t = 0 t = 3.5 s vo = (2.5î + 3.5j) m/s if = (-2,5î) m/s The velocity of a 3.0-kg object is shown at two times. What was the magnitude of the average force exerted on the object between t = 0 and t = 3.5s? 6.26 N 1.74 N 0.845 N 3.23 N 14.7 N

icon
Related questions
Question
t = 0
t = 3.5 s
vo = (2.5î + 3.5j) m/s
3f = (-2.51) m/s
The velocity of a 3.0-kg object is shown at two times. What was the magnitude of the average force
exerted on the object between t = 0 and t = 3.5s?
6.26 N
1.74 N
0.845 N
3.23 N
14.7 N
Transcribed Image Text:t = 0 t = 3.5 s vo = (2.5î + 3.5j) m/s 3f = (-2.51) m/s The velocity of a 3.0-kg object is shown at two times. What was the magnitude of the average force exerted on the object between t = 0 and t = 3.5s? 6.26 N 1.74 N 0.845 N 3.23 N 14.7 N
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps with 3 images

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS