known as “flat of the curve” medicine. True Falsearrow_forwardIncreasing provision of out-of-pocket cost calculators by major insurers are attempts to REDUCE price transparency for consumers True Falsearrow_forwardA price hike for medical goods/services that have an inelastic (i.e., <1) own-price elasticity of demand will tend to yield lower revenues True Falsearrow_forward
- Principles of Economics (12th Edition)EconomicsISBN:9780134078779Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. OsterPublisher:PEARSONEngineering Economy (17th Edition)EconomicsISBN:9780134870069Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick KoellingPublisher:PEARSON
- Principles of Economics (MindTap Course List)EconomicsISBN:9781305585126Author:N. Gregory MankiwPublisher:Cengage LearningManagerial Economics: A Problem Solving ApproachEconomicsISBN:9781337106665Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike ShorPublisher:Cengage LearningManagerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...EconomicsISBN:9781259290619Author:Michael Baye, Jeff PrincePublisher:McGraw-Hill Education





