Xenon Manufacturing produces premium gadgets. Three raw materials are used to manufacture the finished product, which is assembled by two labor groups. Manufacturing overhead is applied based on direct labor hours. The following standards have been established for each gadget produced: Quantity Cost per Unit Material/Labor Raw Material #1 40 lbs. $5.75 per lb Raw Material #2 30 ft. $5.25 per ft Raw Material #3 1 container $18.00 per unit Labor Group #1 2.5 hrs $22.00 per hr Labor Group #2 1.8 hrs $28.00 per hr Manufacturing Overhead Per labor hour $21.00 per hr Calculate the standard cost of producing 500 premium gadgets.
Xenon Manufacturing produces premium gadgets. Three raw materials are used to manufacture the finished product, which is assembled by two labor groups. Manufacturing overhead is applied based on direct labor hours. The following standards have been established for each gadget produced: Quantity Cost per Unit Material/Labor Raw Material #1 40 lbs. $5.75 per lb Raw Material #2 30 ft. $5.25 per ft Raw Material #3 1 container $18.00 per unit Labor Group #1 2.5 hrs $22.00 per hr Labor Group #2 1.8 hrs $28.00 per hr Manufacturing Overhead Per labor hour $21.00 per hr Calculate the standard cost of producing 500 premium gadgets.
Chapter6: Activity-based, Variable, And Absorption Costing
Section: Chapter Questions
Problem 5PA: Medical Tape makes two products: Generic and Label. It estimates it will produce 423,694 units of...
Related questions
Question
100%
Provide answer

Transcribed Image Text:Xenon Manufacturing produces premium gadgets. Three raw
materials are used to manufacture the finished product, which is
assembled by two labor groups. Manufacturing overhead is applied
based on direct labor hours. The following standards have been
established for each gadget produced:
Quantity
Cost per Unit
Material/Labor
Raw Material #1
40 lbs.
$5.75 per lb
Raw Material #2
30 ft.
$5.25 per ft
Raw Material #3
1 container
$18.00 per unit
Labor Group #1
2.5 hrs
$22.00 per hr
Labor Group #2
1.8 hrs
$28.00 per hr
Manufacturing Overhead Per labor hour $21.00 per hr
Calculate the standard cost of producing 500 premium gadgets.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub